Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

OSVOBOZENÉ DIVADLO Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Petra Holajová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "OSVOBOZENÉ DIVADLO Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Petra Holajová."— Transkript prezentace:

1 OSVOBOZENÉ DIVADLO Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Petra Holajová

2 Vzdělávací oblast: jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací obor: český jazyk a literatura Tematický okruh: literární výchova Anotace: Materiál obsahuje prezentaci k výkladu o Osvobozeném divadle (drama 20. století). (drama 20. století). Autor: Mgr. Petra Holajová Datum vytvoření: listopad 2012 Jazyk: čeština Očekávaný výstup: Žák má přehled o dramatu 20. století u nás. Speciální vzdělávací potřeby: žádné Klíčová slova: Voskovec, Werich, Ježek, revue, forbíny, satira, emigrace Druh učebního materiálu: prezentace Cílová skupina: žák Stupeň a typ vzdělávání: základní vzdělávání – druhý stupeň Typická věková skupina: IX. třída

3 Založeno roku 1926 Založeno roku 1926 Hlavními představiteli tohoto divadla byli Hlavními představiteli tohoto divadla byli Jiří Voskovec a Jan Werich. Jiří Voskovec a Jan Werich. Hudební složku zajišťoval skladatel Jaroslav Ježek. Hudební složku zajišťoval skladatel Jaroslav Ježek.

4 Snaha odpoutat se od postupů tradičního divadla (odtud „osvobozené”) přivedla Snaha odpoutat se od postupů tradičního divadla (odtud „osvobozené”) přivedla V+W k formě revue (zábavné pásmo, výpravná show složená z hudebních a tanečních výstupů). V+W k formě revue (zábavné pásmo, výpravná show složená z hudebních a tanečních výstupů).

5 Volnou dějovou nit „ověšovali” řadou nápadů, často improvizovaných (proslulé byly zejména dialogy před oponou - předscény, forbíny). Volnou dějovou nit „ověšovali” řadou nápadů, často improvizovaných (proslulé byly zejména dialogy před oponou - předscény, forbíny).

6 označování hereckých výstupů hraných (předváděných) v tomto prostoru obvykle před zataženou oponou. Herecké výstupy před oponou (pokud se nejedná o zvláštní umělecký záměr či o neobvyklý inscenační postup) se používají zejména jakožto spojovací prvek mezi jednotlivými obrazy, akty, jednáními či dějstvími, kdy za oponou zpravidla probíhají technické změny v dekoracích a přestavba jednotlivých scénických prvků či výměna rekvizit a kulis označování hereckých výstupů hraných (předváděných) v tomto prostoru obvykle před zataženou oponou. Herecké výstupy před oponou (pokud se nejedná o zvláštní umělecký záměr či o neobvyklý inscenační postup) se používají zejména jakožto spojovací prvek mezi jednotlivými obrazy, akty, jednáními či dějstvími, kdy za oponou zpravidla probíhají technické změny v dekoracích a přestavba jednotlivých scénických prvků či výměna rekvizit a kulis označování hereckých výstupů hraných (hereckých

7 V době hospodářské krize, nastupujícího fašismu proniká do textů politická satira V době hospodářské krize, nastupujícího fašismu proniká do textů politická satira (označení pro umělecký, zejména literární žánr, využívající komičnosti, výsměchu, karikatury a ironie ke kritice nedostatků (označení pro umělecký, zejména literární žánr, využívající komičnosti, výsměchu, karikatury a ironie ke kritice nedostatků a záporných jevů). a záporných jevů).

8 Nacistickou okupací zlatá éra divadla skončila. Nacistickou okupací zlatá éra divadla skončila. V+W emigrovali do Ameriky, Jaroslav Ježek tam umírá. V+W emigrovali do Ameriky, Jaroslav Ježek tam umírá. Po válce se V+W do Československa vrátili. Po válce se V+W do Československa vrátili.

9 Po roce 1948 emigroval Jiří Voskovec podruhé. Po roce 1948 emigroval Jiří Voskovec podruhé. Jeho odchodem divadlo zaniká. Jeho odchodem divadlo zaniká. Jan Werich navázal na tradici Osvobozeného divadla v duu s Miroslavem Horníčkem (herec, spisovatel, dramatik, režisér, výtvarník, glosátor a divadelní teoretik). Jan Werich navázal na tradici Osvobozeného divadla v duu s Miroslavem Horníčkem (herec, spisovatel, dramatik, režisér, výtvarník, glosátor a divadelní teoretik).

10 Divadelní hry Vest Pocket Revue Vest Pocket Revue Caesar Caesar Osel a stín Osel a stín Kat a blázen Kat a blázen Balada z hadrů Balada z hadrů Rub a líc Rub a líc Těžká Barbora Těžká Barbora

11 Filmy Pudr a benzín Pudr a benzín Peníze nebo život Peníze nebo život Hej rup! Hej rup! Svět patří nám Svět patří nám

12 Obr. č. 1 Jan Werich a Jiří Voskovec Jan Werich a Jiří Voskovec

13 Použité zdroje www.wikipedie.cz Obr. č. 1: Autor neznámý. [cit. 2012-12-06]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: na www:


Stáhnout ppt "OSVOBOZENÉ DIVADLO Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Petra Holajová."

Podobné prezentace


Reklamy Google