Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Zrak zvířat.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Zrak zvířat."— Transkript prezentace:

1 Zrak zvířat

2 Zrak zvířat Lidé vnímají svět kolem sebe především očima.
Zrak, ale i ostatní smysly, ovšem můžeme některým zvířatům jen závidět. Příroda vytvořila mnoho typů a tvarů zrakových orgánů. Některá zvířata například vidí světlo, které je pro nás neviditelné. Jiná zase mají stereoskopické vidění, kterým zaměřují svojí kořist. Další mají široké zorné pole…

3 Krokodýl Živočichové, kteří obývají vodu i souš, se musejí přizpůsobit tak, aby viděli v obou prostředích. Krokodýl se většinou skrývá pod hladinou, vyhlíží však často suchozemskou kořist. Proto mají oči umístěné na vyvýšených místech hlavy. Může být proto celý ponořený a přesto pozorovat břehy, kde zvířata chodí pít.

4 Chameleón Chameleón loví hmyz vystřelením velmi dlouhého jazyka a k tomu potřebuje ostrý zrak. Zajišťují mu ho zvláštní oči, které se pohybují nezávisle na sobě. Oči jsou celé zakryté kůží kromě malého otvoru uprostřed. Tento ještěr může jedním okem sledovat, co se děje před ním, zatímco druhé hlídá, zda na obloze nekrouží dravý pták.

5 Papoušek Ara Ara je typický papoušek jihoamerických pralesů. Stejně jako většina ptáků má oči posazené po stranách hlavy, takže poskytují široké zorné pole a má tedy velmi dobrý přehled o dění ve svém okolí. Tento papoušek je kvůli svému krásnému zbarvení často chován v zoologických zahradách nebo v soukromých sbírkách.

6 Ryby Na rozdíl od suchozemských živočichů mají ryby oční čočku kulovitého tvaru. Ta lépe zachycuje světlo ve vodním prostředí. Tvarem čočky ryb se inspirovali i astronomové a fotografové, protože podobně je řešený i objektiv dalekohledů a fotografický objektiv typu rybí oko, který dokáže zachytit velmi široké zorné pole.

7 Užovka Oči užovky ostronosé s kruhovou zornicí jasně naznačují, že je aktivní především ve dne. Velikost oka a jejich částečné namíření vpřed dovoluje užovce přesně odhadovat vzdálenosti ve větvích stromů. Zelený had je mezi pralesní vegetací téměř neviditelný. Jejím typickým domovem jsou mangrovové a bambusové houštiny asijských deštných lesů.

8 Tukan Tukan obrovský má opravdu velký zobák. Ten spolu s pestře zbarvenou hlavou a modrou kůží kolem očí slouží jako občanský průkaz. Protože je v pralese šero, potřebují mít výraznou barevnou identifikaci, aby ostatním tukanům sdělil, že jsou stejného druhu.

9 Hlemýžď Jamkovité oči hlemýždě se nacházejí na dlouhých zatažitelných stopkách na přední části svalnaté nohy. Oči měkkýšů jsou zajímavé tím, že výběžky zrakových buněk jsou přivrácené ke světelným paprskům na rozdíl od většiny ostatních živočichů.

10 Bodlog Oči ryb s podivným názvem bodlog vypadají jako nalíčené od profesionálního vizážisty. Bodloci navíc mohou své krásně modré zbarvení i vypnout, protože mění intenzitu svého zabarvení podle nálady. Tyto býložravé ryby jsou velice nesnášenlivé k vlastnímu druhu. Mají na ocasním násadci kostěné lišty ostré jako břitva, kterými mohou svým nepřátelům zasadit citelné rány.

11 Chobotnice Chobotnice je velmi dobrý lovec a dokáže během vteřiny přizpůsobit zbarvení pokožky podkladu, na kterém odpočívá. Hlavonožcům se vyvinuly dokonalé komorové oči. Rozdíl mezi očima chobotnice a člověka je v tom, že zatímco lidské oči při zaostřování mění tvar čočky, u hlavonožců jsou oči zaostřovány tak, že se čočka posouvá dopředu a dozadu (tedy podobně, jako u fotoaparátu). Vědci dokonce s chobotnicemi dělali pokusy a zjistili, že je chobotnice schopna rozeznat například rozdíl mezi vodorovnými a svislými obdélníky. Hlavonožci ale mají nejen oko velmi dokonale vyvinuté, mají dokonce i oči, které patří mezi největší na světě. Dospělá krakatice, dlouhá 18 metrů, má oči velikosti fotbalového míče.

12 Chobotnice

13 Použité zdroje: Autor fotografií:
Autor fotografií: Mgr. Michael Fokt


Stáhnout ppt "Zrak zvířat."

Podobné prezentace


Reklamy Google