Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mladší doba kamenná - neolit Petr Machala. NEOLIT (7 – 3,5 tisíc př.n.l.) období tzv. neolitické revoluce, nebo spíše evoluce? Čeho se týkala? Obživy,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mladší doba kamenná - neolit Petr Machala. NEOLIT (7 – 3,5 tisíc př.n.l.) období tzv. neolitické revoluce, nebo spíše evoluce? Čeho se týkala? Obživy,"— Transkript prezentace:

1 Mladší doba kamenná - neolit Petr Machala

2 NEOLIT (7 – 3,5 tisíc př.n.l.) období tzv. neolitické revoluce, nebo spíše evoluce? Čeho se týkala? Obživy, nebo nástrojů?

3 V které části světa k ní došlo? „Úrodný půlměsíc“

4 základem obživy se stává zemědělství lidé se stěhují k řekám Proč se lidé usazují u řek? 1,2 brázdící tyče 3 rádlo 4 kopáč 5,6,7 pšenice 8 ječmen

5 žďáření lesů (vypalováním) Jakým způsobem získávali naši předci novou půdu?

6 dochází k domestikaci zvířat Víte které bylo první domestikované zvíře?

7

8 první řemesla – hrnčířství, tkalcovství vrtané, hlazené kamenné nástroje

9

10 archeologické nálezy se nazývají kultury Kultura lineární a volutová Kultura vypíchaná

11 Víte, kdo stál v čele rodu? NEBO ŽENA – MATKA = MATRIARCHÁT

12

13 domy měly rozměry asi 5x40m velkorodina

14 Co jsme si zapamatovali? 1.Revoluce vždy přinesly změnu – čeho se týkala neolitická? 2.Co je to „úrodný půlměsíc“? 3.Proč se lidé stěhovali k řekám? 4.Jakým způsobem získávali lidé novou půdu? 5.Co je to domestikace, která byla první domestikovaná zvířata? 6.V období neolitu se objevila i první řemesla, znáš je? 7.Kdo stál v čele rodu? Jak se tomu říká? 8.Jak vypadaly neolitické domy?

15 Moc všem děkuji, pro dnešek je to všechno.


Stáhnout ppt "Mladší doba kamenná - neolit Petr Machala. NEOLIT (7 – 3,5 tisíc př.n.l.) období tzv. neolitické revoluce, nebo spíše evoluce? Čeho se týkala? Obživy,"

Podobné prezentace


Reklamy Google