Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

EUTHANASIE ANO, EUTANÁZIE NE

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "EUTHANASIE ANO, EUTANÁZIE NE"— Transkript prezentace:

1 EUTHANASIE ANO, EUTANÁZIE NE
Radkin Honzák

2 Už mu nic nepomůže, zabte ho, ať se netrápí!!! Mně se to nelíbí.
Lékařská etika není podoborem medicíny, ale podoborem filosofie. Pak platí o výroku: Už mu nic nepomůže, VÝROK EMPIRICKÝ zabte ho, ať se netrápí!!! VÝROK ETICKÝ - FILOSOFICKÝ Mně se to nelíbí. VÝROK ESTETICKÝ

3 Je-li dvojí ctnost, jedna rozumová a druhá mravní, má ctnost rozumová vznik a vzrůst většinou v učení, proto potřebuje zkušenosti a času, kdežto ctnost mravní (éthiké) vzniká ze zvyku, odkud obdržela i jméno, které se jen málo odlišuje od slova „zvyk“ (ethos) Aristoteles

4 DOBRÉ ŠPATNÉ ZVYKY ZVYKY

5 hvězdné nebe nade mnou a mravní zákon ve mně
Hvězdné nebe spatříme, odejde-li smog, nebo když vyjedem na hory. S mravním zákonem je to drobet problematičtější… Moje generace prošla několika etapami „pročištění elit“: hvězdné nebe nade mnou a mravní zákon ve mně

6 V této morální atmosféře (nemluvě o právní jistotě) považuji každý krok směrem ke kluzkému svahu (slippery slope) za extrémně riskantní.

7 A pak tu máme ještě výrok ekonomický:
JE TO MOC DRAHÉ…

8

9 300 urns with human ashes dumped in Lake Zurich near Dignitas clinic At least 300 cremation urns containing human remains have been dumped in Lake Zurich near the controversial Swiss suicide clinic Dignitas. (April 28, 2010)

10 Převládající obraz smrti je v každé společnosti určujícím činitelem převládajícího konceptu zdraví. Tento obraz zachycuje kulturně podmíněné očekávání naprosto jisté události, která se však odehraje v nejistém čase, je zasazen do rámce institucionalizovaných struktur, hluboko uložených mýtů a převažujícího charakteru společnosti Ivan Illich: Limity medicíny

11

12 When a group member is dying, the group surrounds it and either sets their trunk on the top of the dying one or caresses him/her with their trunk.

13

14

15

16

17 EMPATIE ??? KOMPATIE ???

18 Mým druhým argumentem proti eutanázii je nepochybná skutečnost, že emoční komponenta vycházející z negativních pocitů – především bezmoci – při nezvládání terminálních stavů, může výrazně ovlivnit rozhodnutí o eutanázii. Veškeré úvahy o ní bych doporučoval až na dobu, kdy medicína, tedy konkrétně její profesionální zástupci, s příslušnou dávkou pokory zvládnou také tyto náročné situace.

19 Můj třetí argument proti eutanázii: Nerozpoznaná depresivní porucha – problematika častá v mnohem méně závažných klinických stavech – může nepříznivě ovlivnit pacientovo rozhodnutí.

20 "A nepište už ve svých rozhovorech, že Ornellu miluju a že od doby, co mi řekla, že je těhotná, že se snažím odstěhovat od manželky a že jí píšu milostné sms. Není tomu tak. S Ornellou jsem nikdy neplánoval žádný vztah ani manželství. Šlo jen o sex," přiznal. "Samy víte, že se od doby, kdy jste mi sdělily, že čeká mé dítě, snažím vám dvěma vysvětlit, že je to šílenost a že Ornellu nemiluju, že si jí nevezmu a že by měla dítě dát pryč, pokud by mělo být moje, i ze zdravotních důvodů, protože jsem v té době bral silné léky, kde není doporučeno otěhotnění partnerky v následujícím půl roku po užití," vysvětlil Kokta.

21

22 Ve světě lidského bytí nejsou základem srozumitelnosti vztahy příčinné, ale vztahy smyslu.
Edmund Husserl

23 Mým čtvrtým argumentem proti eutanázii je skutečnost, že by to byl další krok k dehumanizaci a zpředmětnění člověka a současně k dehumanizaci medicíny, která k takové aktivitě nemá pouvoir.

24

25

26

27

28

29 Prvním mým argumentem proti eutanázii je odkaz na úroveň současného morálního stavu společnosti, která vyvolává oprávněné obavy z každého kroku učiněného směrem ke kluzkému svahu.

30 Mým druhým argumentem proti eutanázii je nepochybná skutečnost, že emoční komponenta vycházející z negativních pocitů – především bezmoci – při nezvládání terminálních stavů, může výrazně ovlivnit rozhodnutí o eutanázii. Veškeré úvahy o ní bych doporučoval až na dobu, kdy medicína, tedy konkrétně její profesionální zástupci, s příslušnou dávkou pokory zvládnou také tyto náročné situace.

31 Obraz smrti 1812 a 2012


Stáhnout ppt "EUTHANASIE ANO, EUTANÁZIE NE"

Podobné prezentace


Reklamy Google