Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Metrologie 9. přednáška Měření ozubených kol. Použití ozubených kol Ozubenými koly se přenášejí otáčivé pohyby a kroutící momenty. Přenos je zde nucený,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Metrologie 9. přednáška Měření ozubených kol. Použití ozubených kol Ozubenými koly se přenášejí otáčivé pohyby a kroutící momenty. Přenos je zde nucený,"— Transkript prezentace:

1 Metrologie 9. přednáška Měření ozubených kol

2 Použití ozubených kol Ozubenými koly se přenášejí otáčivé pohyby a kroutící momenty. Přenos je zde nucený, protože zuby a zubní mezery do sebe zabírají. Kola mohou mít vnější nebo vnitřní ozubení. Zabírající kola s vnějším ozubením se otáčejí v opačných smyslech, zabírající kola s vnitřním ozubením mají stejný smysl otáčení a malou osovou vzdálenost. Ozubeným kolem zabírajícím s (ozubeným) hřebenem se mění otáčivý pohyb na pohyb přímočarý ve stejném smyslu.

3 Profil zubu Aby se dvě spolu zabírající ozubená kola otáčela bez nárazů, pokud možno bez hluku a tření, musí mít jejich zuby určitý přesný profil. Obvyklý je profil evolventní. Evolventa je křivka, která vznikne odvalováním vlákna nebo přímky po kružnici. U hřebenu s evolventním ozubením jsou boky zubů přímé. Ozubení může být též cykloidní, ale toho se ve stavbě strojů po užívá jen zřídka.

4 Ozubená kola Rozměry čelních kol s přímým ozubením Profil zubů je omezen hlavovou a patní kružnicí. Zuby jsou rozděleny roztečnou kružnicí. Roztečí se označuje vzdálenost od zubu k zubu, měřená v obloukové míře. Rozteč zahrnuje tloušťku zubu a zubní mezeru a volí se jako násobek Ludolfova čísla n. Číslo, kterým se n násobí, se nazývá modul (m). V praxi se možný násobek modulů omezuje. Rozteč = modul. n v mm;

5 Komplexní kontrola ozubených kol JEDNOBOKÝ ODVAL  Osová vzdálenost ozubených kol je stálá.  V době záběru je jedno kolo hnací, druhé je hnané a slabě bržděno tak, aby byl zajištěn stálý styk spolupracujících boků zubů.  Případný rozdíl mezi zaznamenaným a jmenovitým úhlem pootočení hnaného kola je zaznamenáván do grafu.

6 Komplexní kontrola ozubených kol DVOUBOKÝ ODVAL  Jde o metodu zjišťování kombinovaných odchylek a házivosti.  Osa jednoho kola je pevná, druhé je dotlačováno k prvnímu tak, aby byl zajištěn oboustranný dotyk.  Geometrické odchylky kontrolovaného kola se projeví ve změně osové vzdálenosti spoluzabírajících kol.

7 Kontrola profilu zubu Evolventoměr s pevnou základní kružnicí  Přístroj je opatřen dotykem, který se odvaluje po profilu zubu.  Při správné evolventě je čára nakreslená pisátkem rovnoběžná s posuvem suportu.

8 Kontrola tloušťky zubu Tloušťka zubu se měří:  Na obolouku roztečné kružnice,  Na sečně  V konstantní tloušťce a výšce zubuTloušťka zubu se měří: Měření tloušťky zubu s k v konstantní výšce h k  Konstantní výška a tloušťka zubů je závislá na základní rozteči a je závislá na základní rozteči.  Výhody: lze měřit přímo na stroji, jednoduché měřidlo

9 Kontrola rozměru přes zuby M Nejrozšířenější způsob k přímému stanovení boční vůle. Měření se provádí přes tolik zubů z´, aby dotyk měřicích ploch měřidla byl přibližně na roztečné kružnici.

10 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Metrologie 9. přednáška Měření ozubených kol. Použití ozubených kol Ozubenými koly se přenášejí otáčivé pohyby a kroutící momenty. Přenos je zde nucený,"

Podobné prezentace


Reklamy Google