Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Gymnázium, Broumov, Hradební 218 Tematická oblast: Informační a komunikační technologie Číslo materiálu: EU020108 Název: Elektronická pošta Autor: Mgr.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Gymnázium, Broumov, Hradební 218 Tematická oblast: Informační a komunikační technologie Číslo materiálu: EU020108 Název: Elektronická pošta Autor: Mgr."— Transkript prezentace:

1 Gymnázium, Broumov, Hradební 218 Tematická oblast: Informační a komunikační technologie Číslo materiálu: EU Název: Elektronická pošta Autor: Mgr. Vojtěch Horák Ročník: druhý osmiletého gymnázia Doporučený čas:15 – 20 minut Materiál byl vytvořen v rámci projektu „Gymnázium Broumov“ v OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, reg. č. CZ.1.07/1.5.00/ Stručná anotace Materiál seznamuje studenty s elektronickou poštou. Student pochopí nutnost předmětu zprávy, je obeznámen s netiketou. Prakticky si vyzkouší odeslání u. Součástí prezentace je upozornění na nebezpečí v podobě kybernetických útoků.

2 Elektronická pošta Adresa Příloha Obsah u Rizika a nebezpečí

3 Co je ? Umožňuje odesílání, doručování a přijímání zpráv přes elektronické komunikační systémy Přístup k u: – ový klient (Microsoft Outlook, Mozilla Thunderbird) – Přístup přes webové rozhraní

4 zápis adresy – Příklad domény: seznam.cz ; .cz ; centrum.cz ; gmail.com … Samotná ová adresa může být složena pouze z vymezeného okruhu znaků, mezi něž patří písmena anglické abecedy a vybraná interpunkční znaménka, například tečka, spojovník nebo podtržítko.

5 Praktické cvičení Vyzkoušíme si odeslání u s přílohou Přihlaste se ke své ové schránce… Co musí každý obsahovat?

6 Při odesílání u musíme zadat adresu příjemce, to je stejné, jako u klasického dopisu Další důležitý je předmět zprávy, ukazuje příjemci téma elektronické zprávy Vlastní text zprávy zakončíme pozdravem nebo zdvořilostní frází a podpisem, který může obsahovat další kontaktní údaje, jako je číslo telefonu, adresa atp.

7 Příloha Jakýkoli soubor, posílaný em – Obrázek, dokument, archív, video – Aplikace – přípony *.exe, *.bat, *.cmd Vždy otevírejte přílohy pouze od lidí, které znáte. Velmi snadno se můžete stát obětí různých virů, které mohou smazat vaše data nebo zničit počítač!!!

8 Odeslání u Vytvořte v textovém editoru dokument, obsahující nějaký váš oblíbený vtip Dokument uložte Připojte dokument k u Vyplňte předmět: čísloPC_jméno Do hlavní části ového formuláře napište nějaký text a na konci se podepište Odešlete na adresu

9 Co by měl obsahovat 2 Proč musím v u vyplňovat předmět? 1. Je to slušnost, příjemce ví, o co v u jde 2. Správně vyplněný má větší šanci, že bude úspěšně doručen Ze stejného důvodu se vyplňuje i vlastní textová zpráva u… Je to jednoduché, vše děláme proto, aby ový server, který se stará o doručení zprávy, nevyhodnotil vaši zprávu jako SPAM

10 CO JE … SPAM HOAX PHISHING Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Vojtěch Horák.


Stáhnout ppt "Gymnázium, Broumov, Hradební 218 Tematická oblast: Informační a komunikační technologie Číslo materiálu: EU020108 Název: Elektronická pošta Autor: Mgr."

Podobné prezentace


Reklamy Google