Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Graf pohybu 1. díl Autor: Ing. Jiřina Ovčarová 2011.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Graf pohybu 1. díl Autor: Ing. Jiřina Ovčarová 2011."— Transkript prezentace:

1 Graf pohybu 1. díl Autor: Ing. Jiřina Ovčarová 2011

2 0,53,52,51,56,55,54,58,57,5 Pokud je čas v hodinách, pak je vzdálenost v kilometrech. Pokud časovou osu rozdělíme v sekundách, budeme vzdálenost uvádět v metrech. Na vodorovnou osu vynášíme čas, na svislou uraženou vzdálenost. Graf pohybu je geometrické vyjádření vzdálenosti, kterou urazilo těleso v závislosti na čase. Tato závislost je daná vzorcem: s = v t Další stránka

3 Časy a průměrné rychlosti v jednotlivých úsecích jsou zaznamenané v následující tabulce: Naším úkolem je narýsovat graf pohybu dálkového autobusu. Jeho cesta byla rozdělena na osm úseků, které se navzájem lišily časem a průměrnou rychlostí.

4 1. Úsek cesty: Dráhu vypočítáme podle vzorce: s = v t s = 50 0,5 s = 25 km Další stránka 25

5 1. Úsek cesty: Čas od startu vypočítáme: 0,00 + 0,50 = 0,50 h 0, ,0 = 25,0 km Celkovou dráhu vypočítáme: Další stránka

6 0,250, 50,75 1. Úsek cesty: Čas od startu je 0,50 h Celková dráha je 25 km Další stránka

7 2. Úsek cesty: Další stránka Dráhu vypočítáme podle vzorce: s = v t s = 0 0,25 s = 0,0 km 0,0

8 2. Úsek cesty: Další stránka Čas od startu vypočítáme: 0,50 + 0,25 = 0,75 h 25,0 + 0 = 25,0 km Celkovou dráhu vypočítáme:

9 0,250, 50,75 2. Úsek cesty: Čas od startu je 0,75 h Celková dráha je 25 km Další stránka

10 3. Úsek cesty: Další stránka Dráhu vypočítáme podle vzorce: s = v t s = 70 1,50 s = 105,0 km 105,0

11 3. Úsek cesty: Další stránka Čas od startu vypočítáme: 0,75 + 1,50 = 2,25 h 25, ,0 = 130,0 km Celkovou dráhu vypočítáme:

12 1,52,50,5 3. Úsek cesty: Čas od startu je 2,25 h Celková dráha je 130 km Další stránka

13 4. Úsek cesty: Další stránka Dráhu vypočítáme podle vzorce: s = v t s = 20 1,25 s = 25,0 km 25,0

14 4. Úsek cesty: Další stránka Čas od startu vypočítáme: 2,25 + 1,25 = 3,50 h 130,0 + 25,0 = 155,0 km Celkovou dráhu vypočítáme:

15 0,51,52,53,5 4. Úsek cesty: Čas od startu je 3,50 h Celková dráha je 155 km Další stránka

16 5. Úsek cesty: Další stránka Dráhu vypočítáme podle vzorce: s = v t s = 80 1,00 s = 80,0 km 80,0

17 5. Úsek cesty: Další stránka Čas od startu vypočítáme: 3,50 + 1,00 = 4,50 h 155,0 + 80,0 = 235,0 km Celkovou dráhu vypočítáme:

18 5. Úsek cesty: Čas od startu je 4,50 h Celková dráha je 235 km Další stránka

19 6. Úsek cesty: Další stránka Dráhu vypočítáme podle vzorce: s = v t s = 40 1,50 s = 60,0 km 60,0

20 6. Úsek cesty: Další stránka Čas od startu vypočítáme: 4,50 + 1,50 = 6,00 h 235,0 + 40,0 = 295,0 km Celkovou dráhu vypočítáme:

21 6. Úsek cesty: Čas od startu je 6,00 h Celková dráha je 295 km Další stránka

22 7. Úsek cesty: Další stránka Dráhu vypočítáme podle vzorce: s = v t s = 0 0,75 s = 0,0 km 0,0

23 7. Úsek cesty: Další stránka Čas od startu vypočítáme: 6,00 + 0,75 = 6,75 h 295,0 + 0,0 = 295,0 km Celkovou dráhu vypočítáme:

24 7. Úsek cesty: Čas od startu je 6,75 h Celková dráha je 295 km Další stránka

25 8. Úsek cesty: Dráhu vypočítáme podle vzorce: s = v t s = 100 1,75 s = 175,0 km 175,0 Další stránka

26 8. Úsek cesty: Další stránka Čas od startu vypočítáme: 6,75 + 1,75 = 8,50 h 295, ,0 = 470,0 km Celkovou dráhu vypočítáme:

27 8. Úsek cesty: Čas od startu je 8,50 h Celková dráha je 470 km Další stránka

28 Celý graf Konec Takto tedy vypadá celý graf pohybu. V časových úsecích, kde jel autobus malou rychlostí, stoupá graf pomalu. V době, kdy autobus stál, je čára grafu vodorovná. Časový úsek, ve kterém jel autobus rychle, se vyznačuje prudkým stoupáním čáry grafu.


Stáhnout ppt "Graf pohybu 1. díl Autor: Ing. Jiřina Ovčarová 2011."

Podobné prezentace


Reklamy Google