Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

FINANČNÍ GRAMOTNOST HRUBÁ A ČISTÁ MZDA ZPRACOVALA: MGR. IVA NOVOTNÁ SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA, ČESKÁ KAMENICE, JAKUBSKÉ NÁM. 113, PŘÍSPĚVKOVÁ ORGANIZACE.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "FINANČNÍ GRAMOTNOST HRUBÁ A ČISTÁ MZDA ZPRACOVALA: MGR. IVA NOVOTNÁ SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA, ČESKÁ KAMENICE, JAKUBSKÉ NÁM. 113, PŘÍSPĚVKOVÁ ORGANIZACE."— Transkript prezentace:

1 FINANČNÍ GRAMOTNOST HRUBÁ A ČISTÁ MZDA ZPRACOVALA: MGR. IVA NOVOTNÁ SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA, ČESKÁ KAMENICE, JAKUBSKÉ NÁM. 113, PŘÍSPĚVKOVÁ ORGANIZACE

2 Název projektu Moderní škola Registrační číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/ Označení klíčové aktivity VY_3/2_INOVACE_ 22_FG_12 Předmět FINANČNÍ FRAMOTNOST Téma Hrubá a čistá mzda Autor Mgr. Iva Novotná AnotaceSeznámení se základními pojmy v oblasti práce a mzdy Očekávané výstupyPorozumět pojmů čistá a hrubá mzda Jazykčeština Druh učebního materiáluPOWER POINT Cílová skupina/ročníkžák Spec. ZŠ/ ročník Cíl prezentaceZískání nových informací a prohloubení znalostí žáků Časová dotace30 minut Vytvořeno (škola, dne)Speciální základní škola, Česká Kamenice, Jakubské nám. 113, p. o., SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA, ČESKÁ KAMENICE, JAKUBSKÉ NÁM. 113, PŘÍSPĚVKOVÁ ORGANIZACE

3 MZDA A PLAT  Mzda je odměna za práci provedenou v pracovním poměru.  Vyplácí se zpravidla ve výplatním termínu jednou měsíčně zpětně.  Mzda je vyplácena v soukromém sektoru a může se skládat ze základní mzdy, náhrady mzdy a výkonnostní složky mzdy.  Plat náleží pouze zaměstnancům zákonem určených institucí, především státním zaměstnancům.

4 SLO Ž KY MZDY PEVNÁ  Základní mzda POHYBLIVÁ  Příplatky – práce přesčas, ve svátek, v noci, ve ztíženém pracovním prostředí  Osobní ohodnocení – vyjadřuje kvality zaměstnance  Náhrady mzdy – dovolená, svátek  Odměny - jednorázové  Prémie – slouží ke zvýšení motivace  Dávky nemocenského pojištění – vyplácejí se jako náhrada mzdy při nemoci

5 DRUHY MEZD  Časová mzda - výdělek pracovníka závislý na množství odpracovaného času.  Úkolová mzda - výdělek je závislý na počtu jednotek vykonané práce.  Podílová mzda - se uplatňuje v obchodních činnostech a některých službách. Podílová mzda je závislá na obratu nebo dosaženém zisku zaměstnavatele.

6 PODKLADY PRO VÝPO Č ET MEZD Podklady pro výpočet měsíční mzdy jsou docházky pracovníků, neschopenky, potvrzení o ošetření člena rodiny a dovolenky. Tyto podklady se dávají ke zpracování do mzdové účtárny nejpozději poslední pracovní den příslušného měsíce.

7 VÝPO Č ET MZDY  Superhrubá mzda - je hrubá mzda spolu s pojistným placeným zaměstnavatelem (9 % zdravotní a 25% sociální). Z této mzdy se vypočítává daňový základ.  Hrubá mzda - sociální zabezpečení 6,5 % ( ,5 %) - zdravotní pojištění 4,5 % - daň po slevě.  Čistá mzda - je oproštěna od všech srážek ze mzdy (dna z příjmu, sociální zabezpečení, zdravotní pojištění).

8 DRUHY MEZD  Hrubá mzda = základní mzda + osobní ohodnocení, příplatky, prémie a odměny + náhrada mzdy  Čistá mzda = hrubá mzda - zákonné srážky (záloha na daň z příjmu, zdravotní a sociální pojištění)  Částka k výplatě = čistá mzda - ostatní srážky (např. výživné, spoření) + náhrada mzdy za nemoc  Průměrná mzda = průměrný plat v daném oboru nebo oblasti.  Minimální mzda = od činí Kč, tj. 48,10 Kč na hodinu.

9 DA Ň OVÉ P Ř IZNÁNÍ  Daňové přiznání je roční zúčtování daně z příjmu fyzických osob. Provádí ho zaměstnavatel při splnění zákonných podmínek.  Někdy podává daňového přiznání sám zaměstnanec.  Uvádí v něm příjem ze závislé činnosti, příjem z podnikání, příjem z kapitálového majetku, příjem z pronájmu a ostatní příjem.

10 POUŽITÉ ZDROJE vzrostla-o-petistovku-realne-platy-ale-klesaji-vsem.html pro-skolni-rok pro-skolni-rok / / krokem/ krokem/ „MATERIÁL JE URČEN PRO BEZPLATNÉ POUŽÍVÁNÍ PRO POTŘEBY VÝUKY A VZDĚLÁVÁNÍ VE VŠECH TYPECH ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ. JAKÉKOLIV DALŠÍ VYUŽITÍ PODLÉHÁ AUTORSKÉMU ZÁKONU. VEŠKERÁ VLASTNÍ DÍLA AUTORA (FOTOGRAFIE, VIDEA) LZE BEZPLATNĚ DÁLE POUŽÍVAT I ŠÍŘIT PŘI UVEDENÍ AUTOROVA JMÉNA." SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA, ČESKÁ KAMENICE, JAKUBSKÉ NÁM. 113, PŘÍSPĚVKOVÁ ORGANIZACE


Stáhnout ppt "FINANČNÍ GRAMOTNOST HRUBÁ A ČISTÁ MZDA ZPRACOVALA: MGR. IVA NOVOTNÁ SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA, ČESKÁ KAMENICE, JAKUBSKÉ NÁM. 113, PŘÍSPĚVKOVÁ ORGANIZACE."

Podobné prezentace


Reklamy Google