Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Johann Wolfgang Goethe Tereza Kratochvílová C2B 19. 9. 2014.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Johann Wolfgang Goethe Tereza Kratochvílová C2B 19. 9. 2014."— Transkript prezentace:

1 Johann Wolfgang Goethe Tereza Kratochvílová C2B 19. 9. 2014

2 Kdo byl J. W. Goethe? Život Literatura Díla Faust Citáty Otázky

3 Johann Wolfgang Goethe Němec básník prozaik dramatik politik právník

4 Život Frankfurt nad Mohanem 28. 8. 1749 gymnázium poté práva Výmar - zde přírodní vědy vycestoval do Itálie, západočeských lázní středisko pokrokové německé literatury zemřel 22. 3. 1832 ve Výmaru Goethe a Friedrich Schiller (Výmar)

5 Literatura drama, poezie, romány literatura - okno do duše umělcovy osobnosti Shakespeare a jeho díla nepřijímal pravidla klasicismu 1795 - 1805 - výmarská klasika

6 Díla Drama o Faust Poezie o Prométheus o Čarodějův učeň Romány o Utrpení mladého Werthera o Viléma Mistera léta učednická Faust a Mefistofeles

7 Faust 1808 dvojdílná báseň tragédie celoživotní dílo Urfaust

8 Ukázka Moudrosti filozofie, práva i patologie a bohužel i bohověd hltám už pilně řadu let, a přesto nevím co a jak! Jsem pošetilý ubožák, já, doktor, dokonce profesor, vždyť plných deset let celý sbor svých žáků za nos vodívám dál křížem krážem, sem a tam a možnost poznání? Žádná není! Srdce mě pálí až k usoužení, i když mým v hlavě vác nežli tu hlupáci, kněžouři, učení psavci a tupci a neznám strach z pekla, pekelníků, pochyby, rozpaky kajícníků. Nicméně jsem živ bez radosti, bez víry v liché vědomosti, nejsem z těch mudrců, co by chtěli obracet hříšníky na anděly, trpím jen bídnými poměry, bez peněz, bez poct a nádhery.- I pes, ví bůh, si lépe žije! Tak jsem se pustil do magie, abych si u duchovních sil přemnohým tajům přiučil a v potu tváře planě dál neřečnil, pracně neskrýval své nevědění v rámci věd, vyzvěděl, čím je v jádru svět, odkud kam spěje na své dráze a neomílal plané fráze.

9 Citáty,,Vysoké cíle, třebaže nesplnitelné, jsou cennější než nízké, třebaže splnitelné.“,,Humor je jedním z prvků génia.”,,Zestárnout není umění - umění je to snést.”

10 Otázky Kdo byl J. W. Goethe? S kterým českým věcem byl v kontaktu? Co založil a ve spolupráci s kým? Co psal? Jeho nejvýznamnější dílo?

11 Děkuji za pozornost.

12 Zdroje http://www.spisovatele.cz/johann-wolfgang-goethe#cv http://cs.wikipedia.org/wiki/Faust_(Goethe) http://cs.wikipedia.org/wiki/Johann_Wolfgang_von_Goethe http://azcitaty.cz/citaty/johann-wolfgang-goethe/1/ Naposledy navštíveno 27. 9. 2014.


Stáhnout ppt "Johann Wolfgang Goethe Tereza Kratochvílová C2B 19. 9. 2014."

Podobné prezentace


Reklamy Google