Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PŘÍJEM VODY A ŽIVIN, VÝDEJ ODPADNÍCH LÁTEK Každý živý organismus potřebuje pro svůj život vodu a živiny a vylučuje nepotřebné a škodlivé látky.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PŘÍJEM VODY A ŽIVIN, VÝDEJ ODPADNÍCH LÁTEK Každý živý organismus potřebuje pro svůj život vodu a živiny a vylučuje nepotřebné a škodlivé látky."— Transkript prezentace:

1

2

3

4

5

6 PŘÍJEM VODY A ŽIVIN, VÝDEJ ODPADNÍCH LÁTEK Každý živý organismus potřebuje pro svůj život vodu a živiny a vylučuje nepotřebné a škodlivé látky = odpadní látky. Rostliny si látky nutné k životu tvoří samy za pomoci fotosyntézy: přijímají oxid uhličitý a vodu a vyrábí (produkují) organické látky – cukr glukózu. Živočichové přijímají živiny nutné k životu v potravě – konzumují.

7

8 Organismus získávající živiny z hostitele, kterého poškozuje, ale nezpůsobí mu okamžitou smrt.

9 získávají organické látky z mrtvých těl organismů, např. ze zbytků po predátorech, z uhynulých organismů a výkalů organismů

10 DÝCHÁNÍ -za pomoci kyslíku, který se do těla dostává při dýchání, se v těle organismů rozkládají organické látky – cukr glukóza -při jejich rozkladu vzniká energie, kterou organismy využívají k životním funkcím POHYB (u rostlin je méně nápadný)

11 ROZMNOŽOVÁNÍ A DĚDIČNOST - život každého živého organismu je časově omezen  přežití druhu je zajištěno rozmnožováním 2 základní způsoby rozmnožování živých organismů : a)POHLAVNÍ ROZMNOŽOVÁNÍ dva rodičovské organismy  potomek má jedinečnou genetickou výbavu b) NEPOHLAVNÍ ROZMNOŽOVÁNÍ nový jedinec vzniká oddělením části těla jednoho rodičovského organismu, u rostlin např. cibule  je geneticky totožný s rodičem DĚDIČNOST je předávání genů (  vlastností) z rodičů na potomky na potomky (typ srsti, barva květu, barva očí, vlasů apod.)

12 12 RŮST A VÝVOJ -každý organismus během života roste a vyvíjí se

13

14 DRÁŽDIVOST = reakce organismu na podnět z okolního prostředí  lidské oko reaguje na množství světla dopadajícího do oka rozšířením nebo zúžením zornice  žížala na povrchu země se bude snažit přesunout rychle zpět do země, neboť je citlivá na světlo  šišky jehličnanů se za sucha rozevírají a vypadávají semena – za vlhka se naopak zavírají

15

16 TOKIO

17

18 Co jsme již poznali Projevy organismů: vyživují se a odstraňují z těla odpadní látky -producenti = rostliny – umí fotosyntézu → výživově soběstační -konzumenti - pojídají jiné organismy → býložravci, všežravci, masožravci -rozkladači – rozkládají mrtvá těla a zbytky organismů -paraziti (cizopasníci) – napadají jiné organismy dýchají – rozklad cukru na energii, spotřebovává se kyslík rozmnožují se - nepohlavně z 1 mateřského organismu nebo pohlavně – splynutím ♀ a ♂ pohlavní buňky + potomci jsou podobní rodičům - dědičnost reagují na podněty = dráždivost → přizpůsobují se prostředí rostou a vyvíjejí se

19 Závěr: 1)Jaké jsou základní projevy života? 2)Popiš, jak se liší způsoby výživy u různých organismů.  Vysvětli pojmy producent, konzument, rozkladač, parazit. 3)Proč organismy dýchají? Jaký plyn při dýchání tělo spotřebovává z prostředí a jaký se do prostředí uvolňuje? 4)U kterého děje probíhá tato výměna přesně opačně? Které organismy jsou schopny tohoto procesu a k čemu jim slouží?


Stáhnout ppt "PŘÍJEM VODY A ŽIVIN, VÝDEJ ODPADNÍCH LÁTEK Každý živý organismus potřebuje pro svůj život vodu a živiny a vylučuje nepotřebné a škodlivé látky."

Podobné prezentace


Reklamy Google