Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Božena Němcová Základní škola a Mateřská škola Mírová 81, Mimoň, příspěvková organizace Oblast podpory 1.4 - Zlepšení podmínek pro vzdělávání na základních.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Božena Němcová Základní škola a Mateřská škola Mírová 81, Mimoň, příspěvková organizace Oblast podpory 1.4 - Zlepšení podmínek pro vzdělávání na základních."— Transkript prezentace:

1 Božena Němcová Základní škola a Mateřská škola Mírová 81, Mimoň, příspěvková organizace Oblast podpory 1.4 - Zlepšení podmínek pro vzdělávání na základních školách OP VK Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurence schopnost Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován Mgr. Novotnou Jaroslavou

2 -Česká spisovatelka a vypravěčka s výsadním právem pohádkáře. - Zakladatelka novodobé české prózy. -Představitelka svobodné ženy. -Dívčí jméno bylo Panklová.

3 http://www.dobre-knihy.cz/images_obsah/sp1264428506bozena-nemcova.jpg

4 - Narodila se jako Barbora Panklová, v r. 182O – pokřtěná ve Vídni / 19. stol. Mluví se také o tom, že se mohla narodit o 4 roky dříve jako nemanželské dítě sestry kněžny Zaháňské – Dorothy. - Dětství prožila ve východních Čechách, v Ratibořicích, v rodině panského kočího a vídeňské služky. -Jako malá chodila do školy v České Skalici, ale jen do 12 roků, více nebylo dívkám dovoleno.

5 -Jako 17 letou dívku ji rodiče provdali za úředníka pohraniční stráže – Josefa Němce. -Finanční úředník nebyl vhodným partnerem. -Jako mladou dívku ji velmi miloval. -Byl to vlastenec, uznával českou zemi a její kulturu. http/www.novinky.cz/zena/styl/201599-josef-nemec-milujici-manzel-i-nebezpecny-tyran-slavne-zeny.hsK

6 -Brzy po svatbě přivedla za sebou Barbora celkem čtyři děti - Hynka, Karla, Doru a Jaroslava. -Manželství však postupně nebylo šťastné, pro velký věkový rozdíl docházelo k problémům a neshodám mezi manželi. Spojovalo je pouze horlivé vlastenectví.

7 -Němcová měla velký vypravěčský talent. -Psala nejprve báchorky, později pověsti a pohádky, dále romány, ve kterých zachytila život a hodnoty venkovského života, a jeho morálku. -Její vrcholné dílo bylo napsáním Babičky, kdy se ocitla v hlubokém smutku, neboť jí zemřel její milovaný syn Hynek. -Tato kniha patří i dnes k nejčtenějším v české i světové literatuře.

8 http://babicka.webnode.cz/album/vladimir-tesar/#p1020006-jpg

9 Babička přijíždí ke své dceři a pomáhá vychovávat vnoučata, stává se rádkyní sousedům a nakonec i paní kněžně. V díle se objevuje i příběh tragické lásky Viktorky, který narušuje jinak idylický obraz života na venkově. Líčení života na vesnici, jeho tradice a zvyky, má v knize své podstatné místo.dceřivnoučatakněžně http://cs.wikipedia.org/wiki/Babi%C4%8Dka_(novela)

10 Dílo Boženy Němcové Babička Chýže pod horami Karla – povídka Divá Bára Národní báchorky a povídky Pohorská vesnice V zámku a podzámčí

11 Pohádky Boženy Němcové O dvanácti měsíčkách O Popelce Čertův švagr Princ Bajaja Sedmero krkavců Neohrožený Mikeš Chytrá horákyně Sůl nad zlato http://starozitnosti.hyperinzerce.cz/antikvariat/inzerat/1425099-b-nemcova-malickym-nabidka /

12 http://cs.wikipedia.org/wiki/Babi%C4%8Dka_(novela) Památník – Babiččino údolí

13 Zámek v Ratibořicích

14 Muzeum Boženy Němcové http://www.muzeumbn.cz/

15 Vyšehrad

16 http://cs.wikipedia.org/wiki/Babi%C4%8Dka_(novela)

17 http://cs.wikipedia.org/wiki/Bo%C5%BEena_N%C4%9Bmcov%C3%A1


Stáhnout ppt "Božena Němcová Základní škola a Mateřská škola Mírová 81, Mimoň, příspěvková organizace Oblast podpory 1.4 - Zlepšení podmínek pro vzdělávání na základních."

Podobné prezentace


Reklamy Google