Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Time management -Zlaté Hory 20041 Management našeho času Mgr. Kateřina Ivanová, Ph.D.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Time management -Zlaté Hory 20041 Management našeho času Mgr. Kateřina Ivanová, Ph.D."— Transkript prezentace:

1 Time management -Zlaté Hory 20041 Management našeho času Mgr. Kateřina Ivanová, Ph.D.

2 Time management -Zlaté Hory 20042 Čas je nejcennějším zdrojem našeho úspěchu Čas potřebujeme na práci, přemýšlení, vzdělávání se, odpočinek, zábavu, lásku, přátelství… to vše je podmínkou úspěšného života. Kdo chce být úspěšný, musí se naučit efektivně zacházet se SVÝM časem.

3 Time management -Zlaté Hory 20043 ČAS – a kolik času vlastně máme? Objektivně nelze manipulovat s časem, to všichni dobře víme. Ale subjektivně jisté možnosti máme. Záleží (také) na nás, jak čas, který máme k dispozici naplníme, uspořádáme. Naučit se efektivně řídit svůj čas znamená naučit se sebedisciplíně.

4 Time management -Zlaté Hory 20044 Kdo řídí můj čas? Kdo rozhoduje o mém času při standardních okolnostech– opravdu já sám (sama?) homo sapiens sapiens nebo někdo jiný (kamarádi, rozmazlená přítelkyně) nebo moje ID? Schopní, výkonní a (snad) spokojení lidé se snaží efektivně využít to málo času, které mohou sami kontrolovat!

5 Time management -Zlaté Hory 20045 Proč je čas nejlepší investice? Protože čas nemůžete koupit a je pro všechny stejný Protože čas nemůžete uspořit, neboť nezadržitelně plyne Protože čas nemůžete zastavit a ztracený čas nahradit A Protože žít v časovém komfortu je jedním ze znaků kvalitního života

6 Time management -Zlaté Hory 20046 Znakem dobrého hospodaření s časem je: Schopnost vyhmátnout a definovat problémy Schopnost efektivně vynakládat síly Schopnost na některé cíle rezignovat (přijmout nevyhnutelné, využít toho, co je k dispozici) Schopnost minimalizovat rizika, vyhnutí se nepříjemnostem Schopnost zorganizovat a přijmout i otravné každodenní (ale nezbytné činnosti)

7 Time management -Zlaté Hory 20047 Klasické znaky špatného řízení času Neustále přetížený program Neschopnost splnit termíny Stálé zpoždění Povrchní řešení problémů Preference krátkodobého zisku Ukvapená rozhodnutí Pocit, že nemáte situaci pod kontrolou Pocit, že ztrácíte ze zřetele své cíle a priority

8 Time management -Zlaté Hory 20048 Co krade Váš (a můj také) čas? Elektronika Informace Nadbytek možností výběru Dopravní zácpy, návaly výletníků, nakupující davy, napojení on-line Komplexnost a nepřehlednost světa Dluhy a konzumentarismus A a a a a JÁ SÁM(naše výchova a naše osobnost) Poznatek Mae Westové: Chybovat je lidské, ale pocit je to božský.

9 Time management -Zlaté Hory 20049 Důsledky objektivních zlodějů času Málo spíme Nedodržujeme pracovní dobu, a přesto pracujeme přesčas Odkládáme a nedokončujeme Grayův zákon programování: Vykonání n+1 prkotin vyžaduje přesně tolik času, jako vykonání n prkotin.

10 Time management -Zlaté Hory 200410 Důsledky subjektivních zlodějů času Bolingův postulát: Jestliže se cítíte dobře, nedělejte si starosti, ono to zase přejde. Jsme přetížení a unavení Neposloucháme naše interní hodiny – klesá výkonnost, koncentrace, produktivita Nejsme schopni dobré organizace práce a výběru efektivních nástrojů Neumíme říkat NE Snižuje se naše kondice A může to odnést i naše zdraví

11 Time management -Zlaté Hory 200411 Tak jak na to? 1. Stanovte si priority – aneb co je pro vás důležité: - Rodina? - Bohatství? - Zdraví? - Kariéra? - Intelekt a jeho pěstování? - Duchovní rozvoj? 2. Určete si naléhavost priorit a 3. Stanovte si plán (krátkodobý, střednědobý, dlouhodobý, perspektivní)

12 Time management -Zlaté Hory 200412 Potom můžete dělat měsíční, týdenní a denní plány takto: Neplánujte na den více jak 10 úkolů Komplexní činnosti dělte na dílčí Učte se přesným odhadům času Buďte ambiciózní Poslouchejte své vnitřní hodiny Staňte se sami sobě poradcem (obraťte se k sobě) Dělejte jeden krok za druhým, ale každých pár kroků zjišťujte, kde jste-když jdete dobře, pokračujte

13 Time management -Zlaté Hory 200413 ABC analýza + Buďte realističtí!!!! Dělejte důležité Směřujte k cíli Neplýtvejte časem na bezvýznamnosti Delegujte Pracujte podle Paretova pravidla 80/20

14 Time management -Zlaté Hory 200414 A k tomu….. Sepište si činnosti, které by se daly vyřídit jinak: Úklid či jiné práce v domácnosti Každodenní čtení novin (stejnosti) Opravování spotřebičů nebo auta Čtení nadbytečných informací (tisíce výběrů) Dělejte dál to, co děláte s potěšením Zrušte činnosti, které děláte s odporem a které by mohl dělat někdo jiný Nezabývejte se tím, co můžete úplně vypustit A…….. Dělejte tu oblast, ze které máte nejvyšší finanční výtěžek Katzův zákon: Lidé a národy začnou jednat podle zdravého rozumu, teprve až vyčerpají všechny ostatní možnosti.

15 Time management -Zlaté Hory 200415 Rady a pravidla pro hospodaření s časem v práci - škole Identifikujte a eliminujte vyrušení (diplomaticky řešte šéfa) Nebuďte otroky svých podřízených Poslouchejte své vnitřní hodiny Dbejte o své zdraví Najdete-li a zvládnete-li techniku vhodnou pro Vaši práci – nelitujte peněz!!!! Když říkáte NE – odmítáte žádost, ne člověka!!!! Nepracujte tvrději – nýbrž chytřeji!!!!!! 4 D – delegujte, dodržujte, dokončujte, dospávejte JVpD – jedna věc po druhé ZSR – zastavujte se (když se toho na Vás hrne moc, okamžitě se zastavte); smějte se, radujte se (nejlépe ze života)

16 Time management -Zlaté Hory 200416 Shrnutí Předpokladem je, že si uvědomíme, co pro nás čas znamená – čemu ho musíme, máme, můžeme a chceme věnovat. Hospodaření s časem znamená také uvědomit si, jak málo času máme k volné dispozici. Po tomto uvědomění teprve budeme řešit otázku, jak ho uspořádat (tedy definovat problém, definovat cíl, definovat postup, začít MAKAT, dosažený výsledek zúročit). To znamená naučit se dělat správné věci, ve správném čase, na správném místě, ve správném pořadí a správně.

17 Time management -Zlaté Hory 200417 Závěr s MURPHYho radami Nejlepší je začít odtamtud, kde právě jste. Je rychlejší udělat něco pořádně než vysvětlovat, proč jsem to udělal špatně. Každý den udělej o trošku víc, než se od tebe očekává a za krátko od tebe bude každý očekávat víc.

18 Time management -Zlaté Hory 200418 A přece jen kapička filozofie ČAS je relativní metafyzická veličina stejně jako veličina pozitivně fyzikálně měřitelná


Stáhnout ppt "Time management -Zlaté Hory 20041 Management našeho času Mgr. Kateřina Ivanová, Ph.D."

Podobné prezentace


Reklamy Google