Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Historie ochrany přírody za dob komunismu. Éra komunismu se těžce podepsala na životním prostředí České republiky. Tehdejší systém nepřikládal ochraně.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Historie ochrany přírody za dob komunismu. Éra komunismu se těžce podepsala na životním prostředí České republiky. Tehdejší systém nepřikládal ochraně."— Transkript prezentace:

1 Historie ochrany přírody za dob komunismu

2 Éra komunismu se těžce podepsala na životním prostředí České republiky. Tehdejší systém nepřikládal ochraně přírody veliký význam. Velká část území byla rozoraná, zastavěná panelovými domy či jinak využitá na megalomanské projekty. Továrny a hutě ve snaze splnit pětiletky chrlily do ovzduší zplodiny.

3

4 … ale i například vznikem pískoven pro stavbu elektráren a sídlišť, docházelo k úbytku rozmanitosti různých živočišných druhů v přírodě. docházelo k úbytku rozmanitosti různých živočišných druhů v přírodě.

5

6 ...zanikly zde desítky hektarů lužních lesů.

7 Mnoho obyčejných lidí se zajímalo o přírodu. Vzniklo proto v roce 1974 dobrovolnické hnutí BRONTOSAURUS. S mottem „Brontosaurus to nepřežil, protože přerostl své možnosti.“ Úspěch Akce Brontosaurus byl nebývalý. Nečekaně mnoho lidí se zapojilo a právě díky nim v roce 1990 byl založen první státní orgán zabývající se problematikou životního prostředí, a to Ministerstvo životního prostředí. Za minulého režimu tedy nebyla ochrana prostředí prioritní, jako je tomu teď.

8 A matička příroda trpěla... Přesto jako kontrast tomu všemu vzniklo v této době více než 20 chráněných území.

9 Chráněná území přírody ČR vzniklá mezi léty

10 NÁZEVROK VYHLÁŠENÍ ROZLOHA CHKO Český ráj CHKO Moravský kras NP Krkonoše CHKO Šumava CHKO Jizerské hory CHKO Jeseníky CHKO Orlické hory CHKO Žďárské vrchy CHKO Český kras CHKO Labské pískovce ,5 km 2 92 km km km km km km km km km 2

11 CHKO Beskydy CHKO Slavkovský les CHKO Lužické hory CHKO České středohoří CHKO Kokořínsko CHKO Pálava CHKO Křivoklátsko CHKO Třeboňsko CHKO Bílé Karpaty CHKO Blaník km km km km km 2 83 km km km km 2 41 km 2

12 Chráněná území v našem okolí

13 CHKO Moravský kras Datum vyhlášení:1956 Rozloha:92km 2 •Je to nejvíce zkrasovaťelé území u nás, náchází se zde jeden z nejrozšířenějších jeskynních systému ve střední Evropě. Žije zde 21 druhů netopýru, mnoho nových bezobratlých druhů živočichů a také kriticky ohrožené rostliny.

14

15

16

17 CHKO Pálava Vyhlášení:1986 Rozloha:83km 2 Je to nejteplejší oblast ČR, čož umožňuje výskyt rostlin, které jinde nerostou. Hojný je zde výskyt plazů, ptáku a hlavně hmyzu. Přežívají zde i zbytky slanomilné vegetace. Známým památkovým objektem je zámek Mikulov, chráněným uzemím např. Děvín, Kočičí skála či Křivé jezero.

18 Děkuji za pozornost :o)


Stáhnout ppt "Historie ochrany přírody za dob komunismu. Éra komunismu se těžce podepsala na životním prostředí České republiky. Tehdejší systém nepřikládal ochraně."

Podobné prezentace


Reklamy Google