Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový program: Strojírenství Název programu: Hřídelové čepy Vypracoval: Ing. Jaroslav Hábl Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový program: Strojírenství Název programu: Hřídelové čepy Vypracoval: Ing. Jaroslav Hábl Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002."— Transkript prezentace:

1 Výukový program: Strojírenství Název programu: Hřídelové čepy Vypracoval: Ing. Jaroslav Hábl Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002 je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 HŘÍDELOVÉ ČEPY Hřídelové čepy jsou části hřídelů, kterými jsou hřídele nepohyblivě kotveny k rámu stroje, nebo umožňují otáčení hřídelů. Druhy hřídelových čepů Základní rozdělení hřídelových čepů spočívá v jejich zatížení. Podle směru zatížení se hřídelové čepy dělí na dvě skupiny: a)Čepy radiální. b) Čepy axiální. V těchto základních skupinách se čepy dále dělí podle své funkce a podle tvaru.

3 HŘÍDELOVÉ ČEPY RADIÁLNÍ Radiální hřídelové čepy jsou zatíženy především silou kolmou k ose čepu. Některé radiální čepy jsou schopny přenášet částečně i zatížení ve směru své osy. - Válcové. - čelní – používají se na konci hřídele - krční – používají se pro převislé konce hřídelů, nebo pro uložení hřídelů na více podporách - Kuželové – zachycují menší axiální zatížení v jednom směru. -Kulové – používají se pro malé tlaky a malé rychlosti, umožňují naklopení ve třech osách. Druhy radiálních čepů:

4 HŘÍDELOVÉ ČEPY RADIÁLNÍ VÝPOČET Radiální hřídelový čep je namáhán na ohyb a na otlačení. Pro výpočet se použijí obvyklé pevnostní rovnice. Ohyb: Otlačení:

5 HŘÍDELOVÉ ČEPY AXIÁLNÍ Axiální hřídelové čepy zachycují síly, působící ve směru osy čepu. Některé druhy jsou schopny přenést i menší radiální zatížení. Druhy axiálních čepů: - Patní. - válcové - kuželové - kulové - Prstencové. - Hřebenové.

6 HŘÍDELOVÉ ČEPY AXIÁLNÍ VÝPOČET Axiální hřídelové čepy jsou namáhány na ohyb od osového tlaku a na otlačení. Ohybové napětí od osových sil je z konstrukčních důvodů zanedbatelné, proto se výpočet omezuje na kontrolu otlačení styčných ploch. Otlačení styčných ploch:

7  Stroje a zařízení I, J. Doleček, P. Gajdoš, V. Novák  Strojnictví I, J. Doleček, Z. Holoubek  Strojnictví II, J. Doleček, Z. Holoubek  Moderní strojírenství, Josef Dilinger a kolektiv

8  Napište jak se rozdělují hřídelové čepy.  K čemu slouží hřídelové čepy.  Jak jsou namáhány zadiální hřídelové čepy.


Stáhnout ppt "Výukový program: Strojírenství Název programu: Hřídelové čepy Vypracoval: Ing. Jaroslav Hábl Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002."

Podobné prezentace


Reklamy Google