Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

* Počítačový vir je program, který má dvě hlavní vlastnosti: 1. dokáže se sám šířit bez vědomí uživatele 2. provádí nežádoucí škodlivé operace * Už samotné.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "* Počítačový vir je program, který má dvě hlavní vlastnosti: 1. dokáže se sám šířit bez vědomí uživatele 2. provádí nežádoucí škodlivé operace * Už samotné."— Transkript prezentace:

1

2 * Počítačový vir je program, který má dvě hlavní vlastnosti: 1. dokáže se sám šířit bez vědomí uživatele 2. provádí nežádoucí škodlivé operace * Už samotné šíření viru (reprodukce) zatěžuje počítačové systémy a plýtvá jejich zdroji. Šíření viru připomíná řetězovou reakci. * Každý vir, ať už se jedná o jakýkoli typ, je svým způsobem nebezpečný a pochopitelně v počítači nežádoucí. * Zatímco některé viry mohou být cíleně ničivé (např. mazat soubory na disku), mnoho jiných virů je relativně neškodných popřípadě pouze obtěžujících.

3 MALWARE – (malicious software) zákeřný/škodlivý software • Malware - je to program určený ke vniknutí nebo poškození počítačového systému. Můžeme je dělit takto: 1.Klasický vir –“přilepí“ se na libovolný program (např. hru) a s ním se šíří. 2.Počítačový červ –je nejrozšířenější. Má vlastní soubor a snaží se přimět uživatele, aby ho spustil, případně využívá bezpečnostní chybu, šíří se po síti a snaží se spustit sám. Takové jsou velmi nebezpečné, protože je nemusí zachytit antivirový program a nevyžadují k napadení počítače aktivitu uživatele (jen jeho pasivitu, tj. opomenutí instalace bezpečnostní záplaty) 3.Trojský kůň -je uživateli skrytá část programu nebo aplikace s funkcí, se kterou uživatel nesouhlasí. Program tedy kromě své zjevné činnosti provádí ještě akce bez souhlasu uživatele. Umožní tak útočníkovi získat přístup do počítače a pracovat s ním. 4.Spyware -je program, který využívá internetu k odesílání dat z počítače bez vědomí jeho uživatele. Spyware sleduje činnost uživatele a předává o ní někomu zprávy. Může také prohledávat obsah počítače a někoho o tom informovat. 5.Adware - je označení pro produkty znepříjemňující práci nějakou reklamní aplikací. Adware také může sledovat aktivity uživatele na internetu a cíleně mu zobrazovat relevantní reklamu.

4 * Spustitelné soubory (programy) – nikdy nespouštějte program, o kterém nevíte, co je zač. Ostatní vždy nejdříve otestuje antivirem. * Dokumenty s makry (např. Word, Excel) – neznámé soubory neotvírejte, zakažte automatické spouštění maker ve Wordu, Excelu apod. Soubory testujte antivirem * E-mail – pouhým otevřením přílohy se vir rozšíří, proto nikdy neotvírejte podezřelé maily, které obsahují přílohu * Falešný antivir – některý program se může tvářit jako antivir zdarma

5 * Ovládnutí počítače – program typu backdoor (zadní vrátka) může zajistit, že počítač naslouchá povelům zvenčí – viz trojský kůň * Odcizení obsahu počítače – útočník může kopírovat soubory, případně použít program keylogger (ke sledování stisknutých kláves- typicky hesel) a ukrást účty * Využití počítače pro nelegální činnost – počítač může být tajně využit k rozesílání spamu či poskytování nelegálního obsahu * Mazání obsahu – není už příliš obvyklé, protože nepřináší útočníkovi žádný užitek

6 * Pomalý start počítače a dlouhé nabíhání programů * Padající Windows (častý restart, chyby, apod.) * Nové ikony na ploše, které se záhadně objevují * Častá chybová hlášení a nesprávná funkčnost programů * Při surfování na internetu ve zvýšené míře vyskakují reklamy - Pop-up okna * Nežádoucí domovská stránka (Přesměrování na jinou webovou stránku)

7 Důvodů vzniků virů je celá řada. Nejčastěji jsou samozřejmě tvořeny, aby přinesly svému tvůrci nějaký užitek např. finanční (krádež cenných dat, čísel kreditních karet apod.) * Viry tedy vytvářejí často kriminální skupiny nebo hackeři * Dále mohou viry vytvářet přímo státy za účelem špionáže * Mohou je také vytvářet programátoři, kteří si chtějí jen vyzkoušet své schopnosti. * Viry mohou teoreticky vytvářet i programátoři softwarových firem, které vytvářejí antivirové programy, za účelem zvýšení prodeje svých výrobků.

8 * Jsou programy, které slouží nejen k vyhledávání škodlivého software, ale také k jeho odstranění např. AVG, Avast, NOD32, COMODO, McAfee … * Řada z nich je poskytována pro domácí použití zdarma např. Avast Free * Při práci antivirový program prohledává soubory a odhaluje programy a soubory, které mohou být počítači škodlivé. * Není dobré mít nainstalováno více antivirů, protože se vzájemně ke své „práci“ nepustí. * Důležitá je také aktualizace – doplňuje se tak funkce antiviru a také se aktualizuje virová databáze(antivir rozezná i nejnovější viry).

9 * Kvalitní antivirový program neustále hlídá veškeré procesy v počítači (v operačním systému, ve spuštěných aplikacích, při práci s internetem a mailem) – to se nazývá rezidentní činnost („na pozadí“) – obvykle je signalizována ikonkou v pravém dolním rohu * Ruční kontrola – je činnost, která by se měla čas od času provádět, i když je počítač hlídán rezidentně. Uživatel spustí buď kompletní nebo částečný test. Může se také spouštět automaticky v určitou dobu. * Pokud je virus nalezen: 1. můžeme se pokusit soubor vyléčit – soubor je dále použitelný 2. můžeme soubor s virem přesunout do truhly (trezoru) - zde je uzamčen 3. můžeme soubor s virem smazat

10 1)Antivirový program - může být i zdarma a v češtině – např. Avast Free, Microsoft Essentials - antivir mít pouze JEDEN! (jinak vidí navzájem své knihovny jako viry) - měl by být často aktualizovaný (zpravidla automaticky), aby stahoval vzorky nových virů a uměl je tedy rozpoznávat - často s ním kontrolovat počítač (ideálně antiviru zadat, kdy má provádět automatické kontroly) 2) Pomocný program proti Spyware a červům – např. SPYBOT -ne všechny antiviry dokáží správně rozpoznat, můžeme si tedy pomoci dalšími specializovanými programy - programy Spybot nebo Windows Defender jsou zdarma a česky 3) Zapnutou bránu FIREWALL -která blokuje nežádoucí příchozí a odchozí připojení k síti -obvykle stačí Brána Firewall, která je k windows zdarma 4) Pravidelně zálohujte svá data na CD/DVD/Flash disky


Stáhnout ppt "* Počítačový vir je program, který má dvě hlavní vlastnosti: 1. dokáže se sám šířit bez vědomí uživatele 2. provádí nežádoucí škodlivé operace * Už samotné."

Podobné prezentace


Reklamy Google