Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze."— Transkript prezentace:

1 rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.
Vesmír 1. část Obr.1: < Mgr. Josef Ledvoň Obr.2: Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.
Vesmír „My všichni jsme hvězdný prach.“  Slova známého popularizátora vědy Carla Sagana. K diskusi, jak tomuto výroku rozumíte? Původ slova „vesmír“? z ruského – vjes (veškerý) mir (svět) – Znáš jiné cizí slovo označující vesmír? Kosmos – „z řeckého κόσμος, ozdoba, šperk  ale později také vše uspořádané, řádné, vesmír “ < < Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

3 rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.
Vesmír Co vše vesmír obsahuje, pojímá? Dle obrázků: Čas, prostor Hmota Energie Obr.3: < Obr.4: < > Obr.5: < Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

4 rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.
Vesmír Co konkrétněji vesmír obsahuje, pojímá; jmenuj: Galaxie Mlhoviny Hvězdy Černé díry Temná hmota, temná energie Planety Měsíce Komety Umělá kosmická tělesa Obr.6: < Obr.7: < Obr.8: < > < Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

5 rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.
Vesmír 1. Vznik vesmíru a) Filosofie, náboženství Bible:  „Na počátku stvořil Bůh nebe a zemi.“ Genesis 1:1 hebrejsky: בראשית ברא אלהים את השמים ואת הארץ׃ Kdo je autorem této fresky? BIBLE – Písmo svaté starého a nového zákona. Ekumenický překlad. 2. vyd. : Stuttgart, s. Obr.9: < Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

6 rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.
Vesmír 1. Vznik vesmíru b) Kosmologie, astrofyzika Vesmír neexistoval vždy, má počátek… Velký třesk – Big Bang – poprvé užil Fred Hoyle v 1949 v BBC – tuto teorii nepodporoval a zesměšnil… Co se stalo před „třeskem“? „… nebyl čas ani místo, v němž by mohl existovat nějaký kauzální činitel, nemůžeme velkému třesku připisovat žádnou FYZIKÁLNÍ příčinu.“ < DAVIES, P. Kosmický jackpot. 1 vyd. Praha: Dokořán, s. ISBN , s. 83. Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

7 rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.
Vesmír 2. Rozměry vesmíru Pozorovaný vesmír - kam až proniknou naše přístroje Pozorovatelný vesmír - co vše by bylo možné pozorovat, celý vesmír - současná (rozpíná se, mění) vzdálenost se odhaduje na 78 miliard světelných let – (7,4×1023 km) Světelný rok je jednotka vzdálenosti. Je to vzdálenost, kterou světlo uletí za jeden rok. Rychlost světla je 300 000 km/s. Jeden rok má 31 536 000 sekund. Za rok světlo urazí vzdálenost 300 000 x 31 536 000 = 9 460 800 000 000 km. 1 světelný rok = cca 10 bilionů km Obr.10: < < Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

8 rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.
Vesmír 3. Složení vesmíru Obr.11: < „ Je překvapující, že běžná hmota, jako jsou atomy, tvoří jen okolo 4 procent hmotnosti vesmíru.“ Dosud vědci netuší, co to je… DAVIES, P. Kosmický jackpot. 1 vyd. Praha: Dokořán, s. ISBN , s. 136. Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

9 rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.
Vesmír 4. Zajímavosti – vzdálenosti ve vesmíru Cesta letadlem Boeing 747 k nejbližší hvězdě Proximě Centauri by trvala: Proxima Centauri je vzdálena 4,2 světelných let… 500 let let Rychlost přes 1000 km/h let Doba letu téhož letadla směřujícího ke Slunci (150 mil. km) by trvala: 20 let 200 let 2000 let Rodinná encyklopedie. 1 vyd. Praha: Ikar, s.. Z angl. DK Illustrated Factopedia přel. T. Raja, J. Zelenka a kol. ISBN , s. 19. Obr.12: < > Rodinná encyklopedie. 1 vyd. Praha: Ikar, s.. Z angl. DK Illustrated Factopedia přel. T. Raja, J. Zelenka a kol. ISBN , s. 19. Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

10 rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.
Vesmír 5. Galaxie 120 miliard v pozorovaném vesmíru. Nejvzdál. pozorované 14 mld. s. l. Galaxie je seskupení hvězd, plynu a prachu, neviditelné temné hmoty a temné energie. Běžná galaxie má 10 milionů až 1000 miliard hvězd a je tisíce až statisíce světelných let velká. Galaxie jsou seskupeny do kup galaxií, a ty pak do superkup. Typy galaxií: < Obr.14: < > Obr.13: < > Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

11 rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.
Vesmír Naše galaxie Milky Way – Mléčná dráha řec. Γαλαξίας, Galaxias, (γάλα, gala - mléko) - kojící Hera naše Slunce Obr.15: < > svět. let Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

12 rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.
Vesmír 6. Hvězdy Cyklus života Slunce mrak plynu a prachu shluky zhuštění jaderné reakce vyzařování energie spalování vodíku rozpínání červený veleobr exploze supernovy Obr.16: < Rodinná encyklopedie. 1 vyd. Praha: Ikar, s.. Z angl. DK Illustrated Factopedia přel. T. Raja, J. Zelenka a kol. ISBN Hvězdy, s Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

13 rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.
Vesmír Exploze supernovy Energie uvolněná supernovou za jednu minutu je stejná jako energie vyzářená Sluncem za 9 miliard let! Hvězda zde svítí jako miliarda Sluncí. Rodinná encyklopedie. 1 vyd. Praha: Ikar, s.. Z angl. DK Illustrated Factopedia přel. T. Raja, J. Zelenka a kol. ISBN Hvězdy, s. 20. Obr.17: < Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

14 rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.
Vesmír Naše Slunce Jádro – 14 milionů stupňů C Vnější vrstva – až 8000 °C 1 čtvereční m povrchu svítí jako W žárovek Rodinná encyklopedie. 1 vyd. Praha: Ikar, s.. Z angl. DK Illustrated Factopedia přel. T. Raja, J. Zelenka a kol. ISBN Slunce, s. 24. Obr.18: < Obr.19: < Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

15 rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.
Vesmír Slunce a starověký Egypt - Slova Achnatona, krále Egypta ( př. n. l.) - pokuste se doplnit text… „Záříš krásně v horizontu nebe, ó ________ žijící, jenž jsi žilo v prapočátku. Když vycházíš na __________ horizontu, naplňuješ každou zemi svou krásou. Jsi velké, krásné, lesknoucí se, vznášející se vysoko nade všemi kraji. _____________ tvé objímají svět až na konec všeho, co jsi stvořilo... Když se ukládáš k odpočinku v _____________ obzoru, země je v temnotě, jakoby byla ________. Lidé leží ve svých příbytcích, mají zahalené hlavy, a oko nevidí oka… Když se rozednívá, vycházíš na obzoru. Záříš, ty, Slunce, ve dnech, a plašíš ___________. Rozdáváš svoje paprsky a obě země jsou v slavnostním lesku. Lidé se probouzí a vstávají. To Ty jsi je ___________…“ Obr.20: < < Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

16 rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.
Vesmír Slunce a starověký Egypt - Slova Achnatona, krále Egypta ( př.n.l.) - kompletní text… „Záříš krásně v horizontu nebe, ó Slunce žijící, jenž jsi žilo v prapočátku. Když vycházíš na východním horizontu, naplňuješ každou zemi svou krásou. Jsi velké, krásné, lesknoucí se, vznášející se vysoko nade všemi kraji. Paprsky tvé objímají svět až na konec všeho, co jsi stvořilo... Když se ukládáš k odpočinku v západním obzoru, země je v temnotě, jakoby byla mrtvá. Lidé leží ve svých příbytcích, mají zahalené hlavy, a oko nevidí oka… Když se rozednívá, vycházíš na obzoru. Záříš, ty, Slunce, ve dnech, a plašíš temnoty. Rozdáváš svoje paprsky a obě země jsou v slavnostním lesku. Lidé se probouzí a vstávají. To Ty jsi je zdvihlo…“ Obr.20: < < Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

17 rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.
Vesmír 7. Další zajímavosti Rotace Mléčné dráhy kolem jádra – 990 tisíc km/h Oběh Slunce kolem středu galaxie – 250 km/s Jeden tento oblet Slunce trvá asi 250 mil. let Rychlost Země na oběžné dráze kolem Slunce – 30 km/s = km/hod Rychlost bodu na rovníku při rotaci Země m/s = km/hod Slunce < DAVIES, P. Kosmický jackpot. 1 vyd. Praha: Dokořán, s. ISBN Temná hmota, s. 130. Země < Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

18 rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.
Vesmír 8. Hubbleův teleskop Rozměry - průměr 4,25 m a délka 13,1 m Hmotnost kg Doba oběhu – 97 minut Od r. 1990, NASA Dohled – asi 28 mld. svět. let Již přes snímků Leštění zrcadla dalekohledu Obr.21: < Malá encyklopedie kosmonautiky < Wikipedie < Obr.:22: < Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

19 rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.
Vesmír Hubble - opravy Obr.23: < Obr.24: < Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

20 rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.
Vesmír Hubbleův teleskop – fotografie Obr.25: < Obr.26: < Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

21 rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.
Vesmír Oprava Hubbleova teleskopu článek … Astronauti z raketoplánu Atlantis… vyrazili do volného kosmického prostoru a dokončili opravu … opravovali nefunkční spektrograf a instalovali nové panely tepelné izolace. Kvůli zdržení při první části prací hrozilo, že se nepodaří všechny úkoly stihnout, ale nakonec astronauti Michael Massimino a Michael Good po více než osmi hodinách práce uspěli. Opravy se podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) ukázaly být složitější, než se předpokládalo. Pátým výstupem se uzavřela jedna z nejnáročnějších misí v dějinách letů do kosmu, při níž museli astronauti více než v jiných případech používat brutální sílu místo jemné mechaniky… Některé úkony astronauti přirovnávali kvůli jejich technické náročnosti k chirurgické operaci mozku, dvakrát ovšem museli na zaseklé šrouby použít také hrubou sílu… Do roku 2004 přinášel starý spektograf důležité informace o černých dírách v kosmu a o složení atmosfér planet mimo sluneční soustavu. Astronauti nejdříve museli z krytu spektrografu odstranit kolem stovky šroubů, aby se vůbec dostali k místu opravy. Právě přitom se operace zadrhla: jeden ze šroubů ne a ne povolit. Po několika neúspěšných pokusech uvolnit šroub speciálním nástrojem astronauti museli sáhnout k osvědčené hrubé síle a šroub strhnout. Museli ovšem dávat velký pozor, aby šroub nebo i jiné díly neunikly do volného kosmu, kde by se z nich mohly stát nebezpečné projektily pro vesmírné lodě… Maratonský výstup Massimina a Gooda trval přes osm hodin. Byla to šestá nejdelší kosmická vycházka v historii… CT24 online, Věda technika – Oprava H. teleskopu: dostupné z: < Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

22 rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.
Vesmír Oprava Hubbleova teleskopu Obr.27: < Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

23 rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.
Vesmír Oprava Hubbleova teleskopu - článek Jak jste porozuměli článku? Kterého roku a měsíce oprava probíhala? Jak se jmenoval raketoplán? Jak dlouho astronauté pracovali? K čemu byla oprava přirovnána? Jakou sílu bylo nutné užít? Nic nesmělo uniknout do prostoru. Proč? … květen 2009 ... raketoplán Atlantis 3) … více než osm hodin 4) … k chirurgické operaci mozku 5) … brutální sílu 6) … nebezpečné projektily Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

24 rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.
Vesmír 9. Na co si vzpomenete? Doplň výrok C. Sagana: „My všichni jsme ………………. …………………“ Co vše vesmír pojímá? Tři, čtyři základní entity. Anglicky „velký třesk“. Kolik kilometrů je 1 světelný rok? Jak dlouho by trval let Boeingem 747 k nejbližší hvězdě? Kolik galaxií je asi obsaženo v pozorovaném vesmíru? Jaký nápoj se nám vybaví u původu slova „galaxie“? Jaká je asi teplota v jádru Slunce? Kolik snímků již asi pořídil Hubbleův teleskop? Jak dlouho pracovali astronauté v kosmu při opravě Hubbleova teleskopu (květen 2009)? Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

25 rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.
Vesmír 9. Odpovědi „My všichni jsme hvězdný prach.“ Časoprostor, hmota, energie Big Bang 9 460 800 000 000 km = cca 10 bilionů km let 120 miliard Gala - mléko 14 milionů °C snímků Přes 8 hodin Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

26 rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.
Vesmír Příště v 2. části: Sluneční soustava Planety Měsíc Komety Astronomie Kosmický výzkum Rakety Jemně vyladěný vesmír (fine-tuned universe) Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

27 rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.
Vesmír RVP základní vzdělávání: Fyzika 2. stupeň - Vesmír a Země – Vesmír, hvězdy - jejich složení Země jako vesmírné těleso… Gymnázia RVP výstupy: Geografie - vzdělávací obsah - PŘÍRODNÍ PROSTŘEDÍ Očekávané výstupy: žák porovná postavení Země ve vesmíru… Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.


Stáhnout ppt "rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze."

Podobné prezentace


Reklamy Google