Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mgr. Hana Hoberlová, ZŠ Rajhrad. Bratři Grimmové jsou známi jako jazykovědci, ale ještě více jako sběratelé pohádek. Starší z bratrů, Jacob Grimm, německý.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mgr. Hana Hoberlová, ZŠ Rajhrad. Bratři Grimmové jsou známi jako jazykovědci, ale ještě více jako sběratelé pohádek. Starší z bratrů, Jacob Grimm, německý."— Transkript prezentace:

1 Mgr. Hana Hoberlová, ZŠ Rajhrad

2 Bratři Grimmové jsou známi jako jazykovědci, ale ještě více jako sběratelé pohádek. Starší z bratrů, Jacob Grimm, německý jazykovědec a pohádkář, se narodil 4.1.1785 v Hanau. Mladší z bratrů, Wilhelm Grimm, německý jazykovědec a pohádkář (stejně jako jeho bratr Jakob), se narodil 24.2.1786 v Hanau. Oba dva vystudovali práva. Měli sedm sourozenců, z nichž tři zemřeli jako novorozenci.

3

4 Jacob Grimm

5 Wilhelm Grimm

6 Bratří Grimmové prosluli v německé i světové literatuře svou sbírkou lidových pohádek a písní, pověstí a legend. Lidové pohádky bratřím vyprávělo dohromady asi 40 lidí. Jednou z nejvýznamnějších vypravěček byla Marie Hassenpflug, přítelkyně jejich sestry Charlotty. Pro jejich pohádky je typický rys neúprosné odplaty. V konečném znění zapsali a zpracovali celkem 239 pohádek.

7 Dílo: Pohádky bratří Grimmů Obsahují známé pohádky jako Sněhurka, Šípková Růženka, Popelka, Jeníček a Mařenka, Červená Karkulka, O Palečkovi, O neposlušných kůzlátkách, Obušku, z pytle ven!, Kocour v botách, Sedmero krkavců, či méně známé pohádky jako Brémští muzikanti, Paní Zima, Zlatá husa, Dvanáct lovců.

8

9 Perníková chaloupka Sněhurka

10 Wilhelm Grimm zemřel 16. prosince 1859 v Berlíně, jeho bratr Jacob 20. září 1863 také v Berlíně. I po smrti jsou oba bratři stále pohromadě - pohřbeni na starém hřbitově v Berlíně. Svou celoživotní prací bratři Grimmové dokázali, že pohádky mohou být zaznamenávány a poté uveřejněny v tištěné formě ve svém originálním znění, a tak být dále šířeny.. Mnohé instituce po celé Evropě byly po jejich smrti pyšné, že je mohou počítat mezi své čestné členy.

11 Řada jejich pohádek byla předlohou k filmovým a animovaným pohádkám. Zde jsou některé: Popelka Princezna se zlatou hvězdou Sněhurka na čele Paní Zima Červená Karkulka Sestřičky růží Šípková Růženka Na vlásku Jeníček a Mařenka Pyšná princezna Obušku, z pytle ven!

12 Otázky 1. Jak se jmenují oba bratři křestním jménem? 2. Čím se celý život zabývali? 3.Jmenuj některé jejich pohádky. 4.Které jejich pohádky byly zfilmovány? Otázka pro bystré hlavy: Co oba bratři vystudovali?

13 Zápis: -bratři Grimmové se celý život zabývali sbíráním a zapisováním pohádek -dílo: Pohádky bratří Grimmů: Sněhurka, Šípková Růženka, Červená Karkulka… -řada pohádek byla zfilmována: Paní Zima, Pyšná princezna, Na vlásku…

14 Prameny: http://cs.wikipedia.org/wiki/Bratři_Grimmové www.spisovatele.cz/bratri-grimove www.spisovatele.cz/bratri-grimove knihy.abz.cz/prodej/nejkrasnejsi-pohadky-bratri- grimmu-4Archiv knihy.abz.cz/prodej/nejkrasnejsi-pohadky-bratri- grimmu-4Archiv Vše platné k 28.11.2011

15 Konec


Stáhnout ppt "Mgr. Hana Hoberlová, ZŠ Rajhrad. Bratři Grimmové jsou známi jako jazykovědci, ale ještě více jako sběratelé pohádek. Starší z bratrů, Jacob Grimm, německý."

Podobné prezentace


Reklamy Google