Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_32_INOVACE_Čj-Sl 6.,7.05 Anotace: Prezentace obsahuje zásady pro psaní dopisu. Vysvětluje rozdíly mezi dopisem osobním a úředním.V závěru je slohové.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_32_INOVACE_Čj-Sl 6.,7.05 Anotace: Prezentace obsahuje zásady pro psaní dopisu. Vysvětluje rozdíly mezi dopisem osobním a úředním.V závěru je slohové."— Transkript prezentace:

1 VY_32_INOVACE_Čj-Sl 6.,7.05 Anotace: Prezentace obsahuje zásady pro psaní dopisu. Vysvětluje rozdíly mezi dopisem osobním a úředním.V závěru je slohové cvičení, na kterém si žáci mohou procvičit své komunikační kompetence. Vzdělávací oblast: český jazyk a literatura Autor: Mgr. Zuzana Lindovská Jazyk: český Očekávaný výstup: Využívá poznatků o jazyce a stylu ke gramaticky i věcně správnému písemnému projevu a k tvořivé práci s textem nebo i k vlastnímu tvořivému psaní na základě svých dispozic a osobních zájmů. Druh učebního materiálu: prezentace Cílová skupina: žák Stupeň a typ vzdělávání: druhý stupeň, základní škola Datum (období), ve kterém byl vzdělávací materiál vytvořen: školní rok Ročník, pro který je vzdělávací materiál určen : šestý ročník základní školy

2 Dopis

3 Jak psát dopis pozdrav oslovení datum, místo obsah sdělení rozloučení
podpis

4 Zásady pro psaní dopisu
Za oslovením píšeme čárku, př: Milý Kubo, 2. Některá zájmena píšeme při oslovení velkým písmenem, př: Těším se až k Vám přijedeme. 3. Odesilatel je ten, který dopis píše a odesílá. 4. Adresát je ten, který dopis přijme a přečte.

5 Druhy dopisu a) osobní b) úřední

6 Najdi rozdíly a) osobní b) úřední
Používáme jazyk spisovný i nespisovný. Adresátovi tykáme. Svěřujeme se i s důvěrnými informacemi. Často používáme slova citově zabarvená. Používáme jazyk spisovný Adresátovi vykáme. Sdělujeme pouze důležité informace. Používáme zdvořilostní obraty.

7 Dopisové fráze a) osobní b) úřední Ahoj Čus, bus, bambus Měj se krásně
Napiš, do kterého z dopisů bys použil následující fráze: a) osobní b) úřední Ahoj Čus, bus, bambus Měj se krásně Naviděnou příště Ahoj S pozdravem Brzy nashledanou Těším se na brzké shledání S přáním hezkého dne S pozdravem Měj se krásně Čus, bus, bambus Naviděnou příště Brzy nashledanou S přáním hezkého dne Těším se na brzké shledání

8 …do roku 2000 Minulost po roce 2000… Současnost

9


Stáhnout ppt "VY_32_INOVACE_Čj-Sl 6.,7.05 Anotace: Prezentace obsahuje zásady pro psaní dopisu. Vysvětluje rozdíly mezi dopisem osobním a úředním.V závěru je slohové."

Podobné prezentace


Reklamy Google