Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_32_INOVACE_Čj-Ml 6.,7.12 Anotace: Prezentace je zaměřena na obohacování slovní zásoby slovy jednoznačnými, mnohoznačnými a citově zabarvenými. V závěru.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_32_INOVACE_Čj-Ml 6.,7.12 Anotace: Prezentace je zaměřena na obohacování slovní zásoby slovy jednoznačnými, mnohoznačnými a citově zabarvenými. V závěru."— Transkript prezentace:

1 VY_32_INOVACE_Čj-Ml 6.,7.12 Anotace: Prezentace je zaměřena na obohacování slovní zásoby slovy jednoznačnými, mnohoznačnými a citově zabarvenými. V závěru jsou cvičení, na kterých si žáci mohou ověřit své znalosti. Vzdělávací oblast: český jazyk a literatura Autor: Mgr. Zuzana Lindovská Jazyk: český Očekávaný výstup: Rozlišuje a příklady v textu dokládá nejdůležitější způsoby obohacování slovní zásoby a zásady tvoření českých slov, rozpoznává přenesená pojmenování, zvláště ve frazémech. Druh učebního materiálu: prezentace Cílová skupina: žák Stupeň a typ vzdělávání: druhý stupeň, základní škola Datum (období), ve kterém byl vzdělávací materiál vytvořen: školní rok Ročník, pro který je vzdělávací materiál určen : sedmý ročník základní školy

2 Slova jednoznačná, mnohoznačná a citově zabarvená

3 Slova jednoznačná Slova mnohoznačná Slova citově zabarvená

4 Já a opačné pohlaví Kdo jsou to vlastně muži? Takže, muži mají hlavu, tou myslí, někdy nemyslí a někdy myslí pouze na jedno. Když se zadaří na hlavě jim rostou vlasy a taky tam najdeme uši, nos, oči i ústa s jazykem (na ten pozor, někdy příliš zákeřný a nebezpečný)! Hlava se tedy příliš od té ženské povrchně neliší. Typický muž má také krásný svalnatý trup s tzv. vánočkou (tři, čtyři někdy i pět kopečků, na které jsou patřičně hrdí, neboť taková vánočka znamená hodiny v posilovně). Hruď může být také často porostlá vlasy, jménem chlupy, které se mohou vyskytovat ve značné míře také na zádech, na nohou, na zadku a dokonce i na obličeji! (úryvek z fejetonu Vlaďky Židkové) Poznáte, která slova v textu mají několikerý význam? Vypište je a zkuste k nim uvést všechny významy.

5 Ke každému obrázku vymyslete dvě věty tak, aby měly odlišný význam:

6 objet čelo sálat kúra lež
Zkuste přiřadit k následujícím slovům jejich obrázkovou dvojici a určit, jaký je mezi nimi rozdíl. objet čelo sálat kúra lež


Stáhnout ppt "VY_32_INOVACE_Čj-Ml 6.,7.12 Anotace: Prezentace je zaměřena na obohacování slovní zásoby slovy jednoznačnými, mnohoznačnými a citově zabarvenými. V závěru."

Podobné prezentace


Reklamy Google