Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

* Jako virus se v oblasti počítačové bezpečnosti označuje program, který se dokáže sám šířit bez vědomí uživatele. * Zatímco některé viry mohou být cíleně.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "* Jako virus se v oblasti počítačové bezpečnosti označuje program, který se dokáže sám šířit bez vědomí uživatele. * Zatímco některé viry mohou být cíleně."— Transkript prezentace:

1

2 * Jako virus se v oblasti počítačové bezpečnosti označuje program, který se dokáže sám šířit bez vědomí uživatele. * Zatímco některé viry mohou být cíleně ničivé (např. mazat soubory na disku), mnoho jiných virů je relativně neškodných popřípadě pouze obtěžujících. * Nejdůležitějším negativním důsledkem šíření virů je však samotný fakt jejich reprodukce, která zatěžuje počítačové systémy a plýtvá jejich zdroji. * Někdy procesu šíření viru říká nakažení či infekce a napadenému souboru hostitel.

3 * Vytvářejí je (většinou mladí) programátoři, kteří si chtějí vyzkoušet své schopnosti. Pokud se takové viry rozšíří, může to být důsledek chyby nebo neuvědomění si celkového dopadu svojí činnosti. * Viry vytvářejí programátoři softwarových firem, které vytvářejí antivirové programy, za účelem zvýšení prodeje svých výrobků. * Viry jsou jednou z cest, jak ovládnout a řídit větší množství počítačů a využívat je např. k rozesílání spamu.

4 MALWARE – (malicious software) zákeřný software • Obecně hovoříme o Malware – je to program určený ke vniknutí nebo poškození počítačového systému. Viry jsou jen jednou podskupinou. Další jsou: • Trojské koně -je uživateli skrytá část programu nebo aplikace s funkcí, se kterou uživatel nesouhlasí (typicky je to činnost škodlivá) • Spyware -je program, který využívá internetu k odesílání dat z počítače bez vědomí jeho uživatele • Adware - je označení pro produkty znepříjemňující práci nějakou reklamní aplikací.

5 * Pomalý start počítače a dlouhé nabíhání programů * Padající Windows (častý restart, chyby, apod.) * Nové ikony na ploše, které se záhadně objevují * Častá chybová hlášení a nesprávná funkčnost programů * Při surfování na internetu ve zvýšené míře vyskakují reklamy - Pop-up okna * Nežádoucí domovská stránka (Přesměrování na jinou webovou stránku)

6 * Jsou programy, které slouží nejen k vyhledávání škodlivého software, ale také k jeho odstranění. * Při práci antivirový program prohledává soubory a odhaluje programy, které mohou být počítači škodlivé. * Není dobré mít nainstalováno více antivirů, protože se vzájemně ke své „práci“ nepustí. * Důležitá je také aktualizace – doplňuje se tak funkce antiviru a také se aktualizuje virová databáze.

7 Když najde vir: Zkouší opravit „zavirovaný“ soubor Uloží ho do karantény (aby nemohl dále škodit) Smaže poškozený soubor i s virem

8 Co bych měl mít na svém PC? 1)Antivirový program - může být i zdarma a v češtině – např. Avast Free, Microsoft Essentials - antivir mít pouze JEDEN! (jinak vidí navzájem své knihovny jako viry) - měl by být často aktualizovaný (zpravidla automaticky), aby stahoval vzorky nových virů a uměl je tedy rozpoznávat - často s ním kontrolovat počítač (ideálně antiviru zadat, kdy má provádět automatické kontroly) 2) Pomocný program proti Spyware a červům – např. SPYBOT -ne všechny antiviry dokáží správně rozpoznat, můžeme si tedy pomoci dalšími specializovanými programy - programy Spybot nebo Windows Defender jsou zdarma a česky 3) Zapnutou bránu FIREWALL -která blokuje nežádoucí příchozí a odchozí připojení k síti -obvykle stačí Brána Firewall, která je k windows zdarma

9 * http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/101213 59557-port/208572241900033/obsah/70350- pocitacove-viry-a-jina-havet/ http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/101213 59557-port/208572241900033/obsah/70350- pocitacove-viry-a-jina-havet/


Stáhnout ppt "* Jako virus se v oblasti počítačové bezpečnosti označuje program, který se dokáže sám šířit bez vědomí uživatele. * Zatímco některé viry mohou být cíleně."

Podobné prezentace


Reklamy Google