Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Deutsche Literatur 1.Brüder Grimm Ladislav Trčka Zuzka Mitášová 2.J. W. Goethe Veronika Krajčová 3.Bertold Brecht František Kužela 4.Friedrich Schiller.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Deutsche Literatur 1.Brüder Grimm Ladislav Trčka Zuzka Mitášová 2.J. W. Goethe Veronika Krajčová 3.Bertold Brecht František Kužela 4.Friedrich Schiller."— Transkript prezentace:

1 Deutsche Literatur 1.Brüder Grimm Ladislav Trčka Zuzka Mitášová 2.J. W. Goethe Veronika Krajčová 3.Bertold Brecht František Kužela 4.Friedrich Schiller Tereza Tomečková Mirek Janáč 5. Franz Kafka Aneta Řepová 6. Erich Maria Remarque Michal Bajzík 7 Quiz Aneta Šenkeříková

2 Brüder Grimm Bratří Grimmové prosluli v německé i světové literatuře svou sbírkou lidových pohádek a písní, pověstí a legend. Zvláště svými Kinder- und Hausmärchen, kterými položili základy vědeckého výzkumu. Pohádky jsou známy z mnoha zpracování, ale prvními, kdo je zapsali, byli právě bratři Grimmové. V činorodé spolupráci byl Wilhelm tím, kdo pohádky sbíral a upravoval, zatímco Jacob působil jako lingvista a filolog.

3 Johann Wolfgang von Goethe Goethe byl německý básník, prozaik, dramatik, historik umění a umělecký kritik, právník a politik, biolog a stavitel.Vystudoval práva a přírodní vědy (učinil několik objevů, které popsal ve svých dílech). Působil jako právník, později byl dvorním radou a ministrem státní správy Sasko-výmarského vévodství. Jeho největším literárním dílem je Faust.

4 Bertold Brecht B.Brecht byl německý dramatik, divadelní teoretik, režisér, lyrický básník, prozaik a esejista, Narodil se jako Eugen Berthold Friedrich Brecht. Byl literárně činný. Studia na vysoké škole nedokončil, protože musel nastoupit jako sanitář do augsburgského lazaretu..Byl aktivní i v osobním životě, se třemi ženami měl celkem tři děti (syna Franka, dceru Hanne a syna Stefana). V letech 1924-26 byl dočasným dramaturgem u režiséra Maxe Reinhardta (1873-1943) v berlínském Deutsches Theater.

5 Friedrich Schiller F. Schiller se narodil 10. 11. 1759 v Marbachu am Neckar ve Württembersku. Roku 1772 Schiller složil zemské zkoušky a tím si otevřel cestu ke studiu. Ačkoliv chtěl Schiller studovat teologii, musel se na rozkaz vévody nastoupit do Karlsschule, - žil zde od třinácti do jednadvaceti. Za celou tu dobu neměl jedinou dovolenou, své sourozence neviděl ani jednou a své rodiče jen krátce při návštěvách na akademii, u kterých ale byli přítomni i dozorčí. Vojenský pořádek akademie prostě zastupoval rodinu. Není divu, že Schiller toužil po svobodě - to se ukázalo hned v jeho prvním dramatu Loupežníci, díky kterému se stal slavným. Po uveřejnění hry jej ale stihl zákaz publikování a Schiller utekl do Mannheimu, kde pracoval jako novinář a psal. O několik let pozděj Schiller stal profesorem na univerzitě v Jeně.

6 Franz Kafka Světově proslulý představitel německé literární Prahy, jeden z nejvýznamnějších prozaiků světové literatury 20. Století. Franz Kafka zemřel 3. června 1924 v rakouském sanatoriu v Kierlingu u Klosterneuburgu Oba jeho bratři byli při útoku nacistického teroru a zemřeli v koncentračních táborech. Se svým otcem nevycházel dobře, což ovlivnilo nejen jeho dětství, ale i dílo – cítil se osamocený, bezmocný. Byl žid. K svému dílu byl Kafka neobyčejně kritický Dílo Proces:Je to tří románový cyklus, který se skládá z deseti kapitol

7 Erich Maria Remarque Během světové války byl vážně raněn a konec války prožil v lazaretu.Vystřídal řadu povolání, nejprve chtěl být hudebníkem a později malířem.Byl fašisty označen za „literárního zrádce“ a jeho knihy byly veřejně páleny.Roku 1939 emigroval do USA.V roce 1958 se znovu oženil s americkou filmovou hvězdou Paulette Goddart, bývalou manželkou Charlieho Chaplina.Nejvýznamnější jeho dílo Na západní frontě klid.

8 Quiz 1: Který německý autor napsal drama Muž jako muž ? 2: Erich Maria Remarque emigroval za války v roce 1939 do..? 3: Jméno autora židovského původu, kterému oba bratři zemřeli v koncentračním táboře je..? 4: Bertold Brecht založil se svou ženou divadlo a) National Theater b) Berliner Ensembel c) Münchener Theater 5: Autorem románu Proces je..? 6: Jaké německé dílo vypovídá o doktoru, který používal magii a zaprodal se ďáblu..? 7: Které dílo německého autora je podobno námětu Romeo a Julie od Shakespeara..? 8: Jaká jsou křestní jména bratří Grimmů..? 9: Který z německých spisovatelů se oženil s bývalou manželkou Charliho Chaplina.. ? 10: Kteří dva němečtí autoři milovali Čechy a navštěvovali Karlovy Vary..?


Stáhnout ppt "Deutsche Literatur 1.Brüder Grimm Ladislav Trčka Zuzka Mitášová 2.J. W. Goethe Veronika Krajčová 3.Bertold Brecht František Kužela 4.Friedrich Schiller."

Podobné prezentace


Reklamy Google