Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název školy : Základní škola a mateřská škola, Název školy : Základní škola a mateřská škola, Svoboda nad Úpou, okres Trutnov Svoboda nad Úpou, okres Trutnov.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název školy : Základní škola a mateřská škola, Název školy : Základní škola a mateřská škola, Svoboda nad Úpou, okres Trutnov Svoboda nad Úpou, okres Trutnov."— Transkript prezentace:

1 Název školy : Základní škola a mateřská škola, Název školy : Základní škola a mateřská škola, Svoboda nad Úpou, okres Trutnov Svoboda nad Úpou, okres Trutnov Autor : Mgr. Irena Nešněrová Autor : Mgr. Irena Nešněrová Datum : prosinec 2012 Datum : prosinec 2012 Název :VY_42_INOVACE_4.2.1 M9_ 33 Název :VY_42_INOVACE_4.2.1 M9_ 33 Téma : Výpočet mzdy Ročník : 9. Téma : Výpočet mzdy Ročník : 9. Číslo projektu : CZ.1.07/1.4.00/ Číslo projektu : CZ.1.07/1.4.00/

2 Anotace: Prezentace obsahuje seznámení žáků s výpočtem čisté mzdy. Materiál byl určen pro interaktivní tabuli a slouží jako pomůcka k výkladu základních pojmů z matematiky pro život. Cílová skupina: 9.ročník

3 Výpočet mzdy

4 Mzdou nebo platem se rozumí peněžitá plnění nebo plnění peněžité hodnoty (naturální mzdy) poskytované zaměstnavatelem zaměstnanci za vykonanou práci.

5 1.Hrubá mzda součet všech položek, kterou zaměstnanec dostane za práci v měsíci. příplatky odměny náhrady platu za dovolenou apod.

6 2.Superhrubá mzda Superhrubá mzda je hrubá mzda navýšená o odvody sociálního a zdravotního pojištění placeného zaměstnavatelem za své zaměstnance Superhrubá mzda je hrubá mzda navýšená o 45 % 31,5 % sociální pojištění 13,5% zdravotní pojištění

7 3.Daně Superhrubá mzda se zaokrouhlí nahoru na stovky a vypočítá se záloha daně ve výši 15%, která se sníží o slevy na dani a daňová zvýhodnění (např. za děti)

8 4.Čistá mzda Od hrubé mzdy se odečte: sociální pojištění 6,5% ze mzdy zdravotní pojištění 4,5% ze mzdy záloha daně Přičte se daňové zvýhodnění a slevy Výslednou částku dostane zaměstnanec ve smluveném termínu( obvykle nejpozději 15.den) v následujícím měsíci.

9 Určete mzdu pracovníka, který v uplynulém měsíci odpracoval 176 hodin a jehož hodinová mzda činí 78 Kč. Hrubá mzda……………………… = Kč Super hrubá mzda….145%...1, = Kč Záloha daně…………..15% = Kč Soc.pojištění ………….6,5%...0, = 892 Kč Zdrav.pojištění…………4,5%..0, = 618 Kč Čistá mzda … – – 892 – 618 = Kč

10 Ilustrace –


Stáhnout ppt "Název školy : Základní škola a mateřská škola, Název školy : Základní škola a mateřská škola, Svoboda nad Úpou, okres Trutnov Svoboda nad Úpou, okres Trutnov."

Podobné prezentace


Reklamy Google