Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Neolit - úvod Název školy

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Neolit - úvod Název školy"— Transkript prezentace:

1 Neolit - úvod www.zlinskedumy.cz Název školy
Gymnázium Zlín - Lesní čtvrť Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/ Název projektu Rozvoj žákovských kompetencí pro 21. století Název šablony III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název DUM Neolit - úvod Označení DUM VY_32_INOVACE_10_1_04 Autor Mgr. Miroslav Černý Datum Vzdělávací oblast Člověk a společnost Vzdělávací obor Dějepis Tematický okruh Pravěk Ročník 1. ročník a kvinty gymnázia, seminář dějepisu

2 Atlas archeologických artefaktů IV
Atlas archeologických artefaktů IV. mladší doba kamenná jihovýchodní Morava

3 Neolit - úvod Po poslední době ledové dochází ke změně klimatu. Velká stádní zvěř zmizela, člověk hledá nové způsoby obživy. Klima, teplejší než dnes, přineslo znalost pěstování plodin a domácký chov dobytka. Bylo třeba vypálit porosty a založit pole. Člověk se usazuje a zakládá trvalá obydlí. Nejznámějším typem je tzv. dlouhý dům, až 30 m dlouhá kůlová stavba, jejíž stěny tvořily hliněné výplně. Hovoříme o době kolem poloviny 6. tis. př. n. l., kdy se na našem území objevuje lid kultury lineární keramiky, dříve označované volutové. Tento komplex dostal pojmenování podle výzdoby svých nádob, kterou zdobili liniemi a spirálami (volutami). Hrnčířský kruh dosud neznali, první nádoby vypalovali v otevřených ohništích. Technologickým novem se stalo broušení a vrtání kamene. Ve starší fázi byly rozšířené tzv. kopytovité klíny, teprve později se objevuje celá škála typů klínů a klínků, seker, dlát, mlatů a sekeromlatů. V mladší fázi neolitu se přichází kultura. moravské malované keramiky, jejíž nádoby prosluly bohatou plastickou a malovanou výzdobou.

4 Stále ještě přetrvává technologie štípaného nástroje, známé jsou čepele, z nichž si neolitický zemědělec vytvořil srp. Na vyobrazení je radiolaritová industrie.

5 Kopytovitý klín byl vytvořen novou technologií – broušení kamene
Kopytovitý klín byl vytvořen novou technologií – broušení kamene. Velmi záhy se objeví další, složitější tvary.

6 Sekeromlat. Takovou novou technologií byly vytvořeny sekery v následných dobách pravěku. Kromě broušení, musel pravěký člověk zvládnout i techniku vrtání kamene.

7 Kamenná drtidla sloužila nejčastěji k drcení obilného zrna: na plochých kamenech se učili první zemědělci získat mouku.

8 Člověk se naučil pěstovat obilí
Člověk se naučil pěstovat obilí. S potřebou uložit potravinu je spjat i revoluční vynález keramiky. Člověk vypaluje hlínu a nádobám dává svůj tvar.

9 Taková nádoba byla pro neolitického zemědělce důle- žitá
Taková nádoba byla pro neolitického zemědělce důle- žitá. Proto jim věnoval při výrobě náležitou péči. Kera- miku začíná zdobit, v počátcích rytými čarami, liniemi.

10 Technologie opracování kamenné v době neolitické:
………………. Mezi nové technologie patří: ……………………..

11 Technologie opracování kamenné v době neolitické:
štípání kamene broušení kamene vrtání kamene Mezi nové technologie patří: výroba keramiky způsob obživy – pěstování obilí získávání mouky drcením obilí

12 Fotografie a ilustrace Miroslav Černý a Jana Langová Autorská práva vyhrazena


Stáhnout ppt "Neolit - úvod Název školy"

Podobné prezentace


Reklamy Google