Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Elektronická pošta Elektronická pošta (e-mail) je obdobou běžné pošty a umožňuje přijímat a distribuovat dokumenty v textové podobě na jednu nebo více.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Elektronická pošta Elektronická pošta (e-mail) je obdobou běžné pošty a umožňuje přijímat a distribuovat dokumenty v textové podobě na jednu nebo více."— Transkript prezentace:

1 Elektronická pošta Elektronická pošta (e-mail) je obdobou běžné pošty a umožňuje přijímat a distribuovat dokumenty v textové podobě na jednu nebo více adres. Hlavní výhodou elektronické pošty je rychlost a spolehlivost, jakou je dokument doručen od odesílatele k příjemci. Pomocí elektronické pošty je také možno přenášet soubory, které musíte samozřejmě zahrnout do zprávy.

2 Elektronická pošta Využití elektronické pošty je dnes na vzdálených sítích jistě jednou z nejpoužívanějších služeb. Ve své podstatě se jedná o přenos souboru, ale s jistými specifiky, takže se pro e-mail používá zvláštní protokol. SMTP protokol zajišťuje odesílání dopisů do sítě POP3 protokol zajišťuje úschovu došlých dopisů a jejich transfer na počítač adresáta. Pro plné fungování el. pošty je tedy nutné v poštovním programu nakonfigurovat obě dvě služby.

3 Zásady používání elektronické pošty Uživatel zodpovídá za obsah své pošty a musí pravidelně kontrolovat obsah své e-mailové schránky Nepotřebné zprávy odstraňovat a důležité zprávy ukládat Pozor na zabezpečení počítače a podezřelé zprávy Při psaní dopisu vždy vyplňovat předmět zprávy Za každou zprávou by měl být i podpis

4 Zásady používání elektronické pošty Emotikony (smajlíky) a akronymy používejte jen tehdy pokud jim příjemce rozumí Neposílejte dále lavinovitě se šířící e-maily!! Nerozšiřujte tzv. HOAX (poplašné zprávy) Nerozšiřujte SPAM (nevyžádanou elektronickou poštu) Pozor na posílání velmi velkých příloh pomocí e-mailu

5 Formát e-mailových zpráv Formát elektronické pošty je důležitý pro příjemce. Většina poštovních programů umožňuje přepnout zprávu do formátu PROSTÝ TEXT nebo HTML. Prostý text lze vždy přečíst. Neobsahuje formátování (barvy, velikost písma obrázky v textu apod.). Formát HTML umožňuje upravit dopis s formátováním. POZOR! Formát HTML umožňuje také vkládat tzv. skripty. Ty mohou spustit nějaký program, který může provést nekalou činnost. Těmto programům se říká internetové červy (Wormy)

6 Pro přístup k elektronické poště - Poštovní klient Je to specializovaný program pro práci s poštou (Microsoft Outlook Express, Microsoft Outlook, Eudora, Pegasus mail, Fox..) Výhody Možnost soustředit poštu z více schránek Po dobu vytváření zprávy nemusíte být připojení k internetu Provázání adresáře kontaktů s jinými programy Nevýhody Poštovní klient musí být správně nakonfigurován Musí být nainstalován na všech využívaných počítačích Pošta je uložena pouze na jednom místě (možnost nechávat zprávy na serveru)

7 Pro přístup k elektronické poště - Webové rozhraní Je to prostředek přístupný na internetu Výhody Možnost vytváření a čtení zpráv kdekoliv, kde je prohlížeč WWW stránek Nemusí být nainstalován žádný další program E-mailová korespondence je k dispozici kdekoli a kdykoli Prohlížeč WWW stránek nemusíte nijak konfigurovat Nevýhody Nelze spravovat více e-mailových účtů najednou Po dobu vytváření zprávy musíte být připojení k internetu

8 Pro přístup k elektronické poště - Webové rozhraní Chcete-li poslat dopis pomocí elektronické pošty, musíte především znát cílovou e-mailovou adresu (schránku). E-mailová adresa se skládá ze třech částí: uživatele znaku @ adresy počítače Příklad adresy: neruda@soscb.cz neruda- jméno uživatele @- znak @ (anglicky „at“) soscb.cz- DNS adresa počítače cz- Česká republika

9 Emotikony Pro oživení e-mailových zpráv lze vkládat do textu tzv. emotikony (skupina znaků, která znázorňuje náladu odesílatele). Na tyto emotikony se musíte dívat pootočeni o 90° vlevo. :-) úsměv :- { "@context": "http://schema.org", "@type": "ImageObject", "contentUrl": "http://images.slideplayer.cz/10/2670363/slides/slide_9.jpg", "name": "Emotikony Pro oživení e-mailových zpráv lze vkládat do textu tzv.", "description": "emotikony (skupina znaků, která znázorňuje náladu odesílatele). Na tyto emotikony se musíte dívat pootočeni o 90° vlevo. :-) úsměv :-

10 Akronymy Akronymy jsou zkratky nejpoužívanějších anglických slovíček a frází. Tuto možnost využijte pouze tehdy, pokud jste si jisti, že jim druhá strana bude rozumět. BBFNBye Bye For Newzatím ahoj BTWBy the waymimochodem CYLSee You Lateruvidíme se později GGrinširoký úsměv JAMJust A Minutechviličku NPNo Problemžádný problém OOOver and Outvypínám, končím OTOff Topicmimo téma hovoru TIAThanks In Advanceděkuji předem TNX1MThanks a millionmilionkrát díky UOK?Are You OK?Jsi OK?

11 Otázky k opakování 1. Jaké protokoly se používají u elektronické pošty? 2. Jaké jsou zásady používání elektronické pošty? 3. Popište výhody a nevýhody poštovního klienta. 4. Popište výhody a nevýhody webové pošty. 5. Co jsou to emotikony? 6. Co jsou to akronymy?

12 Použité zdroje BLÁBOLIL, R. Informační a komunikační technologie. 3. rozšířené vydání. České Budějovice: KOPP, 2011. BLÁBOLIL, R. Informační a komunikační technologie. 3. rozšířené vydání. České Budějovice: KOPP, 2011. BLÁBOLIL, Roman. Www.blabik.cz: Podpora výuky: „Internet“ [online]. 28. listopadu 2012 17:30. Dostupný z WWW: http://www.blabik.cz/vyuka/ict/33_Internet.pdf http://www.blabik.cz/vyuka/ict/33_Internet.pdf


Stáhnout ppt "Elektronická pošta Elektronická pošta (e-mail) je obdobou běžné pošty a umožňuje přijímat a distribuovat dokumenty v textové podobě na jednu nebo více."

Podobné prezentace


Reklamy Google