Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výstava kamélií Zámek Rájec nad Svitavou 27.2.2009.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výstava kamélií Zámek Rájec nad Svitavou 27.2.2009."— Transkript prezentace:

1 Výstava kamélií Zámek Rájec nad Svitavou 27.2.2009

2 „Křehká krása- kamélie a sklo“ •Tématem byly krásné kvetoucí kaméliové keře a květinová aranžmá z kamélií a nejrůznějších exotických květin. Krásu kaméliových květů podtrla krása historického skla se zámeckých sbírek a od restaurátorky paní Lei Raisové. Moderní sklo představil výtvarník Ing.arch. Zdeněk Štefka. Po prohlídce zámku bylo možno navštívit zámecké zahradnictví a zakoupit si některou ze 77 odrůd kamélií. •Současný soubor obsahuje 77 klasických i méně známých odrůd kamélií. Rájecká sbírka je od počátku dodnes chloubou a zároveň velkou starostí pana Jana Dvořáka, vedoucího zámecké zahrady. Staré kamélie (zvané matky) jsou vysázeny ve velkých nádobách a každoročně se dvakrát stěhují. V pozdním jaře ze skleníku na záhon pod širým nebem a na podzim zpět do skleníku. Kamélie je poměrně náročná rostlina a má své „mouchy“. Udržet sbírku v dobrém stavu je velké umění, které Jan Dvořák ovládá. Vedle toho se zabývá šlechtěním kamélií, sprašuje jejich květy, vysévá semena a hodnotí výsledky, ale také množí kamélie řízkováním. V době největšího květu kamélií, koncem února a začátkem března se představuje tahle královna zimních květin v historických prostorách zámku v Rájci už od začátku devadesátých let. Laické o odborné veřejnosti je představena rájecká sbírka kamélií, tedy kvetoucí keře staré 30 – 40 let a také aranžmá z této květiny.

3 …jdeme za krásou květin, skla, obrazů a zrcadel…

4 …„zámecká paní“ nás pozvala dál…

5 ...teď už jen tiše žasnout, pozorovat umění a krásu přírody....

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32 Ottova encyklopedie -1. 1. 1908 Camellia japonica L., kamelie japonská, keř z řádu Camelliaceae. Listy široce elliptičné, krátce řapíkaté, pilovité, špičaté, silně kožovité, lesklé a lysé. Květy veliké, s 5 střechovitými lístky a menšími listenci a namnoze s 5 velkými, červenými plátky korunními, jež jsou dole mezi sebou i s četnými, dole srostlými tyčinkami spojeny a proto společně s nimi také opadavé. Čnělka se 3 bliznami, tobolka 3pouzdrá, 3semenná. Kvete od prosince do května. Původně v Japanu domácí, ale i zde jakož i v Číně hojně pěstovaná. Do Evropy zanesena z Japanu v polovici před. stol. a je zde podnes z nejoblíbenějších rostlin ozdobných. Pěstuje se v několika odrůdách bělo-i červenokvětých. Obyčejně jest plnokvětá, řídčeji vídáme u nás planý, jednoduchý. ač nejvýš ozdobný květ. Ze semen málo větších hrachu tlačí se v domovině kamelie také olej. Kamelie jest nejbližší příbuznou pravému čajovníku (Thea).- [Camellia] sasanqua Thnbg., také v Japanu a Číně domácí, má bílé, příjemně vonné květy, které Číňané přidávají k čaji, aby mu dodaly příjemné vůně.

33 Kvetoucí kamelie snad nenechají nikoho na pochybách, že jaro se už blíží. Tentokráte se do zámku v Rájci nad Svitavou vypravily oba naše kluby, takže se zase po nějaké odmlce setkali nevidomí z boskovicka se svými přáteli z blanenska. Bylo nás hodně, skoro třicet. A to je už síla. Domů jsme si odnášeli překrásné zážitky ze zámeckých komnat. Vždyť komu se zadaří shlédnout jak zámecké interiery, tak nepřeberné množství živých květin. A to hlavní, stovky kamelií. Škoda jen, že nevoní. Bylo to překrásné pohlazení na duši. Nádhera, nádhera, nádhera. Kdyby jich bylo více.....


Stáhnout ppt "Výstava kamélií Zámek Rájec nad Svitavou 27.2.2009."

Podobné prezentace


Reklamy Google