Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Klasické pohádky Cizí autoři. Hans Christian Andersen  (2. dubna 1805 Odense, Dánsko - 4. srpna 1875 Kodaň, Dánsko)  Proslul především jako jeden z.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Klasické pohádky Cizí autoři. Hans Christian Andersen  (2. dubna 1805 Odense, Dánsko - 4. srpna 1875 Kodaň, Dánsko)  Proslul především jako jeden z."— Transkript prezentace:

1 Klasické pohádky Cizí autoři

2 Hans Christian Andersen  (2. dubna 1805 Odense, Dánsko - 4. srpna 1875 Kodaň, Dánsko)  Proslul především jako jeden z největších světových pohádkářů. Napsal přes 156 pohádek: Napsal přes 156 pohádek: (Princezna na hrášku, Ošklivé káčátko, Císařovy nové šaty, Statečný cínový vojáček, Malá mořská víla, Děvčátko se sirkami). (Princezna na hrášku, Ošklivé káčátko, Císařovy nové šaty, Statečný cínový vojáček, Malá mořská víla, Děvčátko se sirkami).  Údajně byl synem 22letého ševce a pocházel z chudé rodiny. Celá rodina žila v jedné malé místnosti. Celá rodina žila v jedné malé místnosti.  Vyskytují se dohady, že byl synem krále Christiana IX.  Postavil si malé loutkové divadlo. Znal celé Shakespearovy hry a své panenky používal jako postavy.  Ředitel divadla mu zajistil stipendium na gymnáziu ve Slagelse, později na škole v Helsingøru. Nebyl výborným žákem a získal pouhé základy.

3 H.CH.Andersen  Andersen si nevážil svých pohádek a ani se nepovažoval za pohádkáře. Cítil se jako neuznávaný básník. Cítil se jako neuznávaný básník. Jeho pohádky zpravidla nekončí dobře, Jeho pohádky zpravidla nekončí dobře, lze říci, že jde o příběhy určené starším dětem a dospělým. lze říci, že jde o příběhy určené starším dětem a dospělým. Měla-li bych doporučit typickou pohádku H.Ch. Andersena, navrhla bych Děvčátko se sirkami. Strhující a velmi smutný příběh chudé holčičky, která se trápila hlady a zimou, až nakonec umrzla s plnou ručkou vypálených sirek. Pohádka neměla šťastný konec, ale dívenka v příběhu šťastná zemřela.Ve snech se setkala se svoji milující babičkou.

4 Jakob a Wilhelm Grimmové  Celým jménem Jacob Ludwig Carl Grimm a Wilhelm Carl Grimm  Dva nejznámější němečtí pohádkáři.  Pohádky jako jsou Sněhurka a Šípková Růženka jsou známy z mnoha zpracování, ale prvními, kdo je zapsali, byli právě bratři Grimmové.  Oba pracovali jako knihovníci a potom jako profesoři na univerzitě v Berlíně.  Zatímco většina ostatních spisovatelů (i když ne všichni) si své pohádky vymýšleli, Jacob a Wilhelm procestovali celé Německo, aby si od starých babiček nechali vyprávět desítky pověstí a historek. Z těch potom sestavili svoji první knihu, která se od českých pohádek lišila především svoji brutalitou.  Bratři Grimmové nechtěli svým čtenářům nic tajit. V jejich příbězích mohou odpadávat hlavy a mučení je v jejich knihách také běžnou záležitostí.  Pohádky bratří Grimmů byly publikovány ve dvou svazcích: první svazek obsahoval 211 pohádek, druhý 239 pohádek. první svazek obsahoval 211 pohádek, druhý 239 pohádek.

5 Bratři Grimmové  Z jejich díla například: například: O vlkovi a kozlátkách, Červená Karkulka, Veška a bleška, O králi žabákovi, O bílém hadu, Tři přadleny, Šípková Růženka, Domácí skřítkové, O bílém hadu, Tři přadleny, Šípková Růženka, Domácí skřítkové, Jeníček a Mařenka, Dupynožka, Zlatá husa, Husopaska, Líný Mates, Jeníček a Mařenka, Dupynožka, Zlatá husa, Husopaska, Líný Mates, Jednoočka, Dvojočka a Trojočka,Sedm švábů,… Jednoočka, Dvojočka a Trojočka,Sedm švábů,…

6 Grimmové Pověst nebo historka? Pověst nebo historka? „Jeden sirotek, děvčátko, sedělo u městské zdi, předlo a vidělo, jak z otvoru ve zdi vylézá veliká užovka. Honem rozprostřelo vedle sebe svůj bleděmodrý hedvábný nákrčník, jaký mají užovky rády a na který jedině jdou. Jakmile užovka viděla šátek, obrátila se, odplazila a za chvíli se připlazila s malou zlatou korunkou a zase odlezla. Děvčátko zvedlo korunku, třpytila se jako slunce a byla celá z čistého zlata. Za chvíli se užovka objevila a začala se shánět po korunce. Když ji neviděla, poodlezla ke zdi a tak dlouho o ni tloukla hlavou, až tam zůstala ležet mrtvá. Kdyby děvčátko korunku nebylo vzalo, byla by mu užovka přinesla ze své díry ještě více pokladů.“ „Jeden sirotek, děvčátko, sedělo u městské zdi, předlo a vidělo, jak z otvoru ve zdi vylézá veliká užovka. Honem rozprostřelo vedle sebe svůj bleděmodrý hedvábný nákrčník, jaký mají užovky rády a na který jedině jdou. Jakmile užovka viděla šátek, obrátila se, odplazila a za chvíli se připlazila s malou zlatou korunkou a zase odlezla. Děvčátko zvedlo korunku, třpytila se jako slunce a byla celá z čistého zlata. Za chvíli se užovka objevila a začala se shánět po korunce. Když ji neviděla, poodlezla ke zdi a tak dlouho o ni tloukla hlavou, až tam zůstala ležet mrtvá. Kdyby děvčátko korunku nebylo vzalo, byla by mu užovka přinesla ze své díry ještě více pokladů.“ Další strhující báchorka by mohla být O slepičce, která se dusila Další strhující báchorka by mohla být O slepičce, která se dusila (O kohoutkovi a slepičce). Zatímco u nás ve převyprávěných pohádkách je lakomý kohoutek, zde je zlá slepička. Slepička spolkne jadérko, kohoutek nestihne včas přinést vodu a slepička se zadusí. Kohoutek slepičce postaví mohylu a zemře u jejího hrobu žalem. (O kohoutkovi a slepičce). Zatímco u nás ve převyprávěných pohádkách je lakomý kohoutek, zde je zlá slepička. Slepička spolkne jadérko, kohoutek nestihne včas přinést vodu a slepička se zadusí. Kohoutek slepičce postaví mohylu a zemře u jejího hrobu žalem.

7 Kletba bratří Grimmů  Film na motivech pohádek bratří Grimmů  Dobrodružný příběh o dvou legendárních bratrech německého původu Jacobovi a Wilhelmovi Grimmových. Začal se natáčet v Praze roku 2003. Režie se ujal známý režisér Terry Gilliam. Neznají kouzlo, které nedokáží zlomit, neznají ďábla, kterého nedokáží porazit. Smýšleným dějem provází sběratele bájí a pověstí, nyní nazvaní jako Jake a Will, kteří cestují od vesnice k vesnici, sbírají tajemné kletby a předpokládají, že tak dokáží ochránit lidi z města před kouzelnými příšerami a zaklínadly. Neznají kouzlo, které nedokáží zlomit, neznají ďábla, kterého nedokáží porazit. Smýšleným dějem provází sběratele bájí a pověstí, nyní nazvaní jako Jake a Will, kteří cestují od vesnice k vesnici, sbírají tajemné kletby a předpokládají, že tak dokáží ochránit lidi z města před kouzelnými příšerami a zaklínadly.

8 Závěrem Doufám, že se mi alespoň trochu podařilo vám přiblížit styl pohádek proslulých světových pohádkářů H. Ch. Andersena a bratrů Grimmů. Prezentace slouží k jednoduchému a rychlému přehledu, kde se děti dovědí něco málo o životě těchto osob a o brutalitě, která se velmi často v jejich pohádkách objevuje. Ve všech pohádkách nevítězí dobro nad zlem, některé končí tragicky. Doufám, že se mi alespoň trochu podařilo vám přiblížit styl pohádek proslulých světových pohádkářů H. Ch. Andersena a bratrů Grimmů. Prezentace slouží k jednoduchému a rychlému přehledu, kde se děti dovědí něco málo o životě těchto osob a o brutalitě, která se velmi často v jejich pohádkách objevuje. Ve všech pohádkách nevítězí dobro nad zlem, některé končí tragicky. Použitý zdroj: www.wikipedie.czwww.wikipedie.cz (všeobecná encyklopedie) www.wikipedie.cz Jako doplněk k besedě pro druhé ročníky vypracovala: knihovnice Jana Pobočka Loucká 21, Znojmo


Stáhnout ppt "Klasické pohádky Cizí autoři. Hans Christian Andersen  (2. dubna 1805 Odense, Dánsko - 4. srpna 1875 Kodaň, Dánsko)  Proslul především jako jeden z."

Podobné prezentace


Reklamy Google