Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mgr. Hana Hoberlová, ZŠ Rajhrad.  Pohádka(báchorka) je obvykle vymyšlený příběh, ve kterém se objevují smyšlené bytosti, jako například skřítci, víly.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mgr. Hana Hoberlová, ZŠ Rajhrad.  Pohádka(báchorka) je obvykle vymyšlený příběh, ve kterém se objevují smyšlené bytosti, jako například skřítci, víly."— Transkript prezentace:

1 Mgr. Hana Hoberlová, ZŠ Rajhrad

2  Pohádka(báchorka) je obvykle vymyšlený příběh, ve kterém se objevují smyšlené bytosti, jako například skřítci, víly nebo draci.Objevuje se v ní fantazie, magie, moudrost, životní zkušenost a vtip.  Pohádky se vykládaly jako poutavý vymyšlený příběh.Vypravěči i posluchači pohádkám nevěřili, brali je jako zábavu a potěšení.

3  Pohádka rozděluje postavy na kladné a záporné.Pohádkový hrdina musí být udatný, krásný, ušlechtilý, věrný a důvtipný, hrdinka je pak krásná, až se tají dech, dobrotivá, přívětivá, trpělivá a pracovitá.Jejich protivníci-čarodějnice nebo zrádný soupeř se chovají zle, surově, pošetile a zrádně.  Cílem pohádek je pobavení a poučení posluchače nebo čtenáře.  Pro děti bývají pohádky oblíbenými uspávankami, zároveň jim podávají mnoho informací o světě, mají pro ně citový náboj, uspokojují zvídavost, pomáhají k rozvoji fantazie a obohacování slovní zásoby a vytváření vlastních názorů a postojů.

4  „Říše pohádek leží daleko a hluboko a vysoko a je plná mnoha rozličných věcí: lze tu nalézt všeliká zvířata a ptáky, bezbřehá moře a nespočet hvězd, krásu, jež očarovává, a na každém kroku nebezpečí, radost i smutek, ostré jak meč. Člověk se snad může považovat za šťastného, že do té říše zabloudil, avšak samo její bohatství a podivuhodnost poutají jazyk poutníka, jenž by o nich chtěl vyprávět.“ Pohádkovou říši „nelze polapit do sítě slov, vždyť jednou z jejích vlastností je nepopsatelnost, i když ne nepostřehnutelnost.“ J.R.R. Tolkien

5

6  V pohádkách se opakují magická čísla: -1(jedno království, jeden král) -2(dvě sestry, dva bratři, dva sourozenci) -3(tři úkoly, tříhlavá saň, tři sestry, tři bratři-tři cesty, tři synové) -7(sedm trpaslíků, sedmero krkavců, za sedmero horami, sedmero řekami) -9(za devatero horami, za devatero řekami) -12(dvanáct měsíčků) -40(čtyřicet loupežníků) -100(stoletá kletba) -1000(tisíc a jedna noc)

7  Základním motivem pohádek obvykle bývá boj dobra se zlem.Pohádky určené dětem končívají většinou vítězstvím dobra.Je však známa celá řada pohádek, jejichž konec nelze označit za dobrý, a vůbec nebyly určeny dětem.Tyto pohádky byly jakýmsi vzorovým příběhem o lidských vlastnostech a byly vyprávěny, až když šly děti spát.Často reagovaly na dramatické situace, například neúroda, vyplenění kraje, povodeň, požáry a nemoci.

8  a) lidové pohádky -Božena Němcová -Charles Perrault -Karel Jaromír Erben -bratři Grimmové -František Hrubín - Oscar Vilde -Jan Drda

9

10  b)moderní(umělé)pohádky -Vladislav Vančura -Hans Christian Andersen -Karel a Josef Čapkovi -Lewis Carroll -Josef Lada -Antoine de San-Exupéry -Ondřej Sekora - Alan Alexander Milne -Jiří Mahen -Karel Poláček -Jan Werich -Miloš Macourek

11

12  Co je to pohádka?  Kdo se v ní objevuje?  Jakou povahu mají hlavní hrdinové?  Komu byly pohádky dříve určeny?  Jak pohádky pro děti většinou končí?  Uveď příklad magického čísla z pohádky.  Jak dělíme pohádky? OTÁZKA PRO BYSTRÉ HLAVY:  Jmenuj jednoho českého a světového autora lidových pohádek.

13  Pohádka -je vymyšlený příběh, ve kterém vystupují nadpřirozené bytosti(čarodějnice, víly a skřítci) -původně byly určeny pro dospělé -pohádky pro děti většinou končí vítězstvím dobra nad zlem -hlavní hrdinové mají kladné vlastnosti(odvaha, síla, krása, důvtip,..) -objevují se zde magická čísla(1,2,3,7,9,12,40,..) -pohádky dělíme na lidové a moderní

14  Čítanka pro 5.ročník,Nová Škola  Český jazyk pro 7. a 8. ročník,FRAUS  Magdalena Klímová-Magisterská diplomová práce (http://is.muni.cz/th/105318/ff_m/Pohadky_Jana_Vladislava.pdf ) -platné ke dni 20.10.2011http://is.muni.cz/th/105318/ff_m/Pohadky_Jana_Vladislava.pdf  Wikipedie: Pohádka ( http://cs.wikipedia.org/wiki/Pohádka) -platné ke dni 20.10.2011http://cs.wikipedia.org/wiki/Pohádka  Oldřich Sirovátka: Česká pohádka a pověst v lidové tradici a dětské literatuře,EU AV ČR

15


Stáhnout ppt "Mgr. Hana Hoberlová, ZŠ Rajhrad.  Pohádka(báchorka) je obvykle vymyšlený příběh, ve kterém se objevují smyšlené bytosti, jako například skřítci, víly."

Podobné prezentace


Reklamy Google