Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jan Poslušný Adam Šustek.  Penetrační zkouškou zjišťujeme konzistenci tuků vyjádřenou v penetračních jednotkách.  Při zkoušce zjišťujeme hloubku vtlačení.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jan Poslušný Adam Šustek.  Penetrační zkouškou zjišťujeme konzistenci tuků vyjádřenou v penetračních jednotkách.  Při zkoušce zjišťujeme hloubku vtlačení."— Transkript prezentace:

1 Jan Poslušný Adam Šustek

2  Penetrační zkouškou zjišťujeme konzistenci tuků vyjádřenou v penetračních jednotkách.  Při zkoušce zjišťujeme hloubku vtlačení kovového kužele do vzorku tuku.  Tuk vytemperujeme na 25°C.  Hloubka vtlačení se odečítá v penetračních jednotkách (jedna penetrační jednotka=0,1mm).  Po vyrovnání povrchu se zkouška opakuje na jiných místech tak, aby se získalo 5měření, jejich výsledky nemají mít rozdíl více než 3% aritmetického průměru, jinak opakujeme dalších 5měření.  Vypočítaný průměr se zaokrouhlí na celá čísla.  Konzistence tuků se uvádí v konzistenčních stupních, které se označují v číslech 00; 0; 1; 2; 3; 4; 5; 6.  Číselná hodnota odpovídá penetračnímu rozmezí (viz Tab. č.1).

3 Penetrace [25°C (0,1mm)] Konzistenční stupeňKonzistence Mazivo polotekuté Mazivo velmi měkké Mazivo měkké Mazivo poloměkké Mazivo střední Mazivo polotuhé Mazivo hutné Mazivo velmi tuhé Tab. č.1 – Klasifikace plastických maziv podle ČSN

4 1.Stupnice 2.Penetrační kužel 3.Zkoušený tuk 4.Penetrační stůl

5  Teplota = 17°C  Vlhkost = 60%  Tlak = 951Pa

6  Nejprve nastavíme přístroj do vodorovné polohy pomocí nastavovacích matic na nohách přístroje [1] (sledujeme bublinku na spodní části přístroje, až se bublinka ustálí uprostřed pozorovací oblasti je přístroj ve vodorovné poloze).

7  Zapneme přístroj do elektrické sítě.  Zatlačíme penetrační kužel svisle vzhůru a zaaretujeme pákou.  Na vzorku měřeného tuku zahladíme horní plochu do roviny (viz foto).

8  Poté položíme měřený vzorek na penetrační stůl a otáčíme maticí pro svislé posouváni stolu tak abychom se hladinou tuku cca na jeden milimetr přiblížili k hrotu penetračního kužele.  Uvolníme aretační páku a necháme kužel, aby se pomocí gravitační síly zaryl do tuku.  Nakonec odečteme penetrační jednotky.  Toto měření se provádí 5x.

9 Mazivo bez označení Číslo měření Penetrační jednotky Aritmetický průměr Konzistenční stupeň = Mazivo velmi tuhé

10 Plastické mazivo NH2 Číslo měření Penetrační jednotky Aritmetický průměr Konzistenční stupeň ,2 3 = Mazivo střední o Mazivo obsahuje přísady proti korozi a oxidaci. o Používá se pro mazání valivých ložisek. o Teplotní rozmezí 30 až 100°C o Předepsaná penetrační hodnota při 25°C = 260 až 340

11 Mogul A4 Číslo měření Penetrační jednotky Aritmetický průměr Konzistenční stupeň ,4 4 = Mazivo polotuhé o Používá se pro kluzná i valivá ložiska, za normálních tlaků. o Odolává vodě i horku. o Předepsaná penetrační hodnota při 20°C = 170 až 210

12  U každého maziva jsme provedli 5 měření, ze kterých jsme udělali aritmetický průměr. Podle tohoto průměru jsme zjistili do kterého konzistenčního stupně dané mazivo patří. Při měření bylo 17°C, ale námi nalezená tabulka normy ČSN je udána pro teplotu 25°C, tudíž musíme brát v úvahu, že kdybychom měřili při 25°C, výsledné hodnoty se budou lišit. Dále výsledné hodnoty mohlo ovlivnit stáří maziv a penetračního přístroje.


Stáhnout ppt "Jan Poslušný Adam Šustek.  Penetrační zkouškou zjišťujeme konzistenci tuků vyjádřenou v penetračních jednotkách.  Při zkoušce zjišťujeme hloubku vtlačení."

Podobné prezentace


Reklamy Google