Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Daňová evidence Pohledávky a závazky. 3. ro Název projektu: Nové ICT rozvíjí matematické a odborné kompetence Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0228 Název.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Daňová evidence Pohledávky a závazky. 3. ro Název projektu: Nové ICT rozvíjí matematické a odborné kompetence Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0228 Název."— Transkript prezentace:

1 Daňová evidence Pohledávky a závazky

2 3. ro Název projektu: Nové ICT rozvíjí matematické a odborné kompetence Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/ Název školy: Střední odborná škola Litovel, Komenského 677 Číslo materiálu: VI _Daňová evidence – Pohledávky a závazky Autor: Ing. Jana Csiková Tématický okruh: Ekonomika Ročník: III. Datum tvorby: Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Csiková

3 Daňová evidence ? Klíčová slova Evidence pohledávek a závazků, pohledávky z obchodních a ostatních vztahů, závazky z obchodní a ostatních vztahů, zápisy do knihy pohledávek a závazků

4 Evidence pohledávek a závazků 1. Kniha pohledávek a závazků, kniha faktur přijatých a vydaných, příp. každá kniha vedená zvlášť Pohledávky a závazky vzniklé v dodavatelsko- odběratelských vztazích Cíl: poskytovat podnikateli přehled, komu dluží a kolik, a kolik a komu dluží on

5 Evidence pohledávek a závazků Musí poskytnout: 1. Oddělené sledování pohledávek a závazků podle účetních dokladů (faktur) 2. Číslování faktur 3. Datum vzniku pohledávky či závazku 4. Částku 5. Datum splatnosti a způsob platby 6. Identifikační údaj pro kontrolu platby (variabilní symbol)

6 Evidence pohledávek a závazků Podle potřeb podniku je možné doplnit další údaje: popis závazku či pohledávky (do textu) vyplacené zálohy informace o kurzech (obchodování se zahraničím)

7 Evidence pohledávek a závazků Do knihy pohledávek a závazků se zapíší:  Faktury přijaté  Faktury vydané  VBÚ (výpis z bankovního účtu)  PPD (příjmový pokladní doklad)  VPD (výdajový podkladní doklad)

8 Evidence pohledávek a závazků 2. Ostatní závazky a pohledávky = tzv. neobchodní pohledávky a závazky, například  Přijaté a poskytnuté půjčky  Závazky a pohledávky vůči Finančnímu úřadu (nezaplacené daně, přeplatky, nadměrný odpočet DPH)  Závazky a pohledávky vůči zaměstnancům (mzdy, zálohy na služební cestu, škody, …)  Závazky (příp. pohledávky) vůči instituci ZP (Zdravotní pojišťovna) a OSSZ (Odbor Státní správa sociálního zabezpečení) (pojištění)  Pohledávky jako nárok na pojistnou náhradu od pojišťovny v případě pojistného plnění  atd.

9 Příklady vedených knih pohledávek a závazků z obchodního styku Datum Číslo faktury OdběratelČástka Kč Datum splatnosti Úhrada dne Číslo dokladu Pozn Milan Janáč – účetnictví b/92 Splaceno Kč Techem, a.s P/111 DatumČíslo fakturyDodavatelČástka Datum splatnosti Úhrada dne Číslo dokladu Pozn. internídodavat F/ T-mobile, a.s b/ F/ Jan Zídek V/10 Kniha přijatých faktur (dodavatelé) Kniha vydaných faktur (odběratelé)

10 1.Samostatná práce Určete, zda se jedná u podnikatele o pohledávku (ano/ne): 1. Podnikatel provedl pro zákazníka služby, za které dostal zaplaceno Kč 5 000, částku přijal v hotovosti 2. Podnikatel provedl pro zákazníka služby, za které si vyúčtoval Kč , částku dosud neuhradil 3. Podnikatel zaplatil zálohu dodavateli na nákup materiálu 4. Podnikatel si půjčil peněžní prostředky u peněžního ústavu 5. Podnikatel má přeplatek na dani u finančního úřadu 6. Podnikatel přijal zálohu na dodávku zboží (bude dodáno příští měsíc) 7. Podnikatel má povinnost odvést sociální pojištění 8. Podnikatel půjčil zaměstnanci Kč (bude vráceno příští rok)

11 1.Samostatná práce -» řešení Určete, zda se jedná u podnikatele o pohledávku (ano/ne): 1. ne 2. ano 3. ano 4. ne 5. ano 6. ne 7. ne 8. ne

12 2.Samostatná práce Určete, zda se jedná u podnikatele o závazek (ano/ne): 1. Podnikatel provedl výpočet mezd (výplata bude provedena příští měsíc) 2. Podnikatel přijal fakturu od dodavatele za nákup počítače 3. Podnikatel zaplatil zálohu dodavateli na nákup materiálu 4. Podnikatel půjčil peněžní prostředky obchodní společnosti 5. Podnikatel zaplatil zálohu stavební firmě na stavbu firemní budovy 6. Podnikatel vystavil fakturu zákazníkovi 7. Podnikatel má povinnost zaplatit daň finančnímu úřadu 8. Podnikatel vyplatil zálohu zaměstnanci na služební cestu

13 2.Samostatná práce -» řešení Určete, zda se jedná u podnikatele o závazek (ano/ne): 1. ano 2. ano 3. ne 4. ne 5. ne 6. ne 7. ano 8. ne

14 Anotace: Prezentace obsahuje výklad o způsobech vedení evidence podnikatelské činnosti a o obsahu knihy pohledávek a závazků a jejich náležitostech. Jedná se o evidenci závazků a pohledávek z obchodního styku a ostatních pohledávek a závazků. Způsoby jejich používání a vyplňování. Vše je doplněno praktickými příklady evidence. Použité zdroje: ŠTOHL, Ing. Pavel. Učebnice účetnictví díl. 14. vyd. Znojmo: Ing. Pavel Štohl s.r.o., Znojmo, ISBN ŠTOHL, Ing. Pavel a Ing. Vladislav KLIČKA. Maturitní okruhy z účetnictví upravené vydání. Znojmo: Ing. Pavel Štohl s.r.o., Znojmo, ISBN ŠTOHL, Pavel. Daňová evidence 2011: praktický průvodce. 2., upr. vyd. Znojmo: Pavel Štohl, 2011, 133 s. ISBN Pokud není uvedeno jinak, použitý materiál je z vlastních zdrojů autora.


Stáhnout ppt "Daňová evidence Pohledávky a závazky. 3. ro Název projektu: Nové ICT rozvíjí matematické a odborné kompetence Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0228 Název."

Podobné prezentace


Reklamy Google