Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní škola a mateřská škola T.G. Masaryka Milovice, Školská 112, 28923 Milovice projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní škola a mateřská škola T.G. Masaryka Milovice, Školská 112, 28923 Milovice projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST."— Transkript prezentace:

1 Základní škola a mateřská škola T.G. Masaryka Milovice, Školská 112, 28923 Milovice projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST Šablona číslo: III/2 Název: Tvarosloví na 2.st. ZŠ, Stupňování přídavných jmen Anotace: Prezentace seznamuje se stupňováním přídavných jmen, slouží k procvičení stupňování přídavných jmen. Autor: Mgr. Jana Vojtěchová Datum vytvoření DUM:17.9.2011 Jazyk: čeština Ročník: VI., VII. Předmět: Český jazyk a literatura Očekávaný výstup: Žáci stupňují přídavná jména, vyhledávají přídavná jména v textu. Klíčová slova: přídavná jména, stupňování Druh učebního materiálu: PPT prezentace

2 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jana Vojtěchová. Dostupné na www.zsmilovice.cz, OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Tvarosloví 6 Stupňování přídavných jmen

3 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jana Vojtěchová. Dostupné na www.zsmilovice.cz, OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Stupňování přídavných jmen Mnohá přídavná jména mohou při srovnání vyjadřovat zvláštními tvary trojí stupeň vlastnosti. Tento jev se nazývá stupňování

4 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jana Vojtěchová. Dostupné na www.zsmilovice.cz, OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Stupňování přídavných jmen se uskutečňuje třemi způsoby: Pravidelně 2. stupeň se tvoří od prvního přidáním přípon - ejší, - ější, - ší, - í (rychlejší, spravedlivější, prudší, měkčí) 3. stupeň se tvoří od druhého pomocí předpony nej- (nejrychlejší)

5 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jana Vojtěchová. Dostupné na www.zsmilovice.cz, OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Stupňování přídavných jmen se uskutečňuje třemi způsoby: Nepravidelně Druhý a třetí stupeň mají jiný kořen než má stupeň první (dobrý – lepší – nejlepší)

6 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jana Vojtěchová. Dostupné na www.zsmilovice.cz, OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Stupňování přídavných jmen se uskutečňuje třemi způsoby: Opisem Pomocí příslovce více, silněji, méně (hodně navštěvované místo – více navštěvované místo – nejvíce navštěvované místo, málo navštěvované místo – méně navštěvované místo – nejméně navštěvované místo )

7 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jana Vojtěchová. Dostupné na www.zsmilovice.cz, OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Po - t,- d – bývá ve druhém stupni přídavných jmen přípona – ší (kratší, prudší) kromě slova břitčí Při pochybách o správném tvaru 2. stupně přídavných jmen pomůže často druhý stupeň příslovce (napíšeme dražší, protože je dráže)

8 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jana Vojtěchová. Dostupné na www.zsmilovice.cz, OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Stupňujte přídavná jména Dobrý Krásný Velký Šikovný Levný Horký Sladký Vysoký Nízký Špatný Rychlý Lenivý Silný Slabý Krutý Zlý

9 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jana Vojtěchová. Dostupné na www.zsmilovice.cz, OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Vyhledejte v textu přídavné jméno a určete stupeň Vystoupení bylo nejlepší. Eva má krásný klobouk s rudými květy. Chci, abys byl šťastnější. Na první pohled byl hloupý. Líbil se mi ten menší stojánek. Ondra je laskavý člověk. Nejlepší přítel tě nikdy nezradí. Hlemýžď je velmi pomalý. Petr bývá často rozumnější než Adam.

10 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jana Vojtěchová. Dostupné na www.zsmilovice.cz, OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Zdroje Štěpán Blažek, Přehled učiva českého jazyka, nakladatelství Nová škola, Brno, 2002, ISBN 80-85607-58-1


Stáhnout ppt "Základní škola a mateřská škola T.G. Masaryka Milovice, Školská 112, 28923 Milovice projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST."

Podobné prezentace


Reklamy Google