Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní škola a mateřská škola T.G. Masaryka Milovice, Školská 112, 28923 Milovice projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní škola a mateřská škola T.G. Masaryka Milovice, Školská 112, 28923 Milovice projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST."— Transkript prezentace:

1 Základní škola a mateřská škola T.G. Masaryka Milovice, Školská 112, 28923 Milovice projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST Šablona číslo: III/2 Název: Tvarosloví na 2.st. ZŠ, Mluvnické kategorie sloves Anotace: Prezentace seznamuje s mluvnickými kategoriemi sloves, slouží k procvičování určování mluv. kateg. sloves Autor: Mgr. Jana Vojtěchová Datum vytvoření DUM:4.10.2011 Jazyk: čeština Ročník: VI., VII. Předmět: Český jazyk a literatura Očekávaný výstup: Žáci určují mluvnické kategorie sloves Klíčová slova: mluvnické kategorie sloves, osoba, číslo, sl.způsob, sl.čas, sl.rod, sl. vid Druh učebního materiálu: PPT prezentace Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jana Vojtěchová. Dostupné na www.zsmilovice.cz, OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR.

2 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jana Vojtěchová. Dostupné na www.zsmilovice.cz, OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Tvarosloví 10 Slovesa II. Mluvnické kategorie sloves

3 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jana Vojtěchová. Dostupné na www.zsmilovice.cz, OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Mluvnické kategorie sloves Osoba Číslo Slovesný způsob Slovesný čas Slovesný rod Slovený vid

4 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jana Vojtěchová. Dostupné na www.zsmilovice.cz, OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Osoba a číslo Jednotné číslo 1. osoba (já) - jsem 2. osoba (ty) - jsi 3. osoba (on, ona, ono) - je Množné číslo 1. osoba (my) - jsme 2. osoba (vy) - jste 3. osoba ( oni, ony ona) - jsou

5 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jana Vojtěchová. Dostupné na www.zsmilovice.cz, OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Slovesný způsob Vyjadřuje reálnost děje, možnost děje nebo rozkaz 3 typy způsobu: Oznamovací – (zpíval jsem, zpívám, budu zpívat) Podmiňovací – a) přítomný (psal bych) b) minulý (byl bych psal, byl bych býval psal) Rozkazovací – Piš! Pišme! Piště!

6 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jana Vojtěchová. Dostupné na www.zsmilovice.cz, OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Slovesný čas Přítomný – Čtu knihu. Minulý – Četl jsem knihu. Budoucí – Budu číst knihu. Přečtu si knihu.

7 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jana Vojtěchová. Dostupné na www.zsmilovice.cz, OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Slovesný rod Vyjadřuje vztah mezi původcem děje a podmětem věty. Rod činný – podmět je původcem děje př. Maminka peče koláč. Ota namaloval obrázek. Rod trpný – původcem děje je někdo jiný než podmět př. Dům by navržen architektem. Obraz byl namalován Otou.

8 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jana Vojtěchová. Dostupné na www.zsmilovice.cz, OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Slovesný vid Vyjadřuje časovou platnost – trvání nebo netrvání času do budoucnosti Dokonavá slovesa – vyjadřují ukončený děj,ohraničený – př. Nasnídal se, postavíme, vyučím se,... Nedokonavá slovesa – vyjadřují průběh děje, neohraničený děj – př. Snídá, budeme stavět, učím se,... Slovesa obouvidová – věnovat, darovat, obětovat, jmonovat, citovat, absolvovat,.....(vid. lze určit z kontextu, ne z izolovaného tvaru)

9 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jana Vojtěchová. Dostupné na www.zsmilovice.cz, OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Určete mluvnické kategorie u sloves Psal bych Smáli se Vyučím se Napsal Mlčte! Byl by se otočil Zapotíš se Poslouchej! Vyskočíme Sedíte Naučme se! Zapisuje Budu se učit Spali byste

10 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jana Vojtěchová. Dostupné na www.zsmilovice.cz, OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Zdroj Mašková, Drahuše Mgr., Český jazyk – přehled středoškolského učiva, nakl. Petra Velanová, Třebíč 2005 ISBN:80-902571-5-1


Stáhnout ppt "Základní škola a mateřská škola T.G. Masaryka Milovice, Školská 112, 28923 Milovice projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST."

Podobné prezentace


Reklamy Google