Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."— Transkript prezentace:

1 Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu

2 Tranzistorové polovodičové spínače OB21-OP-EL-ELN-NEL-M-2-020

3 Polovodičové spínače spínač je rychlejší, než mechanický spínač levný spolehlivý dlouhá životnost Výhody polovodičových spínačů:

4 Základní vlastnosti spínačů s FET téměř dokonalé oddělení řídícího obvodu od spínacího umožňují spínání kladné i záporné polarity napětí neprojevuje se u nich nutnost zotavení přechodu odpor v sepnutém stavu řádově 1 až 100 Ω odpor v rozepnutém stavu řádově GΩ až TΩ Výhody:

5 Základní vlastnosti spínačů s FET při vyšších kmitočtech se projevuje vliv vnitřních kapacit ( pokles impedance uzavřeného FETu) Rychlost spínání je omezena vnitřními kapacitami tranzistoru Nevýhody:

6 Spínač MOSFET UNUN RZRZ U říd IDID zátěž Tranzistor NJFET by byl plně otevřen při napětí na řídící elektrodě U GS =0V. K uzavření tranzistoru by došlo po přivedení napětí záporné polarity potřebné velikosti.

7 Spínací prvky IGBT (s bipolárním tranzistorem s izolovaným hradlem) Výhody: - nízké ztráty - vysoké spínací frekvence - dostatečná proudová a napěťová zatížitelnost http://www04.abb.com/global/gad/gad02007.nsf/0/FDB2819E608B6B46C1257 658004D8D7F/$File/HiPaks_SFC09_195.jpg

8 Tranzistor ve spínacím režimu v zapojení SE Tranzistor umožňuje tzv. bezkontaktní spínání zátěže. Zátěž zapojená v kolektorovém obvodu je spínána proudem, který přivedeme do báze. Nevodivý režim Tranzistor představuje velký odpor Saturační režim Tranzistor představuje malý odpor Tranzistor pracuje v režimu: Režim je určen úrovní dvouúrovňového signálu U S, který přivedeme na vstup impulzního zesilovače.

9 Tranzistor ve spínacím režimu v zapojení SE Tranzistor umožňuje tzv. bezkontaktní spínání zátěže. UNUN RBRB USUS U BE =0 U CE =U N U zat =0 I B =0 I C =0 R zat Tranzistor jako spínač, U S =0 Nevodivý režim Tranzistor představuje velký odpor

10 Tranzistor ve spínacím režimu v zapojení SE Tranzistor umožňuje tzv. bezkontaktní spínání zátěže. UNUN USUS Tranzistor jako spínač U S Saturační režim Tranzistor představuje malý odpor RBRB U BE U CE =U sat U zat IBIB ICIC R zat U zat = U N - U sat

11 Děkuji za pozornost Ing. Ludmila Nevařilová

12 Použitá literatura: Miloslav Bezděk: Elektronika I Jaroslav Doleček: Polovodičové prvky a elektronky


Stáhnout ppt "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."

Podobné prezentace


Reklamy Google