Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

HANS CHRISTIAN ANDERSEN Mgr.Hana Hoberlová. Hans Christian Andersen  Hans Christian Andersen byl dánský spisovatel, nejslavnější světový pohádkář. 

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "HANS CHRISTIAN ANDERSEN Mgr.Hana Hoberlová. Hans Christian Andersen  Hans Christian Andersen byl dánský spisovatel, nejslavnější světový pohádkář. "— Transkript prezentace:

1 HANS CHRISTIAN ANDERSEN Mgr.Hana Hoberlová

2 Hans Christian Andersen  Hans Christian Andersen byl dánský spisovatel, nejslavnější světový pohádkář.  Je považován za zakladatele autorské pohádky.  Narodil se 2.dubna 1805 v chudé rodině ševce a pradleny.  Malý Hans měl s otcem výborný vztah. Právě on mu vyprávěl pohádky a maloval obrázky. Po návratu z války však otec,který byl nemocný,zemřel.  Malý Hans byl nucen přestat chodit do školy a začít pracovat v místní továrně.

3 Hans Christian Andersen  Děti se Hansovi vysmívali pro jeho neduživou a nepřitažlivou postavu a osobitý způsob chůze. Možná právě tyto stinné stránky jeho života způsobily, že tvořil krásné pohádky s citem pro utlačované děti.  Andersen snil o slávě. Proto roku 1819 odešel do Kodaně, kde zkoušel působit jako operní zpěvák, herec, pozdeji přiznal,že to byl omyl.  Začal se prosazovat jako spisovatel.  Nečekaným úspěchem byly jeho pohádky.

4 Hans Christian Andersen  Andersen vložil do pohádek své dávné vzpomínky na vyprávění, vyslechnutá na přástkách, vlastní nápady, prodchnuté laskavostí, soucitem a optimismem.  Oživuje v nich neživé věci, nechává promluvit zvířata i domy. Ukazuje krásu života i problémy života porcelánových figurek, sněhuláků, jehly i čápů. Vše samozřejmě okořeňuje jeho osobitý styl. Dokázal se vcítit do dětské duše, psal pohádky jakoby sobě, malému dítěti.  Pohádky umisťoval do zcela civilního světa.

5 Hans Christian Andersen  Andersen se ale jako pohádkář necítil,spíše jako básník a dramatik.  I přesto vždy v posvátný čas Vánoc vydal svazeček pohádek. V době, kdy neexistovala televize, měly nejen pro děti velký význam.  Na jaře roku 1872 Andersen spadl z postele a vážně se zranil. Již nikdy se zcela neuzdravil.  Zemřel 4. srpna 1875 v domě zvaném Rolighed nedaleko Kodaně.  Je pochován na Assistenském hřbitově v Kodani.

6 Hans Christian Andersen

7  Den jeho narození 2.4. je na jeho počest Světovým dnem dětské literatury.  Andersenovy pohádky byly vřele přijaty nejprve v zahraničí, pak až v Dánsku.  Napsal jich celkem sto padesát šest.  Některé z jeho pohádek nekončí ale šťastně, v podtextu zaznívá totiž přesvědčení,že v tomto světě se lze jen málokdy dočkat vděku, uznání nebo lásky.

8 Hans Christian Andersen

9  památník Hanse Christiana Andersena v Kodani

10 Hans Christian Andersen  Dílo:Jeho pohádky vycházely v různých sbírkách, proto je velmi složité uvádět jednotlivé knihy, zde jsou uvedeny některé jeho pohádky.  Malá mořská víla Příběh sebeobětující a sebezničující lásky tvora,který nepatří do světa lidí,a proto nemůže být mezi ně přijat. Z lásky daruje život princi a sama svůj ztratí.

11

12 Hans Christian Andersen  Socha Malé mořské Víly-nejznámější místo Kodaně

13 Hans Christian Andersen  Sněhová královna Příběh Gerdy a Kaye, lidské lásky,víry a nevinnosti,která dokáže překonat zlo v podobě Sněhové královny.Úkolem je ukázat vytrvalost malého děvčátka,které překoná vše pro lásku ke Kayovi.

14 Hans Christian Andersen

15  Další pohádky jsou: Děvčátko se sirkami Kouzelný kufr Slavík Křesadlo Císařovy nové šaty Malenka Cínový vojáček Divoké labutě Ošklivé káčátko O princezně na hrášku Pasáček vepřů Růžový skřítek

16 Hans Christian Andersen

17  Některé jeho pohádky se staly předlohou pro filmové zpracování. Ošklivé kačátko Malá mořská víla Císařovy nové šaty O princezně na hrášku Pasáček vepřů Sněhová královna

18 Hans Christian Andersen  Otázky: 1.Odkud H.CH.Andersen pochází? 2.Za koho je považován? 3.Koho nebo co oživuje ve svých pohádkách? 4.Kolik jich napsal? 5.Řekni,které pohádky napsal. Otázka pro bystré hlavy: Co se slaví v den jeho narození?

19 Hans Christian Andersen  Zápis: -Hans Christian Andersen se narodil v Dánsku -je považován za nejslavnějšího světového spisovatele,zakladatele moderní pohádky -den jeho narození 2.4. je vyhlášen jako Světový den dětské literatury -mezi jeho pohádky patří Sněhová královna,Malá mořská víla,Cínoný vojáček,Ošklivé káčátko…

20 Prameny  http://www.asmat.cz/scripts/clanek.php?Clanek=2 91-mala-morska-vila-kodan-dansko http://www.asmat.cz/scripts/clanek.php?Clanek=2 91-mala-morska-vila-kodan-dansko  http://spisovatele.cz/hans-christian-andersen http://spisovatele.cz/hans-christian-andersen  http://Id.johanesville.net/andersen http://Id.johanesville.net/andersen  http://spgs-szs.cz/files/materialy/socialni- pece/...listy/pohadka.pdf http://spgs-szs.cz/files/materialy/socialni- pece/...listy/pohadka.pdf  http://cs.wikipedia.org/wiki/Hans_Christian_Anderse n http://cs.wikipedia.org/wiki/Hans_Christian_Anderse n  Vše platné k 27.10.2011

21 KONEC


Stáhnout ppt "HANS CHRISTIAN ANDERSEN Mgr.Hana Hoberlová. Hans Christian Andersen  Hans Christian Andersen byl dánský spisovatel, nejslavnější světový pohádkář. "

Podobné prezentace


Reklamy Google