Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PŘEVODY ČELNÍMI OZUBENÝMI KOLY S PŘÍMÝM A ŠIKMÝM OZUBENÍM Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích Institute of Technology And Business.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PŘEVODY ČELNÍMI OZUBENÝMI KOLY S PŘÍMÝM A ŠIKMÝM OZUBENÍM Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích Institute of Technology And Business."— Transkript prezentace:

1

2 PŘEVODY ČELNÍMI OZUBENÝMI KOLY S PŘÍMÝM A ŠIKMÝM OZUBENÍM Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích Institute of Technology And Business In České Budějovice

3 Tento učební materiál vznikl v rámci projektu "Integrace a podpora studentů se specifickými vzdělávacími potřebami na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích" s registračním číslem CZ.1.07/2.2.00/29.0019. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

4 ČELNÍ OZUBENÁ SOUKOLÍ S PŘÍMÝM OZUBENÍM Rozměry ozubení Pro rozměry zubů existuje základní charakteristická veličina, kterou nazýváme modul ozubení. Značí se písmenem m. Je to sice rozměr udávaný v mm, na konkrétním ozubeném kole bychom ho ale odměřovali jen s obtížemi. Odvíjejí se ale od něj ostatní rozměry ozubení.

5 PARAMETRY OZUBENÉHO KOLA D a průměr hlavové kružnice; D průměr roztečné kružnice; D b průměr základní kružnice – tedy průměr kružnice, po které se odvaluje přímka s bodem opisujícím evolventu; D f průměr patní kružnice; c a hlavová vůle; h a výška hlavy zubu; h f výška paty zubu; h výška zubu; s tloušťka zubu; s u šířka zubové mezery; t rozteč ozubení.

6 PEVNOSTNÍ VÝPOČET Pevnostní výpočet čelních ozubených kol vychází z normy ČSN 01 4686. Nejprve je nutno vyjít se zvoleného materiálu a také z následného tepelného zpracování. Pokud je kolo kaleno, tak jeho povrchová vrstva zubu bude dostatečně odolná a bude nutno ozubení kontrolovat na ohyb. U nekalených kol bude problematičtější otlačení povrchové vrstvičky zubu, kdežto vlastní zub bude dostatečně pevný a pružný.

7 SCHÉMA ČELNÍHO SOUKOLÍ S PŘÍMÝMI ZUBY

8 ČELNÍ OZUBENÁ SOUKOLÍ SE ŠIKMÝM OZUBENÍM Charakteristika ozubených soukolí se šikmým ozubením Ozubení je vytvářeno ozubeným hřebenem se šikmými zuby, které má v kolmém řezu tentýž základní profil jako u přímých zubů. Šroubovité zakřivení zubů zlepšuje vlastnosti čelních kol: 1) Záběr postupuje plynule po délce zubu od jednoho konce k druhému 2 Kola mají tichý chod i při vyšších rychlostech 3) V záběru jsou 2 až 3 páry zubů, na které se rozloží zatížení – lze je tedy více zatížit 4) Podřezání zubů nastává při menším počtu zubů než u zubů přímých 5) I při předepsané osové vzdálenosti je možno používat nekorigovaná kola, stačí upravit úhel sklonu zubů. U čelních kol se šikmými zuby vznikají však axiální síly rostoucí s úhlem sklonu zubů. Protože normálový profil zubů je totožný se základním profilem, může se šikmé ozubení vyrábět shodnými nástroji jako přímé ozubení, stačí jen nástroj natočit o úhel β.

9 PŘÍMÉ A ŠIKMÉ OZUBENÍ

10 ROZMĚRY OZUBENÝCH KOL SE ŠIKMÝMI ZUBY

11

12

13

14 ÚHEL SKLONU


Stáhnout ppt "PŘEVODY ČELNÍMI OZUBENÝMI KOLY S PŘÍMÝM A ŠIKMÝM OZUBENÍM Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích Institute of Technology And Business."

Podobné prezentace


Reklamy Google