Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ANOTACE: Anotace: Didaktický učební materiál je určen žákům středních škol k zopakování učiva. Prezentace se skládá ze cvičení určených k upevnění materiálu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ANOTACE: Anotace: Didaktický učební materiál je určen žákům středních škol k zopakování učiva. Prezentace se skládá ze cvičení určených k upevnění materiálu."— Transkript prezentace:

1

2 ANOTACE: Anotace: Didaktický učební materiál je určen žákům středních škol k zopakování učiva. Prezentace se skládá ze cvičení určených k upevnění materiálu. METODICKÝ POKYN: Očekávaný výstup: pravidla užívání základních budoucích časů včetně výjimek a na základě znalosti pravidel schopnost doplnění těchto jevů do textu a jejich užívání v mluvené řeči.

3 FUTURE SIMPLE TENSES EXERCISES

4 PRACTISE - TRANSLATE Podívej! To auto nabourá do stromu! Myslím, že Anglie vyhraje mistrovství tenhle rok. Příští rok procestuji s kamarádem celou Evropu. Zítra nepřijdu na oslavu tvých narozenin, musím se učit. Přijdu se na tebe o víkendu podívat. Zítra asi půjdu s kamarádkou do kina. Počkej! Pomůžu Ti s tím. Doufám, že dnes bude hezké počasí a pojedeme na výlet. O prázdninách navštívím tetu a strýčka v Anglii. Jestli budu mít čas, zavolám Ti.

5 TRANSLATE - SOLUTION Look! This car is going to crash into the tree! I think (that) England will win the Championship this year. I´m going to travel all Europe with my friend next year. I´m not going to come to your B-day party tomorrow, I must study. I´m going to come to see you at the weekend. I will probably go to the cinema with my friend tomorrow. Wait! I´ll help you with it!

6 TRANSLATE - SOLUTION I hope it will be nice weather and we go on trip today. I´m going to visit my aunt and uncle in England during my holiday. I will call you if I have time.

7 C OMPLETE THE SENTENCES. U SE WILL / GOING TO What are you going to do this summer? (do) Sorry, I won´t go with you. I am quite busy. (go) It is going to be autumn. Look at the trees. (be) If you buy tickets we will go to the cinema. (go) Will you open the door, please? I have a shower. My brother will pass the driving license. I believe in him. (pass) I am going to study harder to have better marks.(study) I think my brother won´t have holiday this year because he has to earn money to buy a new car.(have)

8 BUILD THE SENTENCES Marry/ will/ me/ you? See/ my/ November/ propably/ I/ will/ parents/in Do/ holiday/ you/ going to/ what/ next/ are? Have/she/ baby/ going to/Look!/ is/ a/ Soon/ I/ promise/ be/ back/ will/ I Please/ tuna/ have/ juice/ an/ sandwich/ and/ I/ orange/ will/ a hungry?/you/are/make/a / you/ snack/ I/for/ will Around/ sister/ travel/ world/ is/ plane/ going to/ my/all/ by/ the Will/ tomorrow/ I/ snow/ hope/ it

9 BUILD THE SENTENCES - SOLUTION Will you marry me? I ´ll probably see my parents in November. What are you going to do next holiday? Look! She is going to have a baby! I´ll be back soon I promise I´ll have a tuna sandwich and an orange juice, please. Are you hungry? I´ll make a snack for you. My sister is going to travel all around the world by plane. It will snow tomorrow I hope.

10 SPEAKING ACTIVITY Imagine that each student from the class comes from another country. Each student plans a trip to his/her hometown for classmates for three to five minutes Tell the students a simple story or fairytale (or you can give them a copy of some story) and students will predict the end of the story Give students pictures and they will gues what will happen next or what the person in the picture is going to do Students guess what will happen in the end of the world

11 RESOURCES Slide 3 – 10 Vlastní tvorba


Stáhnout ppt "ANOTACE: Anotace: Didaktický učební materiál je určen žákům středních škol k zopakování učiva. Prezentace se skládá ze cvičení určených k upevnění materiálu."

Podobné prezentace


Reklamy Google