Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

JIHOZÁPADNÍ ASIE Islám, ropa, oblast napětí. I. Přírodní podmínky 1)Nevětší poloostrov světa…………….. 2)K Evropě se přibližuje další poloostrov………... 3)Ve.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "JIHOZÁPADNÍ ASIE Islám, ropa, oblast napětí. I. Přírodní podmínky 1)Nevětší poloostrov světa…………….. 2)K Evropě se přibližuje další poloostrov………... 3)Ve."— Transkript prezentace:

1 JIHOZÁPADNÍ ASIE Islám, ropa, oblast napětí

2 I. Přírodní podmínky 1)Nevětší poloostrov světa…………….. 2)K Evropě se přibližuje další poloostrov………... 3)Ve Středozemním moři leží ostrov………… 4)K Atlantickému oceánu patří dvě moře…….a …….. 5)K Indickému oceánu patří rovněž dvě moře……a…… 6)Hluboko do pevniny zabíhá záliv…………….. 7)Nejnižším místem v Asii (- 400 m) je………….. 8)Významnou nížinou je. …………… 9)Protékají ji dvě řeky……….a…………… 10)Ostrov Malá Asie vyplňuje pohoří……. a zemi Irán pohoří…………… JZ Asie leží v subtropickém pásu (poušť, středomořská vegetace), bezodtoké oblasti (vádí).

3 II. Hospodářství a)zemědělství: (intenzivní závlahové) středomoří = citrusy, Mezopotámská nížina = obiloviny, oázy = datle, horské oblasti = pastviny. b)Průmysl: ropné státy (největší zásoby na světě) x zaostalé (Jemen, Omán) a vyspělé (Izrael, Kypr). c)Doprava: námořní doprava (ropné terminály).

4 III. Obyvatelstvo Starodávné civilizace (Mezopotámie, Řím, Byzantská říše aj.). Nerovnoměrné a řídké osídlení, vysoká urbanizace. Arabové (europoidní), náboženství = Islám (+ křesťané, Judaismus). Problémy – nedostatek vody, terorismus, rasové a náboženské nepokoje.

5 IV. Státy JZ Asie zahrnuje 15 států na: Arabském poloostrově, Malá Asie, Irán a ostrovní Kypr. Takže které to jsou?

6 Samostatná práce (řešení)řešení Doplň chybějící informace (použij učebnici) : -V celé oblasti převažují muslimové, výjimku tvoří pouze stát……., kde převládá…… náboženství. -Rozmístění obyvatel v JZ Asii ovlivňují dva činitelé:……a……… -Nejvíce ropy na světě těží………(…..mil.tun/rok) -Které státy mají výkonné hospodářství i bez těžby ropy……….a…….. -Tato oblast je typická svými konflikty, které znáš……. -Nejrozšířenějším náboženstvím je……., jak se nazývá jeho zakladatel……., kolik věřících má v současnosti……. (?. místo), co je to Korán…..a co je Šári´a…… a co ramadán ……..

7 Řešení samostatné práce Doplň chybějící informace (použij učebnici) : -V celé oblasti převažují muslimové, výjimku tvoří pouze stát IZRAEL, kde převládá ŽIDOVSKÉ náboženství. -Rozmístění obyvatel v JZ Asii ovlivňují dva činitelé:PŘÍRODNÍ PODMÍNKY a TĚŽBA A ZPRACOVÁNÍ ROPY. -Nejvíce ropy na světě těží SAUDSKÁ ARÁBIE (420 mil.tun/rok) -Které státy mají výkonné hospodářství i bez těžby ropy: IZRAEL a KYPR -Tato oblast je typická svými konflikty, které znáš: Izrael x Palestina, Irák x Irán, Irák x Kuvajt, Irák x USA aj. -Nejrozšířenějším náboženstvím je ISLÁM, jak se nazývá jeho zakladatel MOHAMED, kolik věřících má v současnosti 700 MIL. (2. místo), co je to Korán – SVATÁ KNIHA a co je Šári´a – ZÁKON S PRAVIDLY CHOVÁNÍ a co ramadán – POSTNÍ MĚSÍC


Stáhnout ppt "JIHOZÁPADNÍ ASIE Islám, ropa, oblast napětí. I. Přírodní podmínky 1)Nevětší poloostrov světa…………….. 2)K Evropě se přibližuje další poloostrov………... 3)Ve."

Podobné prezentace


Reklamy Google