Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Šácholanovité zpracoval: Vojtěch Marek. Čeleď: Šácholanovité(Magnoliaceae) Vyskytují se především v tropech a subtropech, u nás jen jako okrasné dřeviny.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Šácholanovité zpracoval: Vojtěch Marek. Čeleď: Šácholanovité(Magnoliaceae) Vyskytují se především v tropech a subtropech, u nás jen jako okrasné dřeviny."— Transkript prezentace:

1 Šácholanovité zpracoval: Vojtěch Marek

2 Čeleď: Šácholanovité(Magnoliaceae) Vyskytují se především v tropech a subtropech, u nás jen jako okrasné dřeviny (šácholan, liliovník). Vyskytují se především v tropech a subtropech, u nás jen jako okrasné dřeviny (šácholan, liliovník).

3 Další důležité Jsou vývojově nejstarší, mají velký a primitivní květ na konci větví s květními obaly, tyčinkami a volnými jednoplodolistovými pestíky ve 3 kruzích či ve šroubovici. Jsou vývojově nejstarší, mají velký a primitivní květ na konci větví s květními obaly, tyčinkami a volnými jednoplodolistovými pestíky ve 3 kruzích či ve šroubovici. Jsou opylované hmyzem, plodem je souplodí měchýřků. Jsou opylované hmyzem, plodem je souplodí měchýřků.

4 Zástupci : Šácholan velkokvětý: Šácholan velkokvětý: Stálezelený poloopadavý, listnatý strom až 30m vysoký. Listy má eliptické, zašpičatělé, lesklé, kožovité, občas na spodu hnědé. Květy až 20cm široké, voní a jsou bílé. Plod je šištice až 10cm dlouhá. Pochází z jihovýchodní části USA. Nesnáší evropské zimy, roste na jihu Evropy. Stálezelený poloopadavý, listnatý strom až 30m vysoký. Listy má eliptické, zašpičatělé, lesklé, kožovité, občas na spodu hnědé. Květy až 20cm široké, voní a jsou bílé. Plod je šištice až 10cm dlouhá. Pochází z jihovýchodní části USA. Nesnáší evropské zimy, roste na jihu Evropy.

5 Zástupci : Liliovník tulipánokvětý: Liliovník tulipánokvětý: Opadavý, listnatý a až 60m vysoký strom. Střídavé a řapíkaté listy mají zvláštní tvar. Květy jsou velké a oboupohlavné, ale barevně nevynikají, jsou zelenožluté. Plodem jsou křídlaté nažky tvořící šištici. Kůra je tmavě šedá. pochází z jihu USA. Opadavý, listnatý a až 60m vysoký strom. Střídavé a řapíkaté listy mají zvláštní tvar. Květy jsou velké a oboupohlavné, ale barevně nevynikají, jsou zelenožluté. Plodem jsou křídlaté nažky tvořící šištici. Kůra je tmavě šedá. pochází z jihu USA. U nás se pár exemplářů pěstuje jako okrasné stromy v parcích. Liliovník vyžaduje slunné místo s nepříliš lehkou půdou. U nás se pár exemplářů pěstuje jako okrasné stromy v parcích. Liliovník vyžaduje slunné místo s nepříliš lehkou půdou.

6 Příbuzné PEPŘOVNÍKOVITÉ (PIPERACEAE) – pepřovník černý PEPŘOVNÍKOVITÉ (PIPERACEAE) – pepřovník černý VAVŘÍNOVITÉ (LAURACEAE) – vavřín ušlechtilý (bobkový list) VAVŘÍNOVITÉ (LAURACEAE) – vavřín ušlechtilý (bobkový list)


Stáhnout ppt "Šácholanovité zpracoval: Vojtěch Marek. Čeleď: Šácholanovité(Magnoliaceae) Vyskytují se především v tropech a subtropech, u nás jen jako okrasné dřeviny."

Podobné prezentace


Reklamy Google