Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

7 věcí, které nikdy neříkejte svým zaměstnancům Daniel Morávek - redaktor serveru Podnikatel.cz.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "7 věcí, které nikdy neříkejte svým zaměstnancům Daniel Morávek - redaktor serveru Podnikatel.cz."— Transkript prezentace:

1 7 věcí, které nikdy neříkejte svým zaměstnancům Daniel Morávek - redaktor serveru Podnikatel.cz.

2 Mluvte, komunikujte Nejhorší prohřešek, co můžete v oblasti vnitrofiremní komunikace udělat, je pracovníkům neříkat nic. Pokud se zaměstnanci vůbec nemluvíte a o ničem je neinformujete, reálně hrozí, že ztratíte jejich podporu a loajalitu, bez kterých žádný podnik fungovat nemůže. Musíte vysvětlovat zaměstnancům důvody svých rozhodnutí. Berte v potaz, že zaměstnanec chce mít především jistotu práce a pracovních podmínek a jakákoli překvapivá novinka jej může zaskočit a ovlivnit motivaci. To se pak může negativně promítnou do jeho činnosti pro společnost. Snažte se pro svá rozhodnutí získat jejich podporu. Především ve zlých časech se vám to dvojnásobně může vrátit.

3 Neříkejte lži Hlavně v těžkých chvílích, kdy jste se dostali v podnikání do obtíží, platí zásada dostatečné komunikace o to více. S ní se pojí i druhé pravidlo, a to zaměstnancům hlavně nelhat. Nesnažte se finanční problémy firmy bagatelizovat a všem s úsměvem tvrdit, že se nemusí ničeho bát a že žádný problém neexistuje. Nelžete o důvodech propouštění, pokud jde do tuhého. Buďte pokud možno co nejvíce otevření a přiznejte potíže, pokud se do nějakých vaše firma dostane. Upevníte tak loajalitu zaměstnanců, kteří pak spíše podpoří i vaše případné nepopulární kroky, jelikož budou vědět, proč k nich opravdu dochází.

4 Neříkejte vulgarismy Nezvládání emocí, řev či dokonce používání vulgarismů, ať už úmyslně či neúmyslně, do komunikace nepatří. Snažte se své emoce udržet na uzdě. Křik a nadávky pomůžou jen málokdy a adresáta jimi navíc značně ponižujete. Vaše agresivní chování může vyvolat pohrdání, což se podepíše na pracovním výkonu zaměstnanců. Vulgarismy si nechte na fotbal a do hospody a řev používejte jen tehdy, začne-li ve firmě hořet. Jestliže o sobě víte, že jste impulsivní typ, dejte si před rozhovorem s podřízeným pár minut na uklidnění a vyhraďte si čas na osobní schůzku. Každý průšvih vypadá s odstupem času úplně jinak a některé věty se opravdu špatně berou zpět. „Vyslovené slovo ani párem volů nevezmeš zpět“, K.H.Borovský.

5 Neříkejte kritiku před ostatními zaměstnanci Cílem kritiky by nemělo být osobní hodnocení zaměstnance, ale upozornění na špatný postup a zpětná vazba jeho práce. Než se pustíte do výtek, zmiňte zásluhy daného zaměstnance a připomeňte jeho dřívější úspěchy. Při kritice buďte přímý a konkrétní a dejte prostor k vyjádření i zaměstnanci. Debatujte o problému a hledejte řešení. Zaměstnanec by měl pochopit, že kritizuje proto, aby se situace již příště neopakovala a ne proto, abyste se na něm “vozil”. Problém vždy řešte mezi čtyřma očima a nikdy před ostatními zaměstnanci.

6 Neříkejte “nezajímá mě, co si myslíš, udělej, co říkám” Řada šéfů trpí přesvědčením, že na jejich nápady nikdo nemá a že nepotřebují názor ostatních, natož podřízených. Neexistuje však větší omyl. Dejte si tedy pozor, ať mezi tyto bezchybné Einsteiny nespadnete. Vaši zaměstnanci mají pravděpodobně mozek a rozum stejný jako vy a jejich názory byste proto měli brát vážně. Nebojte se přiznat chybu a dát jim za pravdu. Dobrý šéf není ten, který vše vymyslí, ale ten, který dokáže dobře delegovat pravomoci a motivovat lidi k tomu, aby sami svými nápady posouvali podnik dále.

7 Neříkejte zaměstnancům, že na ně nemáte čas Jestliže za vámi přijde zaměstnanec a chce něco řešit, neodmítejte ho s tím, že nemáte čas. Pokud vskutku přišel nevhod, domluvte se s ním na konkrétním čase schůzky a termín dodržte. Šéf, který si nedokáže najít čas na problémy nebo nápady svých zaměstnanců, nemůže čekat, že ho budou uznávat a respektovat. I kdyby šlo o bezvýznamnou maličkost, pracovníka pozorně vyslechněte a zareagujte.

8 Neříkejte bezobsažné motivační fráze Některé manažerské příručky vám budou radit, abyste zaměstnance nabudili různými motivačními větami, které v nich vyvolají pocit, že jejich srdce bije jen a jen pro firmu. Tyto motivační bezobsažné fráze však u Čechů neslaví příliš úspěch, jelikož věty o práci na 120 % a společném budování socialismu tu velká část z nich poslouchala přes 40 let. Vyhněte se proto “hlodům” typu “každý musíme něco obětovat pro společný cíl,” “můžeme dělat ještě více,” a “ať se každý zamyslí, zda dělá opravdu maximum”.

9 Shrnutí Mezi základní stavební kameny úspěšné firmy patří správná komunikace se zaměstnanci. Vyvarujte se v ní lží, sprostot a bezobsažných frází. Naopak se snažte s podřízenými komunikovat otevřeně, přijímat jejich názory a vždy si na ně udělejte čas, pokud vás o to žádají. Bez kvalitní komunikace se prostě v podnikání neobejdete.


Stáhnout ppt "7 věcí, které nikdy neříkejte svým zaměstnancům Daniel Morávek - redaktor serveru Podnikatel.cz."

Podobné prezentace


Reklamy Google