Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

MECHANICKÉ PŘEVODOVKY S PROMĚNNÝM PŘEVODOVÝM POMĚREM Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích Institute of Technology And Business In.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "MECHANICKÉ PŘEVODOVKY S PROMĚNNÝM PŘEVODOVÝM POMĚREM Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích Institute of Technology And Business In."— Transkript prezentace:

1

2 MECHANICKÉ PŘEVODOVKY S PROMĚNNÝM PŘEVODOVÝM POMĚREM Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích Institute of Technology And Business In České Budějovice

3 Tento učební materiál vznikl v rámci projektu "Integrace a podpora studentů se specifickými vzdělávacími potřebami na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích" s registračním číslem CZ.1.07/2.2.00/29.0019. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

4 CHARAKTERISTIKA A VYUŽITÍ Šroubové mechanizmy slouží k přeměně otáčivého nebo šroubovitého pohybu na posuvný a někdy i naopak. Šroubové mechanizmy tvoří pohybový šroub a matice. Šroubové mechanismy se vyznačují malou rychlostí pohybu a velkým převodovým poměrem. Jejich typické využití je např. u posuvu suportů obráběcích strojů. Jinak se vyskytují i u zvedáků různých konstrukcí, u lisů, ventilů apod. Protože šrouby těchto mechanismů umíme přesně vyrobit (mají obvykle lichoběžníkový závit), jsou mechanismy velmi přesné. Výhody šroubových mechanismů jsou přesnost, jsou jednoduché na výrobu a jsou schopny přenést velké síly. Nevýhody jsou velké tření, malá účinnost, malá rychlost pohybu mechanizmu.

5 Šroubové mechanizmy se používají zejména tedy na: šroubové zvedáky stahováky šoupátka vodící šrouby soustruhů lineární moduly. CHARAKTERISTIKA A VYUŽITÍ

6 ZVEDÁK

7 ROZDĚLENÍ ŠROUBOVÝCH MECHANISMŮ Mechanismus s otočnou maticí a posuvným šroubem – šroubový zvedák (hever) Mechanismus s otočným šroubem a posuvnou maticí – strojní svěrák, pohybové ústrojí obráběcích strojů Mechanismus s otočným šroubem a pevnou maticí – šroubové (vřetenové) lisy Mechanismus s posuvnou maticí a otočným šroubem – svidřík, používá se pro pohon mazacích čerpadel poháněných pohybem stolu. Používá tzv. nesamosvorný závit (vícechodý) s velkým stoupáním.

8 PEVNOSTNÍ VÝPOČET ŠROUBOVÝCH MECHANIZMŮ

9 PEVNOSTNÍ VÝPOČET ŠROUB. MECHANISMŮ


Stáhnout ppt "MECHANICKÉ PŘEVODOVKY S PROMĚNNÝM PŘEVODOVÝM POMĚREM Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích Institute of Technology And Business In."

Podobné prezentace


Reklamy Google