Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

STÁTY SEVERNÍ AFRIKY leží na pobřeží Středozemního moře, které je okrajovým mořem Atlantského oceánu. Na východě omývá Egypt Rudé moře, které již náleží.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "STÁTY SEVERNÍ AFRIKY leží na pobřeží Středozemního moře, které je okrajovým mořem Atlantského oceánu. Na východě omývá Egypt Rudé moře, které již náleží."— Transkript prezentace:

1

2

3 STÁTY SEVERNÍ AFRIKY leží na pobřeží Středozemního moře, které je okrajovým mořem Atlantského oceánu. Na východě omývá Egypt Rudé moře, které již náleží k Indickému oceánu. Egyptem protéká nejdelší africká řeka Nil, která ústí do Středozemního moře širokou a úrodnou deltou.

4 Pobřeží Maroka, Tuniska a Alžírska lemuje pohoří Atlas. Najděte jak se jmenuje nejvyšší hora pohoří.

5 Většinu území pokrývá Sahara, největší poušť světa. (9 269 594 km 2 ) Saharská poušť se rozprostírá od severní části Afriky v délce 5149 km z Egypta a Súdánu až k západním pobřežím Mauritánie a Západní Sahary. Najděte na mapě.

6 Cesta pouští

7 Oázy a písečné bouře

8 Většinu obyvatel tvoří Arabové, jež vyznávají náboženství islám. Žijí hlavně při pobřeží a v údolí Nilu. Pouštní vnitrozemí je téměř liduprázdné.

9 A nakonec ještě jedna malá ukázka arabštiny: Přepis: Překlad: Lidé jsou svobodní a rovní v důstojnosti i v právech. Jsou obdařeni rozumem a svědomím a měli by se jeden ke druhému chovat v duchu bratrství. (První článek z Listiny základních lidských práv a svobod.)

10 Úrovní hospodářství se řadí v rámci Afriky mezi nejvyspělejší, přesto je zde nízká hospodářská a životní úroveň. Těží se tu hlavně ropa, zemní plyn a fosfáty. Většina států severní Afriky má významný cestovní ruch, hlavně Tunisko, Maroko a Egypt.

11 Zemědělství  při pobřeží Středozemního moře a Atlantského oceánu, údolí Nilu  subtropické plodiny (citrusy, olivy, vinná réva, pšenice)  oázy - palma datlová Většina surovin, průmyslových výrobků a zemědělských plodin se vyváží.


Stáhnout ppt "STÁTY SEVERNÍ AFRIKY leží na pobřeží Středozemního moře, které je okrajovým mořem Atlantského oceánu. Na východě omývá Egypt Rudé moře, které již náleží."

Podobné prezentace


Reklamy Google