Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Škola1. ZŠ T. G. Masaryka Milevsko AutorMgr. Lenka Soldátová ČísloVY_32_INOVACE_78 NázevGoing to … Téma hodinyFuture tense PředmětAnglický jazyk Ročník/y/7.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Škola1. ZŠ T. G. Masaryka Milevsko AutorMgr. Lenka Soldátová ČísloVY_32_INOVACE_78 NázevGoing to … Téma hodinyFuture tense PředmětAnglický jazyk Ročník/y/7."— Transkript prezentace:

1 Škola1. ZŠ T. G. Masaryka Milevsko AutorMgr. Lenka Soldátová ČísloVY_32_INOVACE_78 NázevGoing to … Téma hodinyFuture tense PředmětAnglický jazyk Ročník/y/7. ročník (možno využít i v 8.ročníku) AnotacePřehledné tabulky s kladnými, zápornými tvary, tvoření otázek v budoucím čase. Cvičení s doplňováním tvarů „going to“ s následnou kontrolou. Plánování svých činností. Očekávaný výstupŽáci si uvědomují plánovanou budoucnost v anglickém jazyce, tvoří jednoduché věty v budoucím čase. Druh učebního materiáluPrezentace

2 Going to … Positive and negative forms I am I´m not He, she, it is He, she, it isn´t We, you, they are We, you, they aren´t Going to be buy eat drink walk do

3 Going to … Questions Are you going to buy a new car? Yes, I am. No, I´m not. Is she going to be at home at 5 o´clock? Yes, she is. No, she isn´t.

4 When do we use „going to“? We plan to do it in the future! They are goint to visit their grandparents in the summer. My dad is going to paint our flat. past now future

5 Complete the sentences! 1)We ________(walk) at the weekend. 2)They _______(not make) a cake on Saturday. 3)Our teacher ______(not record) this CD. 4)I _______(not be) at home in the afternoon. 5)I ______(phone) her this evening. 6)He _____(not fly) on holiday in June. 7)Sue and Jane _____(ask) the teacher. 8)Rachel _____(be) in Prague next week.

6 Key ! 1)We are going to walk … 2)They aren´t going to make … 3)Our teacher isn´t going to record … 4)I´m not going to be … 5)I´m going to phone … 6)He isn´t going to fly … 7)Sue and Jane are going to ask … 8)Rachel isn´t going to be …

7 Complete the questions and answer! 1)_________ (you/watch) a cartoon on TV? 2)_________ (they/buy) a present for his birthday? 3)_________ (what/you/wear) to the theatre? 4)_________ (What time/your friend/come)? 5)_________ (where/your parents/move)? 6)_________ (you/make) a cake on Saturday? 7)_________ (when/you and your friend/eat) at the restaurant?

8 Key ! 1)Are you going to watch a cartoon on TV? 2)Are they going to buy a present for his birthday? 3)What are you going to wear to the theatre? 4)What time is your friend going to come? 5)Where are your parents going to move? 6)Are you going to make a cake on Saturday? 7)When are you and your friend going to eat at the restaurant?

9 What do you plan? Your diary for next week Mondaydo my homework Tuesdayplay basketball Wednesdaylearn for an English test Thursdaygo to the cinema Fridayread my favourite book Saturdaydo Science project Sundaysee the new James Bond film Next weekendvisit my grandma

10 What are you going to do…? today this evening tomorrow next week in the summer on holiday next year I´m going to travel around the world next year.


Stáhnout ppt "Škola1. ZŠ T. G. Masaryka Milevsko AutorMgr. Lenka Soldátová ČísloVY_32_INOVACE_78 NázevGoing to … Téma hodinyFuture tense PředmětAnglický jazyk Ročník/y/7."

Podobné prezentace


Reklamy Google