Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_32_INOVACE_Čj-Sl 6.,7.05 Anotace: Prezentace obsahuje zásady pro psaní dopisu. Vysvětluje rozdíly mezi dopisem osobním a úředním.V závěru je slohové.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_32_INOVACE_Čj-Sl 6.,7.05 Anotace: Prezentace obsahuje zásady pro psaní dopisu. Vysvětluje rozdíly mezi dopisem osobním a úředním.V závěru je slohové."— Transkript prezentace:

1 VY_32_INOVACE_Čj-Sl 6.,7.05 Anotace: Prezentace obsahuje zásady pro psaní dopisu. Vysvětluje rozdíly mezi dopisem osobním a úředním.V závěru je slohové cvičení, na kterém si žáci mohou procvičit své komunikační kompetence. Vzdělávací oblast: český jazyk a literatura Autor: Mgr. Zuzana Lindovská Jazyk: český Očekávaný výstup: Využívá poznatků o jazyce a stylu ke gramaticky i věcně správnému písemnému projevu a k tvořivé práci s textem nebo i k vlastnímu tvořivému psaní na základě svých dispozic a osobních zájmů. Druh učebního materiálu: prezentace Cílová skupina: žák Stupeň a typ vzdělávání: druhý stupeň, základní škola Datum (období), ve kterém byl vzdělávací materiál vytvořen: školní rok 2011-2012 Ročník, pro který je vzdělávací materiál určen : šestý ročník základní školy

2 Dopis

3 Jak psát dopis datum, místo oslovenípozdrav obsah sdělení rozloučení pozdravpodpis

4 Zásady pro psaní dopisu 1. Za oslovením píšeme čárku, př: Milý Kubo, 2. Některá zájmena píšeme při oslovení velkým písmenem, př: Těším se až k Vám přijedeme. 3. Odesilatel je ten, který dopis píše a odesílá. 4. Adresát je ten, který dopis přijme a přečte.

5 Druhy dopisu a) osobní b) úřední

6 Najdi rozdíly a) osobníb) úřední 1.Používáme jazyk spisovný i nespisovný. 2.Adresátovi tykáme. 3.Svěřujeme se i s důvěrnými informacemi. 4.Často používáme slova citově zabarvená. 1.Používáme jazyk spisovný 2.Adresátovi vykáme. 3.Sdělujeme pouze důležité informace. 4.Používáme zdvořilostní obraty.

7 Dopisové fráze Napiš, do kterého z dopisů bys použil následující fráze: a) osobníb) úřední S pozdravem S přáním hezkého dneBrzy nashledanou Měj se krásně Těším se na brzké shledání Naviděnou příště Čus, bus, bambus Ahoj Čus, bus, bambus Měj se krásně Naviděnou příště S pozdravem Brzy nashledanou Těším se na brzké shledání S přáním hezkého dne

8 Minulost Současnost po roce 2000… …do roku 2000

9


Stáhnout ppt "VY_32_INOVACE_Čj-Sl 6.,7.05 Anotace: Prezentace obsahuje zásady pro psaní dopisu. Vysvětluje rozdíly mezi dopisem osobním a úředním.V závěru je slohové."

Podobné prezentace


Reklamy Google