Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Božena Němcová Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Petra Holajová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Božena Němcová Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Petra Holajová."— Transkript prezentace:

1 Božena Němcová Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Petra Holajová

2 Vzdělávací oblast: jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací obor: český jazyk a literatura Tematický okruh: literární výchova Anotace: Materiál obsahuje prezentaci k výkladu o spisovatelce Boženě Němcové. Autor: Mgr. Petra Holajová Datum vytvoření: únor 2012 Očekávaný výstup: Žák má přehled o významných představitelích české literatury. Speciální vzdělávací potřeby: žádné Klíčová slova: dětství, próza, Babička, cestopisy Druh učebního materiálu: prezentace Cílová skupina: žák Stupeň a typ vzdělávání: Stupeň a typ vzdělávání: základní vzdělávání – druhý stupeň Typická věková skupina: VIII. třída

3 Obr. č. 1

4 Narozena: 1820 Vídeň Narozena: 1820 Vídeň Zemřela: 1862 Praha Zemřela: 1862 Praha

5 Rozená Barbora Novotná, později Barbora Panklová Rozená Barbora Novotná, později Barbora Panklová

6 Česká spisovatelka Česká spisovatelka Zakladatelka novodobé české prózy Zakladatelka novodobé české prózy

7 Dětství prožila v Ratibořicích u České Skalice Dětství prožila v Ratibořicích u České Skalice Výchovu ovlivnila babička Magdaléna Novotná, Výchovu ovlivnila babička Magdaléna Novotná, docházka do školy v České Skalici docházka do školy v České Skalici V r. 1837 se provdala za Josefa Němce (úředník finanční stráže, uvědomělý vlastenec) Byl často služebně překládán. V r. 1837 se provdala za Josefa Němce (úředník finanční stráže, uvědomělý vlastenec) Byl často služebně překládán. Měli 4 děti (syn Hynek zemřel). Měli 4 děti (syn Hynek zemřel). Po propuštění J. Němce z práce se rodina dostala do finanční krize. Po propuštění J. Němce z práce se rodina dostala do finanční krize. Němcová zemřela vyčerpáním a v bídě. Němcová zemřela vyčerpáním a v bídě. Je pochována na Vyšehradě. Je pochována na Vyšehradě.

8 DÍLO: Povídky a kratší prózy: Divá Bára Divá Bára Dobrý člověk Dobrý člověk Chudí lidé Chudí lidé Chyže pod horami Chyže pod horami Karla Karla Pan učitel Pan učitel Národní báchorky a pověsti (zpracování českých pohádek) Národní báchorky a pověsti (zpracování českých pohádek) Slovenské pohádky a pověsti Slovenské pohádky a pověsti

9 Větší prózy: Babička Pohorská vesnice V zámku a v podzámčí

10 Babička – babička přijíždí ke své dceři a pomáhá vychovávat vnoučata, stává se rádkyní sousedům Babička – babička přijíždí ke své dceři a pomáhá vychovávat vnoučata, stává se rádkyní sousedům a i paní kněžně Zaháňské. V díle se objeví i příběh tragické lásky Viktorky, který narušuje jinak idylický obraz života na venkově. Líčení života na vesnici, jeho tradice i zvyky má v knize podstatné místo. a i paní kněžně Zaháňské. V díle se objeví i příběh tragické lásky Viktorky, který narušuje jinak idylický obraz života na venkově. Líčení života na vesnici, jeho tradice i zvyky má v knize podstatné místo.

11 Psala též cestopisy. Obrazy z okolí Domažlického Z Domažlicka napsala např. Obrazy z okolí Domažlického (snaha o zachycení folklóru, obyčejů a zvyků)

12 Použité zdroje: www.wikipedie.cz www.wikipedie.cz Dolejší, Pavel: Školní slovník českých spisovatelů, vydal Pavel Dolejší, nakladatelství a vydavatelství, 2003 Dolejší, Pavel: Školní slovník českých spisovatelů, vydal Pavel Dolejší, nakladatelství a vydavatelství, 2003 Obr. č. 1: Jan Vilímek. [ cit.2012-04-04 ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: Obr. č. 1: Jan Vilímek. [ cit.2012-04-04 ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www:


Stáhnout ppt "Božena Němcová Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Petra Holajová."

Podobné prezentace


Reklamy Google