Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Stupňování přídavných jmen.  Mnohá přídavná jména mohou při srovnávání vyjadřovat zvláštními tvary trojí stupeň vlastnosti:  1. stupeň = pozitiv veselý.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Stupňování přídavných jmen.  Mnohá přídavná jména mohou při srovnávání vyjadřovat zvláštními tvary trojí stupeň vlastnosti:  1. stupeň = pozitiv veselý."— Transkript prezentace:

1 Stupňování přídavných jmen

2  Mnohá přídavná jména mohou při srovnávání vyjadřovat zvláštními tvary trojí stupeň vlastnosti:  1. stupeň = pozitiv veselý  2. stupeň = komparativ veselejší  3. stupeň = superlativ nejveselejší  Vyjadřování různého stupně vlastnosti se nazývá stupňování  Druhý stupeň přídavných jmen se tvoří z prvního stupně pomocí přípon –ejší, -ější, - ší, -í (veselejší, záhadnější, tišší, mělčí)

3  Některá přídavná jména mají dvojí tvary, např. snazší i snadnější  Třetí stupeň se tvoří z druhého stupně předponou nej- (nejveselejší)  Obtížnější případy stupňování najdeme v PČP nebo SSČ  Nepravidelně se stupňují přídavná jména:  dobrý – lepší – nejlepší  zlý – horší – nejhorší  velký – větší – největší  malý – menší - nejmenší

4  Význam přídavného jména je možno také zesilovat nebo zeslabovat pomocí různých příslovcí: velmi oblíbený, neobyčejně kvalitní, více opotřebovaný, značně poničený, málo upřímný, méně úspěšný mnohem zajímavější, zcela ojedinělý, plně vyhovující, nejlépe propracovaný

5  nový  růžový  chabý  drzý  ubohý  hezký  blízký  lehký  krátký  prudký  snadný  drahý  křehký  úzký  měkký  řídký  nízký  lidský  novější  růžovější  chabější  drzejší  ubožejší  hezčí  bližší  lehčí  kratší  prudší  snazší i snadnější  dražší  křehčí  užší  měkčí  řidší  nižší  lidštější  ďábelský  sladký  těžký  hebký  tichý  suchý  vlhký  trpký  přátelský  otrocký  jednoduchý  hluboký  vysoký  tenký  břitký  lakomý  tajemný  známý  upřímný  ďábelštější  sladší  těžší  hebčí  tišší  sušší  vlhčí  trpčí  přátelštější  otročtější  jednodušší  hlubší  vyšší  tenčí  břitčí  lakomější  tajemnější  známější  upřímnější

6 (Známá 3) oběžnice je Venuše, dobře viditelná zrána i navečer. (Dobrý 3) náš fotbalový brankář byl František Plánička. Karel je (rozumný 2) než malý Jirka. Je také (upřímný 2) než jeho bratr. Je to můj (blízký 3) a (drahý 3) přítel. Není to (snadné 3). Vypočítal jsem i (těžký 3) příklad. V Tatrách jsou hory (vysoké 2) a (strmé 2) než v Krkonoších. Sněžka je (vysoká 3) hora v Čechách. Hliník je (lehký 2) a (křehký 2) než železo. Ocel je (měkká 2) než diamant. Jeseníky jsou (nízké 2) než Krkonoše. Mateřská řeč je ten (krásný, cenný a drahý 3) poklad, který jsme zdědili po předcích. Ve (zlých 3) dobách bývala (pevným 3) pojítkem všech příslušníků národa. Čím výše stoupáme, tím (řídký 2) je vzduch. Koh –i-noor je (velký 3) diamant na světě. (Dlouhá 3) evropská řeka je Volha. Čím (krátká 2) a (tenká 2) je struna, tím (vysoký 2) a (slabý 2) tón vydává.

7 Nejznámější oběžnice je Venuše, dobře viditelná zrána i navečer. Nejlepší náš fotbalový brankář byl František Plánička. Karel je rozumnější než malý Jirka. Je také upřímnější než jeho bratr. Je to můj nejbližší a nejdražší přítel. Není to nejsnadnější. Vypočítal jsem i nejtěžší příklad. V Tatrách jsou hory vyšší a strmější než v Krkonoších. Sněžka je nejvyšší hora v Čechách. Hliník je lehčí a křehčí než železo. Ocel je měkčí než diamant. Jeseníky jsou nižší než Krkonoše. Mateřská řeč je ten nejkrásnější, nejcennější a nejdražší poklad, který jsme zdědili po předcích. Ve nejhorších dobách bývala nejpevnějším pojítkem všech příslušníků národa. Čím výše stoupáme, tím řidší je vzduch. Koh –i-noor je největší diamant na světě. Nejdelší evropská řeka je Volha. Čím kratší a tenčí je struna, tím vyšší a slabší tón vydává.

8  Tento den pro mě nebyl zrovna nejpříjem-jší.  Tento den pro mě nebyl zrovna nejpříjemnější.  Je stále zřejm-jší, že do pěti hodin se nevrátíme.  Je stále zřejmější, že do pěti hodin se nevrátíme.  Princezna m-la šaty ušité z nejjem-jšího hedvábí.  Princezna měla šaty ušité z nejjemnějšího hedvábí.  Začala jsem být v jídle střídm-jší.  Začala jsem být v jídle střídmější.  To bylo to nejrozum-jší, co jste mohli udělat.  To bylo to nejrozumnější, co jste mohli udělat.

9  Tento příběh byl ještě tajem-jší než předchozí.  Tento příběh byl ještě tajemnější než předchozí.  Očekávali jsme upřím-jší odpověď.  Očekávali jsme upřímnější odpověď.  Dnešní výstup byl ještě strm-jší.  Dnešní výstup byl ještě strmější.  Obloha byla stále tem-jší.  Obloha byla stále temnější.  Kteří jsou nejznám-jší čeští hudební skladatelé?  Kteří jsou nejznámější čeští hudební skladatelé?  Kdybyste měli vyjmenovat nejvýznam-jší české osobnosti, koho byste uvedli?  Kdybyste měli vyjmenovat nejvýznamnější české osobnosti, koho byste uvedli?


Stáhnout ppt "Stupňování přídavných jmen.  Mnohá přídavná jména mohou při srovnávání vyjadřovat zvláštními tvary trojí stupeň vlastnosti:  1. stupeň = pozitiv veselý."

Podobné prezentace


Reklamy Google