Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Čína zabírala ve starověku mnohem menší území než dnes. Jednalo se o úrodné oblasti na středním toku Žluté řeky a část povodí.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Čína zabírala ve starověku mnohem menší území než dnes. Jednalo se o úrodné oblasti na středním toku Žluté řeky a část povodí."— Transkript prezentace:

1

2

3 Čína zabírala ve starověku mnohem menší území než dnes. Jednalo se o úrodné oblasti na středním toku Žluté řeky a část povodí Dlouhé řeky. Na mapách srovnej rozsah dnešní a starověké Číny: STAROVĚKÁ ČÍNA - ŘÍŠE STŘEDU

4 HLAVNÍ ČÍNSKÉ ŘEKY Žlutá řeka Dlouhá řeka Podnebí severní Číny spadající do mírného pásu se výrazně odlišuje od jihu, kde je oblast subtropická a tropická.

5 TYPICKÉ ROZDÍLY mírný pás nížiny, roviny se spraší Žlutá řeka Chuang-che pšenice, sója, proso mula subtropický pás hory, pahorkatiny Dlouhá řeka Jang-c‘-tiang rýže, čaj, bavlna buvol SEVERJIH

6 Pátá nejdelší řeka světa km ŽLUTÁ ŘEKA - CHUANG CHE

7 DELTA ŽLUTÉ ŘEKY - ŽLUTÉ MOŘE Satelitní snímek zachycuje typické žluté zbarvení řeky i moře, které způsobuje sprašové podloží povodí. Hloubka sprašové vrstvy se pohybuje v rozmezí 200 až 300 m, místy dokonce i 1000 m. Sypké břehy jsou také příčinou katastrofických záplav, které mají během uplynulých tisíciletí na svědomí miliony mrtvých. Proto se také Žluté řece říká Metla Číny..

8 SEVER ČÍNY pšenice proso sója mula

9 DLOUHÁ ŘEKA - JANG-C-ŤIANG Třetí nejdelší řeka světa km

10 JIH ČÍNY kaskádová rýžová pole bavlna čajové plantáže buvol – vhodný pro práci v zemědělství i k jízdě

11 Bambus je po celá tisíciletí využíván jako: - stavební a konstrukční materiál - surovina k výrobě věcí denní potřeby (nábytek, nástroje atd.) - potravina (bambusové výhonky) - surovina pro výrobu papíru a buničiny - léčivo - okrasná rostlina JIH ČÍNY bambus

12 EXOTICKÁ ZVÍŘATA ČÍNY panda červenápanda velká

13 VELBLOUD DVOUHRBÝ V poušti Gobi žije jen několik stovek divokých velbloudů dvouhrbých, proto byl tento druh zařazen do seznamu zvířat ohrožených vyhubením. V domácích chovech je jich zhruba 1,5 milionu a chovají se především pro srst, jako dopravní prostředek nebo k převážení těžkých nákladů.

14 ČÍNSKÁ KACHNA

15 VÝSKYT ČÍNSKÉHO KROKODÝLA

16 STAROVĚKÁ ČÍNA - ŘÍŠE STŘEDU starověká civilizace se v Číně rozvíjela bez přerušení přes let i cizí vládnoucí dynastie, které se po nějakou dobu držely u moci, převzaly čínskou kulturu a jazyk odlišné přírodní podmínky a nepřístupné oblasti mezi severem a jihem zapříčinily, že se odlišně vyvíjel i čínský jazyk – obyvatelé severu se velmi těžko dorozumívali s obyvateli jihu, teprve vznik písma jim umožnil tuto bariéru překlenout

17 Pečírka, J. – Dějiny pravěku a starověku II, SPN, Praha 1979 Zdroje:


Stáhnout ppt "Čína zabírala ve starověku mnohem menší území než dnes. Jednalo se o úrodné oblasti na středním toku Žluté řeky a část povodí."

Podobné prezentace


Reklamy Google