Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

BEZPEČNOST NA INTERNETU

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "BEZPEČNOST NA INTERNETU"— Transkript prezentace:

1 BEZPEČNOST NA INTERNETU
Na bezpečnosti na internetu mají svůj zájem také státy, případně mezinárodní organizace. Většinou se snaží zamezit provozu stránek s ilegálním obsahem, nebo zamezit samotné nelegální činnosti pomocí zákonů (např: protispamová legislativa) a nasazením policie. V některých státech tato činnost hraničí, či dokonce přerůstá do cenzury. Příklady takových států jsou Čína, nebo Írán. Vypracovala Eliška Kramplová

2 NEBEZPEČÍ NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
Sociální sítě jsou velmi lákavým cílem jak pro klasické hackery, tak pro sociální inženýrství. Jejich databáze obsahují obrovské množství osobních údajů, které jsou lukrativním zbožím zejména pro účely šíření vysoce cílené nevyžádané reklamy, případně pro vytvoření sociologické analýzy, taktéž využitelné pro marketing. Pokud má sociální síť svoje API umožňující vytváření programovatelných nástaveb, můžeme se často setkat se zneužitím na první pohled bezpečné aplikace, například hry, k současnému sbíraní dat o uživateli a jeho kontaktech.Setkáváme se s vytvářením dalších kanálů pro nevyžádanou reklamu (skupiny nebo stránky na Facebooku, či účty na Twitteru), které lákají uživatele k připojení například populární hláškou z filmu, nabídkou něčeho zdarma či aktivaci nové služby, případně vydáváním se za veřejně známou osobnost.

3 NEBEZPEČÍ V KOMUNIKACI
Z důvodu absence šifrování by neměla být citlivá data posílána em, protože ten je předáván na své cestě nešifrovaně mezi mnohými uzly. Stejně tak většina komunikace skrz instant messaging služby probíhá nešifrovaně. bývá též příčinou mnoha virových nákaz, viry jsou často maskovány jako zajímavý obsah v příloze u. Typicky jde o .EXE či .COM soubory, různé souborové archivy, popřípadě běžné soubory kancelářských balíků které obsahují škodlivé makro.

4 KVALITNÍ A BEZPEČNÉ HESLO
Ke každému účtu,by mělo být kvalitní heslo,na které by nikdo nepřišel.Předchází se tak tomu,že se vám někdo může dostat na účet,něco tam zničit,případně někomu napsat,že se s ním chce sejít. Heslo by mělo být bezpečné a neměl by ho nikdo jiný vědět,nebo ten dotyčný toho může zneužít.

5 KONTROVERZNÍ PROBLÉMY INTERNETOVÉ BEZPEČNOSTI
Internetová bezpečnost je i zájmem států, avšak z trochu jiného hlediska než je bezpečnost jednotlivce, nebo firem jejíž síť je propojená s internetem. Prohlášeními o nelegálním obsahu a internetové bezpečnosti některé země, převážně totalitní, ovlivňují podobu internetu a vytěsňují z něj jiné než jimi protlačované oficiální názory. Vzniká tak jev regionalizace internetu, případně se tento jev připodobňuje k obrovskému firewallu,za kterým daná země a tamější uživatelé internetu leží. Internetový obsah je podrobně sledován i ve vyspělých zemích, v roce 2009 CIA investovala prostřednictvím jedné ze svých firem do firmy, jež se zabývá monitoringem Twiteru.V roce 2007 Německá vláda zvažovala schválení zákona nasazení spywaru v boji proti zločinu, od stejného roku je veřejně znám fakt, že FBI používá spyware k monitoringu počítačů podezřelých osob.

6 JAK SE CHRÁNIT Používat aktuální antivir, antispyware, firewall.
Pravidelně aktualizovat používaný operační systém a užívané programy (zejména prohlížeče a jejich pluginy. Flash, Java ). Používat bezpečné heslo, nezapisovat, neukládat a nesdělovat ho. Kontrolovat u podezřelých stránek jejich skutečnou adresu v řádku prohlížeče. Neotvírat neznámé či podezřelé soubory, programy nebo přílohy poštovních zpráv. K citlivým službám se připojovat pouze z vlastního počítače a nikdy přes neznámou wifi nebo z internetové kavárny. Nenavštěvovat pornografické stránky nebo stránky, jež šíří warez. Často je na těchto stránkách záměrně obsažen malware. Připojovat se k internetovému bankovnictví, ové schránce, či jiným citlivým službám zásadně přes HTTPS protokol. U internetového bankovnictví se řádně odhlašovat ze služby. Pro větší zabezpečení dat na disku je vhodné použít program pro šifrování dat (např: TrueCrypt aj.) K zabezpečení ové komunikace používat vhodné programy jako PGP, GnuGP aj. Pamatovat že smazaná data nejsou na disku ve skutečnosti smazána, ale pouze označena k přepsání. Pro skutečné vymazání je nutné je mnohonásobně přepsat Článek na zive.cz s přehledem několika programů k nevratnému mazání dat. Firmy a organizace mohou komunikovat přes zabezpečenou Virtuální privátní síť. Virtuální privátní síť je také vhodným zabezpečením komunikace pokud se připojujete přes neznámou wifi. Pravidelně zálohovat důležitá data. V sociálních sítích využívat co nejméně aplikacích třetích stran (her, kvízů atp.) Uvažovat, které informace o sobě internetu poskytujete.

7 Můj názor je ten,že pokud někomu dáváte třeba své heslo na účet,tak by jste ho měli pořádně znát a nebo mu ho nedávat vůbec,je to bezpečnější a budete tak předcházet následkům…


Stáhnout ppt "BEZPEČNOST NA INTERNETU"

Podobné prezentace


Reklamy Google