Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 World Wide Web  Označení pro aplikace internetového protokolu HTTP  Soustava propojených hypertextových dokumentů  Dokumenty umístěné na počítačových.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " World Wide Web  Označení pro aplikace internetového protokolu HTTP  Soustava propojených hypertextových dokumentů  Dokumenty umístěné na počítačových."— Transkript prezentace:

1

2  World Wide Web  Označení pro aplikace internetového protokolu HTTP  Soustava propojených hypertextových dokumentů  Dokumenty umístěné na počítačových serverech jsou adresovány pomocí URL, jehož součástí je i doména a jméno počítače. Název naprosté většiny těchto serverů začíná zkratkou www, i když je možné používat libovolné jméno vyhovující pravidlům URL.  Protokol HTTP je dnes již používán i pro přenos jiných dokumentů, než jen souborů ve tvaru HTML

3  Informační systém, který zobrazuje informace v textu  Kliknutím na odkaz, který může být ve formě textu, obrázku nebo např. videa, nás daný link odkáže přesně na zdroj uváděných informací.  Umožňuje snadné publikování, údržbu a vyhledávání informací

4  Odesílání, doručování a přijímání zpráv přes elektronické komunikační systémy  Je to internetový systém elektronické pošty založený na protokolu Simple Mail Transfer Protocol a softwaru typu Mail Transfer Agent jako např. Sendmail.  Tento termín se používá i pro intranetové systémy, které dovolují posílat si vzájemně zprávy uživatelům uvnitř jedné společnosti nebo organizace (tyto systémy často používají nestandardní protokoly, mívají ovšem bránu, která jim dovoluje posílat a přijímat e-maily z internetu).  zajišťuje doručení pošty pomocí přímého spojení mezi odesílatelem a adresátem (zpráva je doručena do tzv. poštovní schránky adresáta)

5 Ten stahuje zprávy z poštovního serveru použitím protokolů POP ( používá se pro stahování emailových zpráv ze vzdáleného serveru, pokud není nastaven filtr, stahuje se i nevyžádaná pošta – spam) nebo IMAP (používá se pro vzdálený přístup k e-mailové schránce, vyžaduje trvalé připojení, ale nabízí víc možností práce se zprávami – složky, přesouvání zpráv, prohledávání). Poštu pak umožňuje odesílat nejčastěji skrze protokol SMTP. Pomocí programu můžeme spravovat poštovní zprávy nebo kontakty či filtrovat nevyžádanou poštu. Jedním z takových programů je v operačním systému Windows integrovaný MS Outlook Express.

6  Dovoluje posílat nejen zprávy, ale také další soubory (texty, obrázky, programy) mezi počítači připojenými k této síti.  Adresa uživatele se skládá z: - jméno, přezdívka, … - zavináč @ - internetová doména – jméno serveru, na kterém je e-mailová schránka fyzicky umístěna (seznam.cz, centrum.cz, gmail.com, …) Každý uživatel e-mailu má na serveru vyhrazený prostor (schránku), kam mu přichází zprávy. Aby si je mohl přečíst, musí se s tímto serverem spojit. Velikost schránky může být limitovaná nebo neomezená.

7  online (přímá, živá) komunikace mezi uživateli  využívá nejrůznější protokoly, aplikace se někdy jmenují stejně, jako protokol (ICQ, Jabber, …)  internetová služba, umožňující svým uživatelům sledovat, kteří jejich přátelé jsou právě připojeni, a dle potřeby jim posílat zprávy, chatovat, přeposílat soubory mezi uživateli a i jinak komunikovat

8  Hlavní výhodou oproti používání např. e-mailu spočívá v principu odesílání a přijímání zpráv v reálném čase. Jinými slovy zpráva je doručena ve velmi krátké době od odeslání (většinou v rámci stovek milisekund).  Zrychluje komunikaci a umožňuje snadnou spolupráci mezi více lidmi.  Na rozdíl od e-mailu nebo telefonu druhá strana ví, zda je účastník k dispozici či nikoliv. Většina IM systémů umožňuje nastavit away message, tedy zprávu podle které lze zjistit, zda je uživatel přítomen přímo u svého počítače.  Na druhou stranu uživatele nikdo nenutí, aby na zprávy odpovídali ihned. Tímto způsobem se IM komunikace stává méně vyrušující než třeba telefon a to je částečný důvod, proč je tento způsob komunikace stále více oblíben.

9  Místo na internetu, kam lidé vkládají své názory a reakce a ty se následně na stránce zobrazují. Oproti chatu se internetová diskuse obvykle liší tím, že přispěvatelé nemusí být ke stránce připojeni současně a reagovat bezprostředně, ale mohou reagovat i s odstupem mnoha dní či měsíců.  Diskusní fórum může číst kdokoliv, ale přispívat do něj se obvykle může teprve po registraci.  Diskusní stránka může být buď jednoduchá (příspěvky se řadí za sebou v chronologickém pořadí) nebo strukturovaná (příspěvky tvoří tzv. vlákna a jsou na sebe navázány podle toho, na jaký předchozí příspěvek reagují  Obvykle je součástí rozsáhlejšího diskusního serveru, umožňuje zakládat nová diskusní témata a členit je do skupin podle témat.  Jednotlivé diskuse bývají vymezeny diskusním tématem, nikoliv základním textem.

10  Je to propojená skupina lidí, kteří se navzájem ovlivňují. Sociální síť se tvoří na základě zájmů, rodinných vazeb nebo z jakýchkoliv jiných důvodů.  Její členové navzájem komunikují jinak, než přímým kontaktem a činí tak ze sociálních, profesních, vzdělávacích či jiných důvodů.  Pomocí sociálních sítí se prostřednictvím Internetu sdružují lidé, kteří by se jinak fyzicky nemohli setkat.  V současné době prožívají sociální sítě rychlý rozvoj a patří mezi ně například Facebook.com, Twitter.com, MySpace.com, Lide.cz.

11  Jde o technologii umožňující přenos digitalizovaného hlasu v těle paketů počítačové sítě. Využívá se pro telefonování prostřednictvím Internetu, intranetu nebo jakéhokoliv jiného datového spojení.  Je to velmi ekonomický způsob komunikace, protože dnes telefonování po Internetu vychází daleko levněji než telefonování klasické. Za dálkový hovor uskutečněný pomocí internetu třeba i na druhou stranu zeměkoule nezaplatíme nic (tedy jen to, co normálně zaplatíme za přístup k Internetu).  Skype – proprietární protokol (software, kde zpravidla nejsou k dispozici zdrojové kódy ani v něm nelze svobodně dělat úpravy)

12  k prohlížení WWW, umožňuje komunikaci s HTTP serverem a zpracování přijatého kódu (HTML, XHTML, XML), který podle daných standardů zformátuje a zobrazí webovou stránku  2 typy prohlížečů:  Textový – zobrazuje stránky jako text, obvykle velmi jednoduše formátovaný (Lynx)  Grafický – umožňuje složitější formátování stránky včetně zobrazení obrázků (Windows IE, Mozilla Firefox, Safari, Google Chrome, Opera, …)  Pro zobrazení některých zvláštních součástí stránky, jako jsou Flash animace nebo Java applety, je třeba prohlížeč doplnit o specializované zásuvné moduly.


Stáhnout ppt " World Wide Web  Označení pro aplikace internetového protokolu HTTP  Soustava propojených hypertextových dokumentů  Dokumenty umístěné na počítačových."

Podobné prezentace


Reklamy Google