Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

říčka Balinka Ze Stránecké Zhoře jsme vyšli brzo ráno podél říčky Balinky a nově upraveného rybníčka do malebné vísky Frankův Zhořec. Tady jsme se.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "říčka Balinka Ze Stránecké Zhoře jsme vyšli brzo ráno podél říčky Balinky a nově upraveného rybníčka do malebné vísky Frankův Zhořec. Tady jsme se."— Transkript prezentace:

1

2

3 říčka Balinka

4 Ze Stránecké Zhoře jsme vyšli brzo ráno podél říčky Balinky a nově upraveného rybníčka do malebné vísky Frankův Zhořec. Tady jsme se občerstvili Martinými výbornými řezy. Pokračovali jsme dále do Šeborova a do Uhřínova, s chrámem Paně Povýšení Svatého Kříže. Místní Hospoda Zálesanka otevírá až v 17 hodin, ale do hospody jsme se dostali, neboť jsme byli očekáváni. Náš hojný počet pana hostinského i jeho paní překvapil, prý nemívají více jak pět hostů. Dobře jsme se občerstvili různými nápoji a pozorně jsme si prohlédli zajímavé „relikvie“ místní trampské osady. Dále jsme potom putovali podél říčky Balinky panenskou přírodou do Stránecké Zhoře na pohlídku zámku Řádu rytířů Kristových v ČR.

5 OBEC UHŘÍNOV

6 V roce 1349 byl v Uhřínově postaven kostel, v místech kde kázali sv. Cyril a Metoděj, kteří putovali z Velkého Meziříčí na jihozápadní Moravu. Původní barokní kostel delší čas pustl. Dnešní chrám Páně Povýšení Svatého Kříže byl slavnostně vysvěcen biskupem Pavlem Huymem. Oltář je nezvykle postaven na západ a chrám je postaven v pseudorománské slohu.

7 HOSPODA ZÁLESANKA V UHŘÍNOVĚ

8

9

10

11

12 Konvent a provinční správa Řádu rytířů Kristových v ČR

13

14

15 NOVA MILITIA JESU CHRISTI

16

17 Zámek byl zbudován v 16. století Stráneckými ze Stránec na místě původní tvrze. Po Bílé Hoře měl několik vlastníků a fungoval jako samostatné panství až do 18. století. Pak byl přičleněn k zámku velkomeziříčskému a po první pozemkové reformě byl prodán hrabětem Harrachem družstvu pěstitelů Stránecká Zhoř. Po znárodnění sloužil zemědělským účelům a byl zdevastován. Od roku 2000 je zámek v majetku Řádu rytířů Kristových, který jej obnovuje. Obnova probíhá v duchu tradičních materiálů a řemesel. Ve Stránecké Zhoři bude obnovena památka, která bude dominantou nejen této obce. Zámek usiluje o zařazení do programu Záchrany architek- tonického dědictví MK ČR.

18

19

20

21

22

23 REDAKCE WWW STRÁNEK zpracovali Věra Veselá, Marta Drobná a Ing. Jan Krejčí 2011


Stáhnout ppt "říčka Balinka Ze Stránecké Zhoře jsme vyšli brzo ráno podél říčky Balinky a nově upraveného rybníčka do malebné vísky Frankův Zhořec. Tady jsme se."

Podobné prezentace


Reklamy Google