Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Afrika – Severní region Státy – část I. Severní Afrika Přiřaď státy do mapy severní Afriky Hry a testy o Africe (EN) Súdán Egypt Libye Alžírsko Tunisko.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Afrika – Severní region Státy – část I. Severní Afrika Přiřaď státy do mapy severní Afriky Hry a testy o Africe (EN) Súdán Egypt Libye Alžírsko Tunisko."— Transkript prezentace:

1 Afrika – Severní region Státy – část I

2 Severní Afrika Přiřaď státy do mapy severní Afriky Hry a testy o Africe (EN) Súdán Egypt Libye Alžírsko Tunisko Maroko Západní Sahara

3 AlžírskoAlžírská demokratická a lidová republika Hlavní město:Alžír ( ولاية الجزائر, Al-Djazzâïr) Rozloha:2 381 741 km² (11. na světě) Nejvyšší bod:Tahat (3003 m n. m.) Počet obyvatel:33 769 668 Okolo 90 % Alžířanů žije v severní, pobřežní oblasti, zbytek, 1,5 milionu lidí, žije v jižních pouštích převážně v oázách. Kolem dvou pětin všech obyvatel je negramotných, protože zde děti pracují už od útlého věku a do školy chodí jen krátce nebo vůbec. Státním náboženstvím je sunnitský islám, vyznává ho přes 99% obyvatel Páteří alžírského hospodářství je ropa, zemní plyn, fosfáty, polymetalické rudy a rtuť. Dalšími důležitými odvětvími jsou zpracování železa a oceli a potravinářský a textilní průmysl. V pobřežní oblasti vládne středomořské podnebí, pro oblast Atlasu je typické kontinentální klima s horkými léty a studenými zimami. Suché a horké pouštní počasí s vysokými teplotními rozdíly mezi dnem a nocí vládne na jihu země.

4 AlžírTipasa Moulnaga dunes in Sahara

5 Egypt Hlavní město:KáhiraRozloha:1 001 739 km² Nejvyšší bod:Gebel Katrinah (2 642 m n. m.) Obyvatelstvo:81713520 Historie Egypta patří mezi nejdelší souvislé historie sjednoceného státu. Fyzicky tvoří Egypt východní část Sahary. Je tvořen vysoko položenou tabulí, rozdělenou údolím Nilu na západní část, tvořenou Libyjskou pouští a východní část, tvořenou Arabskou pouští. K Egyptu náleží též Sinajský poloostrov, ohraničený Suezským a Akabským zálivem. Sinajský poloostrov již patří geograficky k Asii a leží zde nejvyšší hora Egypta, Hora sv. Kateřiny (Gebel Katherína) vysoká 2642 metrů nad mořem. Podnebí Egypta se mění od severu k jihu. Sever je chladnější, na jihu jsou větší výkyvy teplot. Egypt je jednou z nejteplejších a nejsušších zemí světa, na některých místech neprší několik let.

6 Egypt Ekonomika Egypta závisí především na zemědělství, mediální sféře, vývozu ropy a turistice; více než tři miliony Egypťanů však přitom pracuje v zahraničí, především v Saudské Arábii, zemích Perského zálivu a Evropě. Dokončení přehrady v Aswanu roku 1971 a výsledné jezero Nasser změnilo časem prověřenou úlohu řeky Nilu v zemědělství a ekologii Egypta. Rychle rostoucí populace, omezené množství zemědělské půdy a závislost na Nilu však stále zdražují zdroje a ekonomiku. Egypt má vyvinutý energetický trh založený na uhlí, ropě, zemním plynu a vodní energetice. Značné zásoby uhlí se nalézají na severovýchodě Sinaje a těží se zde přibližně 600 000 tun ročně. Ropa a plyn se těží v pouštních oblastech na západě, Suezském zálivu a v Nilské deltě. Egypt vlastní značné rezervy plynu

7 Aswan Luxor Káhirské muzeum Sfinga

8 Súdán Hlavní město:ChartúmRozloha:2 505 810 km² Nejvyšší bod:Kinyeti 3187 m n. m. 45,047,502 Súdán je méně rozvinutý zemědělský stát, patří k nejchudším státům světa. Súdán má ohromné zdroje nerostného bohatství, nejdůležitější je ropa. Ta se těží převážně na jihu země a ropovodem transportuje do přístavu Búr Súdán Všechny stálé řeky náleží povodí Nilu, který protéká Súdánem svým horním a středním tokem. Nil vzniká soutokem Bílého a Modrého Nilu u Chartúmu. Sever země má tropické pouštní podnebí. V jižní polovině země se projevuje rovníkové monzunové podnebí, má vlhké letní a suché zimní období. Černoši tvoří 52 % obyvatelstva, vládnoucí Arabové 39 %, berberové 6 %, zbytek pak cizinci. Zemědělství zaměstnává 80 % obyvatel, tvoří však jen 40 % HDP. Ze zemědělských plodin se pěstují cukrová třtina, čirok, bavlna, pšenice, proso, podzemnice olejná, sezam, rýže, jamy, ovoce, datle a zelenina. Pro živočišnou výrobu jsou důležité skot, ovce, kozy, velbloudi, osli, drůbež a rybolov. Významná je těžba dřeva a produkce arabské gumy, ve které je největším světovým producentem.

9 jamy arabská guma

10 6 5 4 2 3 1 Práce s atlasem 1.Nejdelší řeka Afriky 2.Pohoří v Severní Africe 3.Dnešními obyvateli Severní Afriky, kteří vyznávají Islám jsou ? 4.Největší poušť Afriky? 5.Jedno z nejstarších a nejvýznamnějších míst Egypta. 6.Súdán je stát, který zaměstnává 80 % obyvatel v ?

11 6 Z E M Ě D 5Ě LL 4US 2SXT 3ARABOV É THR Í 1NILA AR SA Práce s atlasem - řešení 1.Nejdelší řeka Afriky 2.Pohoří v Severní Africe 3.Dnešními obyvateli Severní Afriky, kteří vyznávají Islám jsou ? 4.Největší poušť Afriky? 5.Jedno z nejstarších a nejvýznamnějších míst Egypta. 6.Súdán je stát, který zaměstnává 80 % obyvatel v ?

12 Regionalizace Afriky OSN: Popiš jednotlivé části Afriky

13 Úkoly: 1.Na mapě Afriky vyhledej všechny současné státy a zakresli je do mapy. 2.Najdi v atlase nejvyšší hory, pohoří jednotlivých států, všechny informace zapiš do sešitu. 3.Na mapě průmyslu a těžby nerostných surovin najdi naleziště ropy, zemního plynu a ostatních těžených surovin. 4.Zjisti hlavní turistické destinace v uvedených státech.

14 http://www.webareal.cz/jakublanda/3-Zemepis-6/17-Afrika http://www.jindrichpolak.wz.cz/skola_prezentace6.php http://cs.wikipedia.org/wiki/Alžírsko http://www.doalzirska.cz/fotografie-z-alzirska.php http://www.celysvet.cz/fotky-alzirsko-foto-obrazky?rr=5 http://cs.wikipedia.org/wiki/Egypt http://video.furtpryc.cz/afrika/egypt/luxor-egypt http://cs.wikipedia.org/wiki/Súdán http://www.ucimeinteraktivne.cz/predmety/zemepis/?gradehttp://www.ucimeinteraktivne.cz/predmety/zemepis/?grade=


Stáhnout ppt "Afrika – Severní region Státy – část I. Severní Afrika Přiřaď státy do mapy severní Afriky Hry a testy o Africe (EN) Súdán Egypt Libye Alžírsko Tunisko."

Podobné prezentace


Reklamy Google