Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mgr. Hana Hoberlová, ZŠ Rajhrad

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mgr. Hana Hoberlová, ZŠ Rajhrad"— Transkript prezentace:

1 Mgr. Hana Hoberlová, ZŠ Rajhrad
Božena Němcová Mgr. Hana Hoberlová, ZŠ Rajhrad

2 Božena Němcová Česká spisovatelka Božena Němcová, vlastním jménem Barbora Panklová se narodila ve Vídni. Byla dcerou české služky a panského kočího, rakouského Němce. Její původ je zpochybňován, někteří tvrdí, že by mohla být nemanželskou dcerou sestry vévodkyně Zaháňské a manželé Panklovi ji adoptovali. V dětství na ni měla velký vliv její babička Magdalena Novotná, která byla tkadlenou.

3 Božena Němcová Jako sedmnáctiletá se provdala za Josefa Němce, který pracoval jako komisař finanční stráže (celník). Manžel byl dvakrát starší než Božena Němcová, byl často unavený a prchlivý. Jejich manželství nebylo šťastné, rodina se často stěhovala kvůli manželově práci z místa na místo. Při těchto cestách sbírala materiály k pohádkám.

4 Božena Němcová

5 Božena Němcová Němcovi měli spolu čtyři děti, tři syny a dceru.
Rodina neměla mnoho peněz, byla chudá. Němcová se živila praním, úklidem a příležitostným psaním, často žila na dluh. Velmi vážně onemocněla, odešel od ní manžel a zemřel její prvorozený syn Hynek. Božena Němcová byla ve své době považována za velmi krásnou ženu a dvořilo se jí mnoho mužů.

6 Božena Němcová V této pro ni těžké době napsala svoje největší dílo Babička. Už ale byla vážně nemocná. První sešit II. Vydání Babičky dostala den před svou smrtí. Krátce na to zemřela v domě U Tří lip v Praze 21.ledna 1862. Božena Němcová prožila celý život v ponižující chudobě a často i v hladu. Pohřbena je na Vyšehradě.

7 Božena Němcová Pomník Boženy Němcové Na Vyšehradě

8 Božena Němcová

9 Božena Němcová Dílo: Babička-největší a nejznámější kniha. Popisuje vzpomínky na šťastné dětství prožité v ratibořickém údolí. Ústřední postavou díla je babička - zidealizovaná, stala se symbolem dobra a lásky. Kniha začíná příjezdem babičky na Staré Bělidlo, další kapitoly popisují život na samotě a obyvatele ratibořického údolí. Babička svojí morální hodnotou výrazně převyšuje ostatní lidi, a to ze všech vrstev. Většina postav je historicky doložena. Dílo vyznívá optimisticky, a to i přes babiččinu smrt.

10 Božena Němcová Babiččino údolí

11 Božena Němcová

12 Božena Němcová Pohádkové knihy:
Národní báchorky a pověsti / / - pohádky, místní pověsti a legendy. Němcová se snažila o vlastní převyprávění lidové látky. Hlavní myšlenkou pohádek je rovnost všech lidí, vítězství mravních hodnot nad silou zla. (O Popelce, Princ Bajaja, Sůl nad zlato, Čert a Káča, O Smolíčkovi, Perníková chaloupka..)

13 Božena Němcová

14 Božena Němcová Slovenské pohádky a pověsti / / - Němcová je napsala tak, jak je slyšela od vypravěčů. (Černokňažník, Mahulena, krásná panna, Slovenský junák)

15 Božena Němcová Filmové adaptace pohádek
Pyšná princezna (B. Zeman, 1952), Byl jednou jeden král (B. Zeman, 1955), Princezna se zlatou hvězdou na čele (M. Frič, 1959), Bajaja (A. Kachlík, 1971), Tři oříšky pro popelku (V. Vorlíček, 1973), Princ a Večernice (V. Vorlíček, 1973), O statečném kováři (P. Švéda, 1983), Sůl nad zlato (M. Hollý, 1983); animace: Bajaja (Trnka, 1950)

16 Božena Němcová Pyšná princezna

17 Božena Němcová Byl jednou jeden král

18 Božena Němcová Citát „Kdybych měla volit, tedy bych si přála narodit se znova as za dvě stě let, anebo ještě později, neboť nevím, bude-li do té doby takový svět, v jakém bych já chtěla žít s rozkoší.“ (BN, 17. prosince 1851)

19 Božena Němcová Muzeum Boženy Němcové v České Skalici

20 Božena Němcová Otázky 1.Kde se Božena Němcová narodila? 2.Kdo na ni měl velký vliv? 3.Kolik měla dětí? 4.Byla v životě šťastná, proč? 5.Kde je pohřbená? 6.Které knihy napsala? Pro chytré hlavičky Jak se jmenuje místo, kde žila babička?

21 Božena Němcová Zápis -Božena Němcová patří mezi největší české spisovatelky -sbírala a zapisovala lidové pohádky: Slovenské pohádky a pověsti Národní báchorky a pověsti -její nejznámější dílo je Babička -svůj život prožila v bídě a chudobě -je pohřbena v Praze na Vyšehradě

22 Božena Němcová Prameny http://www.muzeumbn.cz/bozena-nemcova/http
Platné ke dni

23 Konec


Stáhnout ppt "Mgr. Hana Hoberlová, ZŠ Rajhrad"

Podobné prezentace


Reklamy Google