Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

1. 2 E-mail aneb internetová komunikace E-mailová schránka -e-mailová schránka je malý prostor na disku serveru, kam se uživateli dočasně ukládá příchozí.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "1. 2 E-mail aneb internetová komunikace E-mailová schránka -e-mailová schránka je malý prostor na disku serveru, kam se uživateli dočasně ukládá příchozí."— Transkript prezentace:

1 1

2 2 aneb internetová komunikace ová schránka - ová schránka je malý prostor na disku serveru, kam se uživateli dočasně ukládá příchozí pošta odkud uživatel posílá odchozí poštu -k této schránce pak může přistupovat z počítače přes software, který umožňuje číst a odesílat elektronickou poštu (např. Microsoft Outlook) ová adresa -Musí být v každé ové schránce, to proto aby bylo možné do schránky posílat e- maily. - ová adresa je vlastně podobná skutečné adrese, ale na místo města, ulice, PSČ slouží identifikátor odesílatele a příjemce 1 jedený údaj – ová adresa.

3 3 ová adresa - SLOŽENÍ -Je složena ze dvou částí, které rozděluje tzv. -Část vpravo od zavináče určuje server, na kterém je schránka zřízena. -Část vlevo od zavináče může být zatím neobsazený text, resp. Vlastní název schránky (nesmí obsahovat háčky, čárky, mezery apod..) -Snaha každého uživatele je, aby jeho ová schránka byla pokud možno co nejkratší a snadno zapamatovatelná! ová adresa

4 4 Jak najde cestu k adresátovi? 1.Odešleme 2.Odeslaný hledá server adresáta (např. centrum.cz, seznam.cz apod..) – vše za zavináčem. 3.Potom zjišťuje, zda daný adresát existuje (např. petr.novak, karel.svoboda) – vše před zavináčem. Pokud správně pošleme, tak se doručí, pokud ne, tak se nám vrátí zpět informace, že zpráva čili nebyla doručena. Způsoby práce s em 1. Prostřednictvím internetového rozhrání – služby WWW (např. Seznam.cz, Centrum.cz, Google.cz aj..) VÝHODA – poštu můžete číst kdekoliv, kde máte přístup k internetu, NEVÝHODA – poštu nemáte pod kontrolou, pracovat s nimi můžete jen pokud jste připojeni k internetu 2. Prostřednictvím poštovního klienta – musí být na počítači nainstalovaný program pro práci s poštou, např. (Microsoft Outlook) VÝHODA – obsahuje oproti U velké množství nástrojů pro práci (plánovač času, kontrola pravopisu aj.., nejste omezeni místem na poštovním serveru NEVÝHODA – nespustíte jej na všech počítačích, jen na tom, kde máte nainstalovaný software 3. Prostřednictvím mobilního klienta – VÝHODA – kontakt s em doslova a do písmene všude, kde se pohybujete NEVÝHODA – musí být signál mobilního telefonu, rychlost připojení, malé schéma zobrazení aj..

5 5 Struktura elektronické zprávy - obrázek Každý má pevnou strukturu, která je neměnná! Odesílatel (od): Komu (příjemce): Kopie: Slepá: Předmět: Text u: Důležitost: Přílohy:

6 6 Struktura elektronické zprávy + orientace v prostředí ové schránky příslušného serveru 1. Registrace u (centrum.cz, seznam.cz, atlas.cz aj..) 2. Přihlášení do ové schránky (obrázek poštovní schránky na Seznam.cz) 3. Příjem pošty (doručená pošta) -doručené, odeslané, rozepsané, Spam a viry, Koš 4. Odeslání pošty -Nová zpráva či dpověď na doručenou zprávu (zkratka Re: od anglického pojmu - Reply - odpovědět 5. Připojení přílohy k odesílanému u

7 7 Orientace v prostředí ové schránky příslušného serveru

8 8 ování v praxi Dobré mravy při ování  Na konci u uvádět své jméno a pozdrav  Pokud si nejste jisti, že příjemce u přijme s diakritikou, piště raději bez háčků a bez čárek a v další komunikaci si dohodněte, zda budete psát i s diakritikou.  Neposílejte moc velké přílohy (cca. Nad 6 MB) – každý příjemce má jinou kapacitu schránky a také můžete posílat hodně dlouho. Také stahování velkého u na straně příjemce může být potom velice zdlouhavé!  Posíláte-li 1 více lidem najednou, každý uvidí v dialogu Komu všechny ostatní adresy. Když to nechceme tak použijeme dialog slepá (jen v Outlooku).  Nerozesílejte zbytečně hromadné a nevyžádané y (spamy) – pozor na vir, ostatním to nemusí být příjemné, je to ztráta času apod..)

9 9 Možné chyby při ování 1. nedojde - Špatná adresa – ovou adresu musíte zadat úplně přesně a správně! 2. Příliš velký - Příliš velký – schránka je většinou velikostně omezena na cca 10 MB, lepší je posílaný soubor rozdělit a poslat po několika menších za sebou (umožňují nám k tomu např. komprimační programy ZIP a RAR – to až v 8. ročníku) 3. Špatná čeština v přijatém u - Některý můžete psát s diakritikou (háčky a čárky) a některý ne. Je to dáno tím, že poštovní server na straně odesílatele zpracovává y v jiném kódování jazyka než poštovní server na straně příjemce. 4. se vrátí zpět z různých důvodů - Neexistující adresa, momentálně odpojený server, velký objem posílaných dat apod.. Většinou je vrácen textový dopis, proč se tak stalo.

10 10 SPAMY „SPAM“ – je nevyžádaný , rozesílaný obvykle hromadně více uživatelům současně. Obsah textových ů má nejčastěji reklamní charakter (tj. nějaká firma nabízí určité služby, výrobky, stránky apod..) Spamů je na internetu čím dál více a většina uživatelů u by se spamu nejraději zbavila!!! Kde vzali mou adresu? Jistě si říkáte, jak je možné, že jste zrovna vy dostali spam od firmy, se kterou jste nikdy nepřišli do styku a nikdy nekomunikovali? Odpovědí je hned několik: o Z internetových stránek – stačí když je váš uveden např. na stránkách školy či firmy. Speciálně vyvinuté „roboty“ zkoumají internet o Ze serverů s databázemi firem – stačí když kdykoliv v minulosti vyplníte nějaký formulář či si něco koupíte a objednáte přes internet. o Z internetových vyhledávačů – internetové vyhledávače jsou přímo ideální databází ových adres. o Z běžné komunikace – když posíláte , neznamená to, že s příjemcem komunikujete soukromě. totiž putuje přes řadu serverů (i přes několik desítek) a odchytit z něj adresu odesílatele a příjemce je pro zdatného „robota“ skutečně maličkost.

11 11


Stáhnout ppt "1. 2 E-mail aneb internetová komunikace E-mailová schránka -e-mailová schránka je malý prostor na disku serveru, kam se uživateli dočasně ukládá příchozí."

Podobné prezentace


Reklamy Google